Lietuvoje

2018.06.29 10:46

Iš Kijevo keliavusi Vyčio skulptūra – jau Kaune

LRT.lt, LRT RADIJAS 2018.06.29 10:46

Ukrainos sostinėje Kijeve nulieta ir Kauno pilies prieigose iškilsianti Laisvės kario skulptūra penktadienio rytą pasiekė Kauną. Visą savaitgalį ji bus statoma, nes iš Ukrainos buvo atvežta padalinta dalimis, o iškilmingas skulptūros atidengimas vyks liepos 5 d. 18:30 val.

Kaip LRT RADIJUI tiesiogiai iš Kauno praneša žurnalistė Loreta Mačiulienė, komandą, prisidėjusią prie skulptūros kelionės, sudarė 11 žmonių. Tačiau visą savaitgalį prie dalimis padalintos skulptūros pastatymo dirbs dar daugiau žmonių, iš viso apie 20.

Kauno savivaldybės atstovas, Vyčio fondo valdybos narys, architektas Jonas Audėjaitis teigia, kad per šešis mėnesius, kol vyko visas procesas, išgyventa labai daug: „Labai laukiame akimirkos, kuomet ji bus atidengta ir visi galės prisiminti laisvės kovotojus.“

Pasak J. Audėjaičio, taip, kaip ir anksčiau lietuviai ir ukrainiečiai jungėsi į būrius laisvės kovų metu, taip ir dabar jie kartu dirba vardan vieno bendro tikslo. Kaip atskleidžia jis, pati skulptūra kainavo 470 tūkst. eurų, o papildomi darbai – dar apie 150–200 tūkst. eurų.

Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vedėjas Svaigedas Stoškus antrina, kad visiems buvo neramu, kol skulptūra keliavo iš Ukrainos iki pat Lietuvos.

„Neramu, kad neatsitiktų kokia nelaimė, nenuvirstų automobilis ar pan. Bet neįvyko jokių negerovių, Vytis atkeliavo sėkmingai. Labai džiaugiamės dėl pačios piliavietės, nes ji buvo tarsi neužbaigta: dalis pilies nėra, ji nuplauta. Tad dabar galvojame, ką daryti su likusia pilies dalimi, ar bandyti ją atstatyti, nors nežinome, kaip ji atrodė, imituoti senovę, daryti pseudo atkūrimą. (...) Ir tada atsirado Vyčio idėja. Vytis – istorinės pilies gynėjas nuo priešų. (...) Visi pilies gynėjai ir pats Vytis mumis didžiuotųsi, kad atkūrėme valstybę, neleidome jos okupuoti, atstatėme, gerbiame savo protėvius“, – kalba S. Stoškus.

Savojo kūrinio gamyba besirūpinantis Nacionalinės meno premijos laureatas Arūnas Sakalauskas LRT RADIJUI pasakojo, kad Vytis turi ir kitą pavadinimą .

„Laisvės karys, bet dabar visi kalba, kad jis – Vytis. Jo dydis su pjedestalu – beveik 7 metrai, pagamintas iš bronzos, išlietas Ukrainoje, Kijeve. (...) Man vienam nebūtų pavykę to padaryti, tad teko kooperuotis su Ukrainos skulptoriais, kad įvykdyčiau visą šį darbą,“ – sako A. Sakalauskas.

Planuojama, kad iškilmingas skulptūros atidengimas vyks liepos 5 d. 18:30 val.

BNS nuotr.

Ketvirtadienį Kauno savivaldybė pranešimu informavo, kad Vyčio skulptūra jau sėkmingai pasiekė Lietuvą.

„Vytis jau sėkmingai pasiekė Lietuvą ir šiąnakt „nakvos“ Kaune! Šiandien dar laukia muitinės procedūros, o rytoj apie 8 val. vilkikas su istoriniu kroviniu pajudės Kauno pilies link. Šįvakar taip pat laukiama atvykstant skulptorių iš Ukrainos, dirbusių liejant Laisvės kario paminklą. Jie darbuosis ir montuojant paminklą ant pjedestalo“, – teigiama pranešime.

Planuojama, kad vilkikas su policijos palyda penktadienį atvyks maždaug 8.20 val., o kranai iškrovimo darbus pradės apie 9 val.

Kaip ir planuota, bronzinė skulptūra prieš daugiau kaip tūkstančio kilometrų kelionę buvo padalinta į tris dalis. Antradienio popietę Kijeve baigti krovimo darbai, sėkmingai sutvarkytos muitinės procedūros, vėliau sekė kelionė pro Lenkiją į Lietuvą.

A. Sakalauskas neslėpė šiomis dienomis jaučiantis dvejopus jausmus: „Yra jaudulys ir didelė atsakomybė, o greta viso to – didelis darbas, susidedantis iš daugybės smulkių rūpesčių. Du mėnesiai – vis dėlto labai trumpas terminas, todėl įtampos išties nemažai, tačiau esame tikri, kad viskas pavyks puikiai. Neseniai aplankiau statybų aikštelę Kauno pilies kieme, apžiūrėjau pjedestalo darbus. Artimiausiu metu ten bus mestos dar didesnės pajėgos, kad visi akmenys laiku būtų sumontuoti į savo vietas ir baigta visa apdaila. Kranai parengti – belieka sulaukti pagrindinio krovinio ir imtis lemiamo etapo.“

Siekiama, kad Vyčio skulptūra būtų pastatyta už žmonių ir įmonių paaukotas lėšas. Prie idėjos įgyvendinimo jau prisidėjo 1202 žmonės ir 55 įmonės.