Lietuvoje

2018.07.13 10:17

Prezidentė atsiims Lietuvai skirtą Vestfalijos taikos premiją

LRT.lt 2018.07.13 10:17

Prezidentė Dalia Grybauskaitė šeštadienį Vokietijos Miunsterio mieste Lietuvos žmonių vardu atsiims Vestfalijos taikos premiją. Šiemet šis prestižinis apdovanojimas skirtas trims Baltijos šalims už išskirtinį demokratinio vystymosi pavyzdį ir indėlį į Europos taiką.

Vestfalijos taikos premija pagerbiami visi Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmonės. Taikus mūsų tautų išsivadavimas iš okupacijos ir tvirtas įsipareigojimas ginti laisvę bei taiką iki šiol yra pavyzdys visai Europai. Ypatingą prasmę apdovanojimui suteikia ir tai, kad jis paskirtas Baltijos šalims minint modernaus valstybingumo šimtmetį.

Iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje Miunsterio rotušėje Lietuvos žmonių vardu prezidentė sakys padėkos kalbą. Baltijos šalis sveikins Vokietijos prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris. Ceremonijoje taip pat dalyvaus Latvijos prezidentas Raimondas Vėjuonis ir Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid.

Vestfalijos taikos premija teikiama kas 2 metus už ypatingus nuopelnus stiprinant Europos ir tarptautinę taiką. Tarp premijos laureatų – buvęs Čekijos prezidentas Vaclavas Havelas, buvęs JT generalinis sekretorius ir Nobelio taikos premijos laureatas Kofi Ananas, Jordanijos karalius Abdullah II, buvę Vokietijos kancleriai Helmutas Kohlis ir Helmutas Schmidtas.

Ši premija kaskart skiriama ir jaunimo organizacijai. Šių metų laureatai – jaunieji skautai, kurie savo veikla skatina taiką pasaulyje.

Šios premijos steigėja – įtakinga Vestfalijos ir Lipės regionų verslo asociacija, vienijanti per 60 tarptautinių Vokietijos kompanijų, tokių kaip „Schmitz Cargobull AG“, „Miele“, „CLAAS“.

Premija įsteigta 1998-aisiais, minint Vestfalijos taikos 350-ąsias metines. Tai viena svarbiausių istorinių sutarčių, užbaigusi religinius karus Europoje, padėjusi pamatus tarptautinei teisei ir moderniai valstybių sistemai.