Lietuvoje

2018.06.13 13:29

Dalai Lama sveikina Lietuvą su valstybės atkūrimo šimtmečiu

BNS2018.06.13 13:29

Vilniuje viešintis Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama trečiadienį pasveikino Lietuvos žmones su valstybės atkūrimo šimtmečiu, ir paragino mėgautis laisve.

„Jūs kovojote ištisus šimtmečius ir dabar pasiekėte pagrindinę žmogaus teisę, laisvę, mėgaukitės tuo. Noriu pasveikinti Lietuvos žmones. Nuostabu“, – spaudos konferencijoje Vilniuje sakė Dalai Lama.

„Kiekviena maža tauta gali atlikti reikšmingą indėlį, (...) skatindama atjautą ir žmoniškumą. Šis šimtmetis turėtų būti atjautos, o ne ginklų šimtmetis, ne per didelio varžymosi arba jėgos demonstravimo šimtmetis. Manau, visa tai yra atgyvenę“, – teigė jis. 

Lygindamas Lietuvos ir Tibeto laisvės siekius, Dalai Lama tvirtino, jog kiekvienu atveju galima įžvelgti panašumų ar skirtumų, tačiau laisvė tūkstančius metų yra bendra žmonijos siekiamybė.

„Be laisvės žmogaus intelektas negali būti pilnai išnaudojamas, todėl laisvė yra labai svarbi“, – tvirtino Tibeto dvasinis lyderis.

Jis trečiadienį Užupyje pasodino simbolinį medelį Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio proga.

Lietuva valstybę atkūrė 1918 metų vasario 16 dieną, kai Vilniuje Lietuvos Taryba paskelbė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą.

Tuo tarpu autonomijos nuo Kinijos Tibetas neteko 1951 metais, kai Pekinas įvedė kariuomenę į šią nepriklausomybę paskelbusią teritoriją.

Kinija teigia tuomet išvadavusi Tibetą, tačiau kai kurie vietos gyventojai kaltina centrinę valdžią religine ir kultūrine priespauda.

Nesureikšmina šalies vadovų dėmesio

Dalai Lama tvirtino nesureikšminantis to, kad šio vizito metu su juo nesusitiks Lietuvos vadovai.

2013 metais su Tibeto dvasiniu lyderiu Vilniuje susitiko Dalia Grybauskaitė, o tai sukėlė didelį Kinijos pasipiktinimą.

Artėjant šių metų vizitui Pekinas perspėjo, kad Dalai Lamos apsilankymas gali pakenkti Lietuvos ir Kinijos santykiams, daugiausiai susijusiems su ekonomika.

„Man nėra didelio skirtumo. Prezidentė taip pat yra tiesiog žmogus, o pasaulyje gyvena septyni milijardai žmonių“, – tvirtino Dalai Lama.

„Jeigu turėčiau politinę darbotvarkę, tada man būtų aktualu susitikti su šalių lyderiais, bet aš neturiu politinės darbotvarkės. 2001 metais aš atsisakiau politinių atsakomybių, o 2011 aš galutinai atsistatydinau“, – kalbėjo jis.

„Nuo tada aš esu visiškai įsipareigojęs žmonių vertybių skatinimui. Švietimas yra mano įsipareigojimas numeris vienas“, – sakė Tibeto dvasinis lyderis.

Vizito metu jis ketvirtadienį susitiks su tibetiečius remiančiais Lietuvos politikais, verslininkais ir visuomenininkais.

Dalai Lama Lietuvoje lankosi ketvirtą kartą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt