Naujienų srautas

Lietuvoje2018.06.06 23:04

Baltijos ir Šiaurės šalys sieks paprastesnio karinio pajėgų judėjimo

LRT.lt 2018.06.06 23:04

 „Supaprastintas karinių pajėgų judėjimas tarp Šiaurės šalių ir Baltijos regiono valstybių gali tapti realybe dar šiemet”, – teigia krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis po antradienį Hagoje (Nyderlandai) įvykusio susitikimo su Šiaurės šalių grupės gynybos ministrais, kur tartasi, kaip pagreitinti sprendimus, kurie palengvintų karinį mobilumą Šiaurės šalių grupės teritorijoje, sakoma pranešime spaudai.

Ministrai sutarė sukurti vadinamąją Šiaurės grupės erdvę (angl. Nothern group space), kurioje būtų užtikrintas supaprastintas karinių pajėgų judėjimas tarp šios grupės valstybių. Tarpusavio supratimo memorandumas dėl karinio tranzito supaprastinimo turėtų būti pasirašytas kito Šiaurės šalių grupės gynybos ministrų susitikimo metu rudenį.

Iniciatyvai pritarė visos susitikime dalyvavusios šalys: grupei vadovaujanti Jungtinė Karalystė, trys Baltijos šalys – Lietuva, Latvija ir Estija, keturios Šiaurės šalys – Norvegija, Švedija, Suomija, Danija, taip pat Lenkija, Nyderlandai ir Vokietija.

„Karinio mobilumo užtikrinimas yra vienas svarbiausių iššūkių tęsiant saugumo ir atgrasymo užtikrinimą prie rytinių Aljanso sienų, tad jautriausiai grėsmes jaučiančios šalys imasi lyderystės”, – teigė R. Karoblis.

Pasak jo, tikėtina, jog tai paspartins karinio mobilumo susitarimų priėmimą ir viso Aljanso mastu – karinis mobilumas yra ir tarp svarbiausių būsimo NATO gynybos ministrų susitikimo darbotvarkės klausimų.

Ministras teigia, kad Baltijos šalys jau pasiekė gerų rezultatų supaprastindamos leidimų išdavimo procedūras.  „Tai galėtų būti pavyzdys ir Šiaurės šalių grupės formate“, – sakė R. Karoblis.  

Jis taip pat pabrėžė, jog gerinant karinį mobilumą didžiausias dėmesys turėtų tekti infrastruktūros gerinimui ir ypatingai – procedūrų supaprastinimui.

Ministrai taip pat aptarė saugumo situaciją Baltijos jūros ir Šiaurės Atlanto regione ir tolesnę sąveiką su Rusija. Ministrai sutarė dėl būtinybės stiprinti strateginę komunikaciją, kaip atsvarą intensyviai vykdomai Kremliaus režimo propagandai. „Tačiau didžiausios mūsų strateginės komunikacijos pastangos turėtų nukreiptos į mūsų visuomenių atsparumo  ir pilietiškumo ugdymą”, –  pabrėžė R. Karoblis.

 Susitikime gynybos ministrai taip pat sutarė glaudžiau bendradarbiauti keičiantis informacija apie vykstančias pratybas. Pasak R. Karoblio, pratybos yra svarbus NATO pasirengimo reaguoti į grėsmes elementas, tad šalys ir toliau turėtų išlaikyti jų mastą bei intensyvumą. 

 Po susitikimo Hagoje krašto apsaugos ministras R. Karoblis vyks į  Briuselį, kur birželio 7-8 d. dalyvaus NATO gynybos ministrų susitikime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi