Naujienų srautas

Lietuvoje2018.02.21 17:41

Santaros klinikų atstovai įtariami reikalavę atlygio už laimėtus viešuosius pirkimus

BNS, LRT.lt 2018.02.21 17:41

Teisėsauga trečiadienį pranešė atliekanti tyrimą dėl galimos stambaus masto korupcijos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose.

Pareigūnai sulaikė ligoninės generalinį direktorių Kęstutį Strupą ir Informatikos ir plėtros centro direktorių Romualdą Kizlaitį.

Tyrimas vyksta dėl galimo piktnaudžiavimo ir stambaus masto kyšininkavimo bei papirkimo, Santaros klinikose organizuojant viešuosius pirkimus.

R. Kizlaitis yra sulaikytas dėl įtarimų kyšininkavimu, K. Strupas įtariamas dėl piktnaudžiavimo.

„Tai yra stambaus masto tyrimas, nukreiptas ne į pavienius korupcinius elementus, o siekiant atskleisti schemas, kyšininkavimo schemas, kurios pasireiškia Santaros klinikose“, – žurnalistams sakė Specialiųjų tyrimų tarnybos Vilniaus valdybos Ikiteisminio skyriaus viršininkas Ramūnas Lukošius.

Pasak Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiojo prokuroro Nėrijaus Puškorio, tyrimas pradėtas pernai rudenį.

„Tiriamas galimas kyšininkavimo mechanizmas, kai už laimėtus viešuosius pirkimus iš juridinių asmenų reikalauta neteisėto finansinio atlygio, kuris užmaskuotas kaip parama“, – žurnalistams teigė pareigūnas.

„Mes turime pagrindo įtarti, kad parama buvo naudojama (...) ir asmeniniais tikslais, ne tik klinikų poreikiams“, – kalbėjo jis.

Trečiadienį STT pareigūnai atliko kratas Santaros klinikose, privačiose bendrovėse, galbūt nusikaltimus padariusių asmenų namuose.

Teisėsauga įtaria, kad Santaros klinikų atstovai iš juridinių asmenų reikalavo neteisėto finansinio atlygio dėl laimėtų viešųjų pirkimų, jų vertė vien 2017 metais siekia beveik 2 mln. eurų. 

Pareigūnai tiria informaciją, kad įmonėms, pažadėjusioms skirti paramą, būdavo sudaromos sąlygos neteisėtai laimėti Santaros klinikų viešuosius pirkimus, o privačios bendrovės, laimėjusios viešuosius pirkimus, kyšius, užmaskuotus kaip paramą, pervesdavo ligoninei.

STT pareigūnas R. Lukošius tvirtino, jog ligoninės atstovai reikalaudavo kyšių iš tų verslininkų, kurie dalyvaudavo viešuosiuose pirkimuose. Pasak jo, tyrimas be kitų sričių apima viešuosius pirkimus informacinių technologijų srityje.

Tyrėjas nedetalizavo tyrimo metu sulaikytų asmenų skaičiaus, bet nurodė, jog tarp sulaikytųjų yra ir verslininkų.

„Paramos sumos skaičiais mes šiuo metu neįvardinsime, bet kaip ir latentiniam nusikaltime tai derybų reikalas. Tai po keletą procentų nusistato nuo tų sumų, kurios yra laimimos“, – sakė R. Lukošius.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį vyriausybėje žurnalistams sakė, kad STT jį informavo apie savo veiksmus klinikose.

„Buvo tokia informacija suteikta, kad bus imtasi tam tikrų veiksmų, (...) daugiau detalių tikrai nežinau ir negalėčiau komentuoti“, – sakė ministras.

Jis patikino, kad Sveikatos apsaugos ministerija nusiteikusi bendradarbiauti su teisėsauga atliekant šį tyrimą.

A. Veryga teigė, kad ministerija pati neturėjo jokios informacijos apie galimą korupciją ar kokius nors pažeidimus Santaros klinikose.

Tuo metu Santaros klinikos kaltinimus neigia. Ji išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad vadovaujasi labai aiškiomis ir griežtomis Viešųjų pirkimų taisyklėmis.

„Sunku patikėti, kad Santaros klinikose būtų įmanomos korupcinės veiklos schemos. Santaros klinikos bendradarbiauja su tyrimą atliekančiomis institucijomis, teikia visą reikalingą informaciją. Todėl kviečiame laukti operatyvios ir objektyvios tyrimo pabaigos ir palankių išvadų“, – teigiama Santaros klinikų pranešime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi