Prie Rusijos ambasados Vilniuje į protesto akciją ketvirtadienį rinkosi žmonės, taip parodydami, kad Rusijai dėl karo nusikaltimo Ukrainoje grobiant vaikus niekada nebus atleista. Kaip LRT.lt sakė specialiųjų operacijų karininkas Aurimas Navys, Rusija Ukrainos vaikus grobia sąmoningai ir apskaičiuotai.
Ketvirtadienį, minint Tarptautinę vaikų gynimo dieną prie Rusijos ambasados Vilniuje, Boriso Nemcovo skvere, vyko protesto mitingas dėl grobiamų ukrainiečių vaikų.
Šios akcijos rengėjas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas LRT.lt sakė, kad šią dieną rengiant protesto akciją siekta priminti, kad Rusija Ukrainoje vykdo terorą, kurio epicentre atsidūrė ir patys pažeidžiamiausieji – vaikai.

Pasak L. Kasčiūno, remiantis įvairiais šaltiniais, nuo Rusijos pradėto plataus masto karo pradžios iš Ukrainos neteisėtai išvežta 15-18 tūkst. vaikų.
V. Putinas ir šiandien, Tarptautinę vaikų gynimo dieną, pasiuntė Ukrainos vaiką į mirtį, sakė Seimo narys L. Kasčiūnas.
„Be to, Rusija taiko genocidui prilygstantį veiksmą – vaikų deportavimą. Yra įvairių duomenų – nuo 15 tūkst. iki 18 tūkst. vaikų išvežti iš Ukrainos. Kai kurie iš jų patekę į seksualinio išnaudojimo schemas, kai kurie priverstinai apgyvendinti stovyklose, kai kurie priverstinai įvaikinami“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.

Anot L.Kasčiūno, nuo plataus masto karo pradžios, nužudyta 500 vaikų, dar tūkstantis sužeista.
Pasak Seimo nario, tai prilygsta ukrainiečių tautos asimiliavimui ir naikinimui.
„Ir tai daroma labai tikslingai. Tai yra vienas šlykščiausių nusikaltimų. Mes sakome aiškiai: šis reiškinys matomas, jis yra fiksuotas Tarptautiniame baudžiamajame teisme. Yra išduotas arešto orderis Putinui. Darysime viską, kad kai karas baigsis Ukrainos pergale, visi tie nusikaltėliai, kurie įgyvendina šią politiką, būtų patraukti atsakomybėn“, – kalbėjo NSGK pirmininkas.
Jis sakė, kad pats, kaip keturių vaikų tėvas, puikiai įsivaizduoja, kokią tragediją išgyvena išvežti vaikai ir vaiko netekę tėvai.

„Jiems grįžti į normalų gyvenimą bus be galo sudėtinga, bus didelė problema. Sunku net žodžiais apibrėžti, kaip vaikas tokioje situacijoje jaučiasi“, – kalbėjo politikas.
Ambasadoriaus pavaduotojas: nuoširdžiai dėkojame Lietuvai
Ukrainos ambasadoriaus Lietuvoje pavaduotojas Vyktoras Hamockis pabrėžė, kad Lietuva priglaudė nuo karo baisumų pasitraukusius 70 tūkst. moterų ir vaikų ir tapo šalimi, viena iš daugiausiai padėjusių Ukrainai.
„Mes šiandien esame čia todėl, kad čia susirinko tie, kurie smerkia prievartinę Ukrainos vaikų deportaciją į Rusiją. Šiandien vėl apšaudė Kyjivą ir žuvo devynmetė mergaitė. Yra duomenų, kad į Rusiją buvo išvežta 20 tūkst. vaikų, bet tai negalutinis skaičius. Mes čia, kad parodytume savo vienybę ir jėgą“, – kalbėjo V. Hamockis.
Jis dėkojo Lietuvai už paramą ir vadino lietuvius broliais.
„Mes nuoširdžiai dėkojame Lietuvai. Mūsų istorija bendra, mes drauge kovojome su Rusija, ir dabar kovojame. Ir todėl mūsų pergalė prieš Rusiją taip pat bus bendra“, – LRT.lt sakė V. Hamockis.
Navys: rusai vaikus grobia sąmoningai, apskaičiuotai
Mitinge dalyvavęs buvęs specialiųjų operacijų pajėgų karininkas, gynybos ir saugumo ekspertas Aurimas Navys mano, kad tikrieji nukentėjusių vaikų per karą skaičiai bus įvardinti karui pasibaigus, tačiau jis tikras, kad dabar skelbiami yra mažesni, nei išties yra.
“Pagrobti vaikai tampa agresyvios visuomenės dalimi ir papildo pagrindinį resursą. Tai skamba žiauriai, bet pagrindinis resursas yra žmonės, gyvoji jėga. Tai rusai daro labai tikslingai, sąmoningai, apskaičiuotai”, - kalbėjo jis.
Jis gyrė Tarptautinio baudžiamojo sprendimą išduoti arešto orderį V. Putinui.

“Manau, kad ta drąsa, kurią parodė Hagos tarptautinis teismas yra visiems mums pavyzdys. Šio karo tikslas aiškus – sunaikinti ukrainiečius, sunaikinti Ukrainą kaip valstybę. Reikia labai aiškiai įvarindinti, kad vykdomi karo nusikaltimai, nusikaltimai žmoniškumui. Bombarduojamos ligoninės, mokyklos, darželiai. Tai yra genocidas“, - kalbėjo A. Navys.
Protestuotojai: tai, ką daro Rusija, nežmoniška
„Šeima yra tai, kas yra emociškai surišta. O tai, ką daro Rusija, atima vaikus iš šeimų, yra nežmogiška“, – sakė į B. Nemcovo skverą atskubėjęs VU TSPMI studentas Deividas Mickus.
Jis pabrėžė, kad Rusija atakuodama civilinius objektus griauna galybės žmonių gyvenimus.
„Tai yra labai žiauru, tiems žmonėms kiekviena diena atrodo lyg paskutinė“, – sakė studentas.
„Mes palaikome Ukrainą ir norime, kad Rusija nustotų lįsti bent jau prie vaikų, nes jie patys negali apsiginti. Atvykau čia palaikyti vaikų“, – sakė jaunoji konservatorė Deimantė Podrezaitė.
Vilniečio Gintauto rankose – plakatas, kuriame įrašas „Vaikai nėra karo ginklas“.
„Vaikų grobimas iš Ukrainos yra baisus dalykas. Turbūt visame Žemės rutulyje nėra tokio vadovo, kaip kad Putinas, kad grobtų vaikus, kad keistų jų pavardes, gimimo datas. Tai yra taip žiauru. Dalies vaikų tėvai nužudyti, išvežti. Tai genocidų genocidas“, – kalbėjo vaikus užauginęs ir vaikaičių turintis vilnietis.
Visuomenininkas Algis Ramanauskas sakė, kad vaikų teisės yra svarbiausias dalykas, o Rusijos nežmonišką elgesį su Ukrainos vaikais jis vadino karo pedofilija.
„Visa Rusijos tauta, visuomenė iš kartos į kartą perduoda karinę pedofiliją. (…) Karo pedofilai, jums galas“, – šūktelėjo A. Ramanauskas.









