Lietuvoje

2018.05.08 13:02

E. Gentvilas nutekintą VSD pažymą pavadino desertu visuomenei

Pirmadienį žiniasklaidos priemonėms nutekinta Valstybės saugumo departamento (VSD) pažyma, kurioje atskleidžiami koncerno „MG Baltic“ ryšiai ir įtaka. Nors dokumente nėra tiesiogiai įvardintas partijos pavadinimas (jis užtušuotas), iš konteksto aišku, kad pažymoje kaip „MG vadovų pilnai kontroliuojama partija“ įvardijamas Liberalų sąjūdis.

Šios partijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas tikino, kad pažymoje viso labo parodomas žiniasklaidos ir verslo bendravimas ir joje, bent kol kas, nėra jokių nusikalstamų dalykų. Kad „nėra ikiteisminio tyrimo duomenų“, nurodoma ir pačioje pažymoje. 

„Visa tai, kas čia pateikta, yra skanėstas, desertas visuomenei, kuris parodo politikų ir verslo bendravimą, ir tame kontekste dažnas politikas ar dažna partija atrodo „neskaniai“, tačiau čia nėra jokių nusikalstamų dalykų. Todėl teisėsauga ir nėra pradėjusi jokių ikiteisminių tyrimų. Bent kol kas. 

Yra kita problema – kodėl VSD, matydamas, kad politikų susitarimai su verslu pereina į milijardinės vertės užsakymus, tada nekalbėjo?“ – LRT laidoje svarstė E. Genvilas. 

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime seniūnas Remigijus Žemaitaitis sakė, kad VSD pažymos rimtai vertinti negali. „Nuo 2004-ųjų renkama medžiaga, o dabar yra 2018 metų gegužės 7 diena ir būtent Spaudos atgavimo dieną žiniasklaida lepinama tokia medžiaga. Tai vienas abejotinas dalykas. Kiekvienais metais VSD apie įmones, apie verslo struktūras teikia ataskaitas, kokią įtaką jos gali turėti politikams, nacionaliniam saugumui ir pan. [...]

Jeigu ta medžiaga dabar buvo atiduota komitetui [Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) – LRT.lt] ir dabar viešinama, tai ji visiškai nulinė, nereikšminga ir niekam tinkama, nes VSD nematė grėsmės, kad tai gali būti kažkoks poveikis valstybei, per 15 metų nė vieno premjero ir prezidento apie tai neinformavo ir ataskaitoje to nebuvo“, – kalbėjo R. Žemaitaitis. 

Jis šį dokumentą vadina parodija. Pasak jo, nieko nenustebintų, jeigu po 10 metų pasirodytų panaši informacija apie Ramūno Karbauskio valdomą „Agrokoncerną“. 

Kodėl apie „MG Baltic“ įtaką tiek metų niekas nebuvo informuotas, klausimą kėlė ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas. Pasak jo, VSD apie tai turėjo perspėti bent valstybės vadovus.

Jeigu informacija iš nutekintos pažymos pasitvirtintų, o prezidentės ir Eligijaus Masiulio nutekinti laiškai paaiškėtų esantys autentiški, ar galima būtų daryti prielaidą, kad prezidentė naudojosi, o ne tik prašė paramos, užtarimo ar žinios perdavimo, LRT laidoje klausė jos vedėjas Edmundas Jakilaitis. 

Pasak Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno, NSGK nario Juozo Oleko „vieni iš [prezidentės ir E. Masiulio susirašinėjimo] laiškų yra tokie, kuriuose aiškiai prašoma p. Masiulio surinkti parašus, pareklamuoti ir surinkti finansus rinkimams. Tai reiškia, kad naudojamasi koncerno sukurtu produktu savo rinkiminei kampanijai“.

E. Gentvilas į tai atsakė, kad, norint apie tai diskutuoti, visų pirma turi būti įrodyta, jog Liberalų sąjūdis yra „MG Baltic“ produktas. 

Visą diskusiją žiūrėkite laidos įraše.

Pagal laidą „LRT forumas“ parengė Ineta Nedveckė.