Lietuvoje

2018.06.13 18:12

Prezidentė: olandai – patikimi mūsų sąjungininkai

LRT.lt 2018.06.13 18:12

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Nyderlandų karaliumi Willemu-Alexanderiu. Lietuvai švenčiant valstybingumo atkūrimo šimtmetį, Nyderlandų monarchas mūsų šalyje lankosi su valstybiniu vizitu.

Prezidentės teigimu, Lietuvą ir Nyderlandus sieja tvirta ir nuoširdi draugystė. „Ši šalis – patikima mūsų sąjungininkė, viena svarbiausių ekonominių partnerių, bendramintė Europos Sąjungoje. Karališkasis vizitas švenčiant valstybės atkūrimo šimtmetį – tai ypatinga Lietuvos ir Nyderlandų draugystės išraiška ir galimybė dar labiau sustiprinti mūsų valstybių, verslo ir žmonių ryšius“, – rašoma prezidentūros pranešime žiniasklaidai.

Bendradarbiavimas gynybos srityje – viena svarbiausių šio vizito temų. Pasak šalies vadovės, Lietuva labai vertina ilgalaikį Nyderlandų karių buvimą Lietuvoje, kuris užtikrina patikimą atgrasymą ir stiprina viso Aljanso saugumą. Nyderlandų kariai ir technika vieni pirmųjų atvyko į Lietuvą ir kartu su Vokietijos kariais sudaro priešakinių Aljanso pajėgų branduolį mūsų šalyje. Prezidentės teigimu, tai itin svarbu dabar, kai vis daugiau atsakomybės už saugumą gula ant Europos pečių.

Sutampa Lietuvos ir Nyderlandų pozicijos dėl glaudesnio Europos gynybos bendradarbiavimo, nedubliuojant NATO, rašo prezidentūra. Lietuvai svarbios Nyderlandų pastangos skatinti karinį mobilumą Europoje, ši valstybė taip pat jungiasi prie mūsų šalies iniciatyva kuriamų ES kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų.

Prezidentė su Nyderlandų karaliumi aptarė ir stiprėjančius dvišalius verslo ryšius. Pasaulyje kaip prekybininkų tauta garsėjantys Nyderlandai – viena svarbiausių Lietuvos ekonominių partnerių. Dvišalė prekyba vien per praėjusius metus išaugo 26 proc. ir siekia 2,4 mlrd. eurų. Ši šalis – antra didžiausia investuotoja Lietuvoje, kurios investicijos siekia 2 mlrd. eurų. Lietuvą renkasi tokios kompanijos kaip viešbučių rezervacijos sprendimus siūlanti „Booking“, planuojanti sukurti per 900 naujų darbo vietų, taip pat įvairios IT įmonės.

Lietuvai pasistačius suskystintųjų gamtinių dujų terminalą „Independence“, daug naujų galimybių atveria ir energetikos sektorius. Lietuvos ir Nyderlandų verslo bendradarbiavimą šioje srityje dar labiau paskatins ir valstybinio vizito metu rengiamas dvišalis energetikos forumas. Kartu su Nyderlandų karaliumi į Lietuvą atvyko ir gausi verslo delegacija, kurioje tokių energetinių kompanijų kaip „Shell“, „Gasunie“, „Nuon Vattenval“ atstovai.

Nyderlandai Lietuvoje matomi ne tik gynybos, ekonomikos, bet ir socialinėje srityje. Prie prezidentės inicijuotos socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ prisijungė ir Lietuvoje dislokuoti Nyderlandų kariai bei čia dirbantis Nyderlandų verslas, šios šalies ambasada, padedantys kurti turiningą laisvalaikį vaikams iš globos namų, remiantys vaikų dienos centrus. Prezidentės teigimu, tai gražus solidarumo ir socialinės atsakomybės pavyzdys.

Nyderlandų karaliui šalies vadovė įteikė valstybinį apdovanojimą – Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Valstybinis apdovanojimas – Ordino už nuopelnus Lietuvai Didysis kryžius – skirtas ir Nyderlandų Karalienei Maximai. Nyderlandų karalius prezidentei įteikė aukščiausią šios karalystės apdovanojimą – Nyderlandų Liūto ordino Didįjį kryžių.

Susitikime taip pat pasikeista valstybinėmis dovanomis. Prezidentė Nyderlandų monarchui padovanojo autorinį Lietuvos menininkų kūrinį – skulptūrinę Vyčio kompoziciją ir fotoalbumą „Nuostabi šalis“. Nyderlandų karaliaus dovana – unikalus autentiškas XVII a. Amsterdame atspausdintas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapis.

Pagerbiant valstybinio vizito į Lietuvą atvykusį Nyderlandų karalių, Vilniaus Žvėryno tiltas per Nerį bus apšviestas oranžine – nacionaline šios šalies – spalva.