Lietuvoje

2018.04.25 17:03

B. Markauskas palieka postą: prezidentė sveikina, R. Karbauskis apgailestauja

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA, BNS2018.04.25 17:03

Kaltinimų dėl šeimos ūkininkavimo aplinkybių sulaukęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas priėmė sprendimą palikti pareigas. Tai trečiadienį po vyriausybės posėdžio pranešė premjeras Saulius Skvernelis, pridūręs, kad ministro sprendimą priima ir gerbia.

„Teisinėje valstybėje asmens kaltumą dėl teisinių aplinkybių priima teisėsaugos institucijos ir teismas. Ministras nėra niekuo kaltinamas teisėsaugos institucijų. Nėra jokių požymių galimos kriminalinės veiklos, nėra gresiančios administracinės atsakomybės. <...> Ministras nieko nepavogė. Kitas momentas – ministrui tikrai keliami gerokai aukštesni reikalavimai nei eiliniam ūkininkui. Ir negali būti keliamos jokios abejonės tiek ministro, tiek pačios vyriausybės veikla“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Premjeras teigė, kad sprendimą atleisti B. Markauską prezidentei teiks kitą savaitę, nurodydamas ir jo atleidimo datą. S. Skvernelis sakė siūlantis, kad B. Markauskas žemės ūkio ministro pareigas dar eitų iki birželio 1 dienos.

S. Skvernelis taip pat pasisakė dėl galimų kandidatų į ministro postą.

„Neabejoju, kad rasime kandidatų. Esminis dalykas, kad būtų tęsiami darbai, kurie pradėti, kurie yra vyriausybės programoje. Neslėpsiu, yra ieškoma kandidatų. Ieškosim, kad nebūtų tiesioginių sąsajų su žemės ūkio verslu“, – konferencijoje sakė premjeras.

BNS nuotr.

Vertinimus išsakė D. Grybauskaitė ir V. Pranckietis

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia sveikinanti B. Markausko atsistatydinimą.

„Priimtas sprendimas dėl žemės ūkio ministro pasitraukimo sveikintinas. Tikiuosi, kad tai sudarys gerą pagrindą konstruktyviam bendradarbiavimui su vyriausybe ir Seimu“, – Eltai prezidentūros perduotame komentare teigė D. Grybauskaitė.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis B. Markausko apsisprendimą trauktis vertina kaip rimto, atsakingo žmogaus žingsnį ir giria jį už ryžtą, nors priduria, kad sprendimas galbūt galėjo būti priimtas anksčiau.

„Vertinu tai kaip tikrai atsakingo žmogaus žingsnį. Jis priėjo tokią ribą, kada nutarė ir nusprendė, ir labai gerai padarė. Manau, kad jį tik galima pagirti už ryžtą“, – žurnalistams sakė V. Pranckietis.

V. Pranckietis, BNS nuotr.

Jo nuomone, galbūt šį žingsnį buvo galima žengti ir anksčiau.

„Reikėjo tokį žingsnį žengti gal anksčiau, bet kadangi jam nebuvo pasakyta ir nepatarta iš šalies, kad turi būtinai pasitraukti, tai labai žmogiškai reikėtų vertinti“, – mano V. Pranckietis. 

Jis tikisi, kad greitai pavyks rasti naują kandidatą užimti ministro postą. „Įsivaizduoju, kad ilgai netruks“, – teigė V. Pranckietis. 

Kas galėtų pretenduoti užimti žemės ūkio ministro pareigas, jis nesiėmė atsakyti. „Nebespėliokime, pirma reikia suderinti ir kad premjeras suderintų“, – sakė jis. 

R. Karbauskis apie atsistatydinimą: labai apgailestauju

Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vadovas Ramūnas Karbauskis sako apgailestaujantis, kad B. Markauskas traukiasi.

„Labai apgailestauju, kad taip yra, nes palaikymas žemdirbių bendruomenės yra absoliutus“, – trečiadienį ministro pasitraukimą BNS komentavo R. Karbauskis.

R. Karbauskis, BNS nuotr.

Jis sakė, jog B. Markauskas tikriausiai traukiasi dėl spaudimo šeimai, garbaus amžiaus mamai, o objektyvių priežasčių jam palikti pareigas nėra.

„Ministras patiria labai didžiulį spaudimą ne pats asmeniškai, o jo šeima, kiek aš esu šnekėjęs su ministru, tai vos pakeliama, praktiškai nepakeliama. (...) Tie metodai, kada važiuoja žurnalistai filmuoti aklos mamos, su ja interviu ima, suprantate, kad tai nežmoniška“, – kalbėjo „valstiečių“ vadovas.

 „Teisinių problemų jokių nėra, šnekant apie moralinius klausimus, tai tikrai nėra tie dalykai, dėl kurių ministrams reiktų atsistatydinti“, – sakė R. Karbauskis.

B. Markauskui atsistatydinant iš vyriausybės valdančioji valstiečių ir žaliųjų sąjunga neteko vieno iš dviejų turėtų partijos atstovų Vyriausybėje. Šiai politinei jėgai be B. Markausko dar priklauso ūkio ministras Virginijus Sinkevičius, kiti ministrai – nepartiniai.

LSDP frakcija: ar premjeras tik dabar suprato, kad reikalavimai ministrui aukštesni nei ūkininkui?

„Premjeras paskelbdamas, kad žemės ūkio ministras Bronius Markauskas turi atsistatydinti – vengia viešų kaltinimų vyriausybės nariui dėl Konstitucijos ir įstatymų nesilaikymo“, – pranešime skelbia Seimo socialdemokratų partijos frakcija. Anot jos, Sauliaus Skvernelio sprendimas – sveikintinas, tačiau apgailestaujama dėl delsimo.

Socialdemokratai sveikina S. Skvernelį „pagaliau suvokus, kad ministrui tikrai keliami gerokai aukštesni reikalavimai nei eiliniam ūkininkui. Ir negali būti keliamos jokios abejonės tiek ministro, tiek pačios vyriausybės veikla“. Vis dėlto apgailestaujama, kad premjerui prireikė net ne vienos savaitės suprasti, kad pažeidimų klausimas „keliamas ne šiaip ūkininkui B. Markauskui, o ministrui B. Markauskui“.

„Interpeliacija Žemės ūkio ministrui parengta, pasirašiusiųjų Seimo narių yra pakankamai. Kaip žinia, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijoje taip pat yra manančių, kad ministras B. Markauskas turi atsistatydinti. Rengiama interpeliacija norime tuo pasakyti, kad vienareikšmiškai  Konstitucijos ir įstatymų turi būti laikomasi, juk ministras davė priesaiką. Tuo tarpu premjeras taip ilgai nesupratęs, kad reikalavimai ministrui yra aukštesni nei ūkininkui tiesiog vengia Seimo kaltinimų savo vyriausybės nariui“, – sako Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas.

A. Kubilius: lieka daug neatsakytų klausimų

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Andrius Kubilius savo „Facebook“ paskyroje pažymėjo, kad po B. Markausko žinios apie pasitraukimą dar lieka daug neatsakytų klausimų, kurių svarbiausią, anot jo, „tenka adresuoti vėl tam pačiam Ramūnui Karbauskiui“.

„Jeigu ministras B. Markauskas buvo priverstas trauktis dėl to, kad jo šeimos valdomame ūkyje (viso plotas apie 200 ha) kilo problemų su galimai neteisėtai naudojamais 4 žemės sklypais (viso maždaug 4 ha ploto), kurie priklauso kitiems savininkams, tai kiek tokių neteisėtai naudojamų žemės plotų šiuo metu valdo Ramūnas Karbauskis, su juo susiję asmenys bei visas „Agrokoncernas“, kurie skelbiasi, kad iš viso valdo 30 000 ha žemės“, – klausia A. Kubilius.

Kaip anksčiau sakė premjeras, tai, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) antradienį pranešė nepradėsianti ikiteisminio tyrimo dėl žemės ūkio ministro ūkininkavimo svetimoje žemėje, yra svarbu.

Jis galutinį sprendimą dėl B. Markausko priėmė tada, kai pats susipažino su FNTT pateikta išvada.

Kritikos B. Markauskas sulaukė paaiškėjus, kad jo šeima dirbo svetimą žemę be savininkų leidimo ir už tai gavo europines išmokas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.