Lietuvoje

2017.12.07 22:26

Holokausto tyrinėtojai: visuomenę reikia šviesti, o ne šokiruoti

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.12.07 22:26

Kaune, prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje, pristatytas leidinys „Holokaustas nacių okupuotose Rytų ir Vakarų Europos valstybėse: tyrimai ir atmintis“. Jame publikuojami trylikos autorių, tarp kurių ir visuotinį pripažinimą pelnę Holokausto istorijos tyrėjų, mokslininkų iš užsienio darbai.

Pastaruosius kelerius metus, pasak istorikų, Holokausto ir kitomis skaudžiomis istorinėmis temomis viešojoje erdvėje netyla diskusijos. Mokslininkai tvirtina, kad Holokaustas – sudėtingas akademinių tyrimų objektas, bet dažnai tampa manipuliacijų ir informacinių karų įrankiu.

„Pastaruoju metu toks ryškiausias manipuliacijos pavyzdys ir buvo Efraimo Zurofo ir Rūtos Vanagaitės projektas „Mūsiškiai“, kuris turėjo, sakyčiau, du pagrindinius tikslus. Vienas tikslas – Lietuvoje sukiršinti žmones ir pasėti abejones tam tikrai faktais, tam tikromis istorinėmis aplinkybėmis. Ir antras tikslas, kuo dabar jie ir užsiima užsienyje, tai yra skleisti melą ir netiesą apie Lietuvos praeitį ir Lietuvos dabartį“, – sakė Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinių okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje vertinti direktorius    Ronaldas Račinskas.

Leidinys „Holokaustas nacių okupuotose Rytų ir Vakarų Europos valstybėse: tyrimai ir atmintis“ – 13 autorių darbai, tarp kurių žinomi Holokausto tyrinėtojai iš Lietuvos ir užsienio. Juose – Holokausto genezė, istorinė atmintis ir kitos temos. 

„Pagrindinis tikslas, kurio dabar nesilaikoma – reikia visuomenę šviesti, bet ne ją šokiruoti. Mes negalime įlysti į šaltą vandenį nepasirengę tam. Lygiai tas pats ir su sudėtingom istorinėm temom. Ištraukdami tam tikrus faktus iš konteksto mes šokiruosime“, – kalbėjo Kauno IX forto direktoriaus pavaduotojas muziejininkystei Marius Pečiulis.

„Mes norime pateikti visus faktus visuomenei, neišrenkant, kurie mums netinka, o ištraukiant ir pateikiant visus faktus, kuriuos žinome, ir remiantis visais faktais vertinti labai sudėtingus istorinius procesus“, – teigė R. Račinskas.

Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Žakas Gercas atkreipia dėmesį, kad žmonės neretai remiasi nuogirdomis, o dažnas nesidomi išvis, todėl jo nuomonę lengvai suformuoja viešojoje erdvėje vyraujančios nuotaikos.

„Žinot, propagandos ministras Gebelsas kažkada pasakė, jeigu tu žmogui, ten kur tiesa, 10 kartų pakartosi, kad tai yra melas, jis patikės. Jei žmogus neskaito istorikų išvadų, jeigu vadovaujasi kažkokių šarlatanų, kurie ne tai kad nenusimano, bet turi kažkokį nusistatymą, tai aišku, kad jis patikės tuo, ką jis nenori“, – sakė Ž. Gercas.

Rengėjai sako, kad mokslinių straipsnių rinkinys – aktualus ne tik akademinei, bet ir plačiajai visuomenei: moksleiviams, studentams, taip pat visiems besidomintiems Antrojo pasaulinio karo, žydų tautos ir Holokausto istorija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.