Lietuvoje

2018.01.11 13:09

D. Jastramskis apie LRT tyrimą: rizikuojame pastumti žiniasklaidos laisvę žemyn

LRT.lt, BNS 2018.01.11 13:09

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos instituto direktorius Deimantas Jastramskis taip pat pasisakė apie Seimo valdančiųjų susidomėjimą LRT veikla ir siekį atlikti parlamentinį tyrimą. Anot jo, dabartinėje situacijoje parlamentinė tyrimo komisija būtų „greičiau politinio spaudimo ir kai kurių parlamentarų smalsumo patenkinimo įrankis“. 

Savo „Facebook“ paskyroje paskelbtame komentare Žurnalistikos instituto vadovas pažymi, kad be Seimo LRT padėti siekti didesnio skaidrumo gali ir kitos institucijos.

„Skaidrumo negali užtikrinti turintys jo deficitą. Lietuvoje ir be Seimo yra institucijų (kartais atrodo net ir per daug), galinčių LRT padėti siekti didesnio skaidrumo. Be to, valstiečiams ir žaliesiems Seime būtų laikas atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje teisiškai pagrindinis visuomenės informavimo politikos koordinatorius yra Kultūros ministerija (šiuo metų jų pačių valdoma)“, – rašo D. Jastramskis.

Žurnalistikos instituto vadovo nuomone, valdančiuosius galimai „erzina, kad nėra kaip tiesiogiai timptelti į save LRT valdymo vadelių“.

„Dabartinius valdančiuosius valstiečius ir žaliuosius, nedalyvavusius vadybinio ir ekonominio LRT nepriklausomumo kūryboje, matosi, erzina tai, kad nėra kaip tiesiogiai timptelti į save LRT valdymo vadelių, tad telkiamasi parlamentinės kontrolės schemos. Neskanu, kai dar šalininkas yra konkurencinis prodiuserinis pavydas“, – sako instituto vadovas.

D. Jastramskis taip pat komentuoja ir LRT finansavimą.

„Vadybinis nepriklausomumas be finansinio nepriklausomumo yra tas pats, kaip buvimas riteriu, neturint nei arklio, nei kardo. Finansinė LRT nepriklausomybė, atsiejant nuo kasmetinės politinės valios Seime skirstant biudžetą (ir dažnai vertinant pagal kriterijų myliu-nemyliu direktorių ar žurnalistus), kelią skynėsi daug sunkiau nei vadybinė. Nuo pirmo projekto iki sprendimo surišti LRT finansavimą (nuo 2015 m.) su mokamais į biudžetą mokesčiais praėjo 16 metų. <...> LRT kol kas tik besistoja ant tvirtesnių kojų, nes Europoje pagal visuomeninių transliuotojų finansavimą (procento dalis nuo BVP ar kitą rodiklį) lenkiame tik keletą šalių. Tačiau 36,5 milijono eurų biudžetas, atskirai paėmus, dažnai pateikiamas lyg koks nepelnytas aukso puodas“, – mano D. Jastramskis.

Apibendrindamas D. Jastramskis teigia, kad situacijai nesikeičiant „rizikuojame mūsų šalyje pastumti žiniasklaidos laisvę žemyn ir pasukti praėjusio amžiaus link, kai visuomeninio ir valstybinio transliuotojo sąvokos buvo laikomos sinonimais“.

Visas D. Jastramskio komentaras „Facebook“ paskyroje:

Seimo valdančioji Valstiečių ir žaliųjų frakcija pirmadienį surinko parašus Seime sukurti laikinąją tyrimo komisiją dėl LRT valdymo, finansinės ir ūkinės veiklos. Inicijuoti laikinąją tyrimo komisiją gali ne mažiau kaip ketvirtadalis, t. y. 36 Seimo nariai. Siūloma, kad komisijos nariai turės turėti leidimus dirbti su slapta informacija.

Nutarimo dėl komisijos steigimo projekte numatomas įpareigojimas komisijai įvertinti LRT tarybos pateiktą 2016 metų veiklos ataskaitą, taip pat – įvertinti, „ar LRT valdymo struktūra, įdarbintų darbuotojų skaičius, darbuotojų atlyginimų dydis, pačios LRT kuriamų laidų, LRT kartu su prodiusavimo paslaugas teikiančiomis kompanijomis ar nepriklausomais prodiuseriais bei tik prodiusavimo paslaugas teikiančių kompanijų ar nepriklausomų prodiuserių kuriamų laidų santykis įgalina racionalų valstybės biudžeto lėšų naudojimą bei atitinka Lietuvoje esančios rinkos sąlygas“.

Klausimus LRT formuluojantys parlamentarai teigia, kad juos domina išskirtinai finansinė bei administracinė nacionalinio transliuotojo situacija ir LRT, kaip valstybės biudžeto finansuojamos viešosios įstaigos, veiklos skaidrumas. 

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį pareiškė, kad parlamentinė tyrimo komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė.