Lietuvoje

2018.07.05 23:05

Ar Seime bus įrengti alkoholio matuokliai?

Seimo etikos sargai apgynė parlamentarą Gediminą Kirkilą, kuris, opozicijos įtarimu, paėjusią savaitę neblaivus pirmininkavo Seimo posėdžiui. Iškviesta policija į Seimą neįleista, o G. Kirkilas pats pasitikrinti blaivumą atsisakė. Po šių įvykių parlamento pirmininkas neatmeta galimybės diskutuoti apie alkoholio matuoklių įrengimą Seime.

Perfrazuojant posakį „už rankos nepagautas – ne vagis“, apie Seimą galima sakyti – prie stikliuko nepastebėtas, vadinasi, blaivus. Dabar Seime kilus įtarimų dėl parlamentarų girtumo, teks pagalvoti prieš viešai apie tai prabylant. Etikos sargai išnagrinėję socialdemokratų darbo frakcijos skundą dėl viešai išsakytų abejonių apie  G. Kirkilo galimą  neblaivumą konstatavo – mesti kaltinimus viešai galima tik turint įrodymų.

„Toks elgesys, kai mes galime bet kurį Seimo narį įtarti nebūtais dalykais, neturint tam tikrų įrodymų, tikrai diskredituoja pačios institucijos vardą. Mes galime įtarinėt daug, būtų gerai, kad mes ne įtarimais dalintumėmės, o kalbėtume faktais ir argumentais“, – sakė Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė.

Seimo pirmininkas, neleidęs policijai patekti į Seimo rūmus patikrinti G. Kirkilo galimo girtumo, sako pritariantis Etikos komisijai. Vis tik Viktoras Pranckietis nenumoja ranka į svarstymus įrengti seime alkotesterį.

„Jeigu bus kokia nors diskusija, bus kokia nors iniciatyva su kokiais nors alkotesteriais, tai turėtų būti suderinta ir su žmogaus teisėmis, kad nebūtų jos pažeidinėjamos, ir  galų gale – su laisvėmis. Neabejoju, kad Seimo nariai turi vaikščioti blaivūs“, – kalbėjo V. Pranckietis.

Seime jau dabar alkoholiu nekvepia – parlamento kavinėse juo prekiauti uždrausta, vyno taurė nebekeliama ir per oficialius priėmimus. Todėl, pasak „valstiečių“ lyderio, alkotesteris Seime tiesiog nereikalingas.

„Jeigu pajuokauti, tai reikėtų priemonių, ar narkotikų seimo nariai nėra apsiuostę. Kada mes turime atvejus, kada Seimo nariai iš tiesų neblaivūs, tai tam nereikia alkotesterių, tam tiesiog užtenka, ką ir jūsų kolegos pastebi, kad žmogus neadekvačiai elgiasi, šneka nerišliai“, – svarstė Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Pernai žurnalistų paprašytas Linas Balsys pripūtė 1,82 promilės. O prieš kelerius metus parlamentaras Gintautas Mikolaitis blaškėsi po Seimą ir tada be alkotesterio daugeliui buvo aišku, kad jis neblaivus. Bet ir po šių įvykių alkoholio matuoklis Seimo rūmuose neatsirado. Gyventojai svarsto, kad laikas tai ištaisyti.

Po to, kai policijai nebuvo leista patekti į Seimą tikrinti G. Kirkilo galimo girtumo, pradėta svarstyti, kad Seimo nariai Seime gali būti neblaivūs, ir niekas už tai jų nebaus. Policija mūsų naujienų tarnybai atsiųstame komentare teigia, kad pranešimas apie galbūt neblaivų Seimo narį nėra pranešimas apie nusikalstamą veiką. Be to Seimas yra specialus vadovybės apsaugos departamento saugomas objektas. O jo pareigūnai turi teisę pastebėję pažeidimą imtis veiksmų.