Naujienų srautas

Lietuvoje2018.05.02 09:43

Čikagos teismas sustabdė N. Venckienės ekstradiciją

lrytas.lt, DELFI.lt 2018.05.02 09:43

Skandalingoji Neringa Venckienė trumpam išvengė grįžimo į Lietuvą, kur jos jau laukia teisėsauga. Čikagos federalinis teismas antradienį nusprendė laikinai sustabdyti bėglės ekstradiciją, paskelbė naujienų agentūra „Associated Press“. N. Venckienė dabar lauks kito teisėjo sprendimo, kuris gali pailginti jos viešnagę JAV.

Sprendimą teisėjas priims po savaitės.

Žurnalistas Michaelis Tarmas savo „Twitter“ paskyroje teismo posėdžio metu skelbė, kad į teismo salę N. Venckienė buvo atvesdinta aprengta oranžinės spalvos kalinės drabužiais. Jos sūnus Karolis taip pat dalyvavo teismo posėdyje.

„Jos sūnus teisme, šypsosi. Nuotraukose ji trumpaplaukė, dabar plaukai ilgi. Ji atrodo atsipalaidavusi, sėdi ir stebi“, – rašė M. Tarmas.

Čikagoje vasario 22 dieną sulaikyta N. Venckienė amerikiečiams aiškino, kad jeigu ji sugrįš į Lietuvą, čia jai grės pavojus.

„Kitų priežasčių mane susigrąžinti jie neturi – tik kad mane nužudytų“, – yra sakiusi N. Venckienė.

Jei bus perduota Lietuvai, N. Venckienei gali būti pateikti kaltinimai dėl teismo sprendimo perduoti dukterėčią motinai nevykdymo, tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo, piktnaudžiavimo vaiko atstovo teisėmis ir kitų nusikaltimų.

Gelbėja ir P. Gražulis

Internete balandį pradėjo sklisti P.Gražulio rašytas laiškas, adresuotas JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) vadovui Mike`ui Pompeo, kuriuo prašoma neleisti N. Venckienės išsiųsti į Lietuvą. Laiškas parašytas lietuviškai ir adresuotas M. Pompeo, kuris nominuotas valstybės sekretoriaus pozicijai.

Balandžio 9-ąją rašytame P. Gražulio laiške dėstoma, kad Lietuvos teisėsaugos institucijos nesugebėjo atskleisti su pedofilijos byla susijusių asmenų žūčių aplinkybių. Be to, priėmė sprendimus, „prieštaraujančius pačiai teisei“.

„Vaiko išnaudojimu buvo apkaltinti mergaitės seneliai, o pačiai Neringai Venckienei, kuri gynė savo dukterėčios teises, pareikšti protu nesuvokiami kaltinimai – veikimas prieš Lietuvos Respubliką“, – rašė Seimo narys ir pridūrė, kad tokie kaltinimai dingo iš inkriminuojamų veikų sąrašo, kai JAV buvo sulaikyta N.Venckienė, kuri, anot P. Gražulio, niekur nesislapstė.

Jis dėstė, kad ši istorija grąžina jį į sovietmetį, kuomet jis, kaip disidentas, kovojo už Lietuvos laisvę, buvo suimtas ir įkalintas sovietų sistemos.

„Šiuo metu jaučiu pareigą apginti N.Venckienę“, – teigė P. Gražulis.

P. Gražulis, BNS nuotr.

Peticija nepavyko

Internete buvo platinama peticija, kuria Amerikos buvo prašoma neišduoti N. Venckienės Lietuvai.

Peticija buvo įkelta į Baltųjų rūmų tinklalapį ir būtų buvusi svarstoma, jei ją būtų pasirašę bent 100 tūkst. asmenų. Nuo balandžio 8 d. minėtame tinklalapyje peticijos forma jau rodoma kaip neaktyvi, o vietoj reikiamų 100 tūkst. surinkti tik 39 957 parašai. Neseniai N.Venckienė JAV stojo prieš teismą. Apie tai socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė N. Venckienės šalininkai, kurie kvietė susiburti prie teismo Čikagoje, kur galėtų palaikyti bėglę.

Įvykus teismo posėdžiui, teisėjai nusprendė atidėti N. Venckienės grąžinimą į Lietuvą. Kadangi ekstradicija turi būti patvirtinta ir pasirašyta JAV valstybės sekretoriaus, o Rexas Tillersonas prieš dvi savaites buvo atleistas prezidento, sprendimas turėjo būti atidėtas. Ekstradiciją patvirtinti galėtų ir valstybės sekretoriaus pavaduotojas, tačiau ir jis buvo atleistas.

Gegužės 15 dieną bus sprendžiama, ar paleisti kaltinamąją už užstatą iki kito teismo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi