Lietuvoje

2017.11.21 18:00

Naujasis VLKK vadovas: tvyranti įtampa turi ir gerų pusių

BNS2017.11.21 18:00

Tvyranti įtampa dėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) formavimo turi ir gerų pusių – rodo dėmesį lietuvių kalbai ir jos vaidmeniui, sako per opozicijos protestus komisijos pirmininku paskirtas portalo alkas.lt redaktorius Audrys Antanaitis.

„Būtų maloniau, jei atmosfera būtų draugiškesnė, tačiau tai, kad tvyro tokia įtampa, turi ir gerų pusių – rodo, jog lietuvių kalba ir jos vaidmuo, reikšmė mūsų valstybėje yra suprantami, suvokiami, tai yra gerai. O nuomonių skirtumai demokratinėje šalyje yra visiškai suprantami, dėl skirtingos nuomonės man žmogus netampa priešu. Pradėsime dirbti, susidraugausime, patikėkite, viskas bus gerai“, – po balsavimo dėl jo skyrimo VLKK pirmininku žurnalistams sakė A. Antanaitis.

Už A. Antanaičio skyrimą VLKK pirmininku antradienį slaptame balsavime atiduoti 58 balsai, 25 parlamentarai balsavo prieš ir keturi susilaikė. A. Antanaičio skyrimą į šias pareigas aštriai kritikavo dalis opozicijos, abejodami kompetencija jo neskirti vadovu prašė iš aštuoni iš septyniolikos naujosios VLKK narių.

Kandidatūrą išrinkusio Seimo Švietimo ir mokslo komiteto vadovas „valstietis“ Eugenijus Jovaiša opoziciją apkaltino politiniais žaidimais, siekiant blokuoti VLKK sudarymą. A. Antanaitis komentuodamas dėl kandidatūros užvirusias politines kovas sakė niekaip nesąs susijęs su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), kad būtų vadinamas jų žmogumi.

„Įvardinti gali kieno nori asmeniu, bet aš visada sakysiu – duokit argumentų. Aš neturiu nei asmeninės ankstesnės pažinties su komiteto pirmininku, nei mano leidžiamas portalas gavo kokios nors finansinės paramos iš LŽVS, aš manau, kažkas kartais susikuria sau baubą, o po to bando su tuo baubu kovot“, – kalbėjo naujasis VLKK vadovas.

Įvardindamas pirmuosius darbus tapus komisijos pirmininku A. Antanaitis sakė, kad jie bus „labai proziški“ – perimti komisiją, su naujaisiais komisijos nariais pasiskirstyti funkcijas, susitikti su kalbininkų, akademinių institucijų atstovais ir vadovais.

Jis taip pat patvirtino atsisakysiantis darbo portale alkas.lt. „Be jokio abejonės, kai įsidarbinsiu komisijoje, tą dieną išeisiu iš „alko“ portalo redaktorių“, – sakė naujasis vadovas.

Būtent dėl darbo šiame portale A. Antanaitis sulaukė daugiausiai kritikos Seime svarstant jo kandidatūrą.  Šiame portale kaip „valstybinės lietuvių kalbos išdavikų“ sąrašas buvo paskelbtos projektą dėl originalios pavardžių rašybos teikiančių Seimo narių pavardės. A. Antanaitis tvirtino su šiuo sąrašu niekaip nesusijęs.

Lietuvos žurnalistų sąjungos į VLKK pasiūlytas A. Antanaitis yra portalo alkas.lt, besiskelbiančio propaguojančiu baltiškąją pasaulėžiūrą, leidėju ir redaktoriumi. Jis anksčiau  būdamas „Laisvosios bangos“ radijo žurnalistu kartu dirbo ir europarlamentaro Valentino Mazuronio patarėju, šiam faktui išaiškėjus pareigų atsisakė.

Seimas antradienį taip pat patvirtino naujos sudėties VLKK – komisija pasikeitė iš esmės. VLKK nariais perrinkti Albina Auksoriūtė, Lina Murinienė, Bonifacas Stundžia, D. Vaišnienė ir Rasuolė Vladarskienė. Naujais nariais išrinkti Daiva Aliūkaitė, A. Antanaitis, Vilija Dailidienė, Daiva Daugirdienė, Laimantas Jonušys, Jūratė Katinaitė, Rūta Kazlauskaitė, Andrius Utka, Vidas Valskys, Jolanta Vaskelienė ir Vilma Zubaitienė.

Naujoji komisija gali turėti didelės įtakos sprendimams dėl nelietuviškų pavardžių rašybos dokumentuose, nes VLKK yra ekspertinė įstaiga sprendžiant asmenvardžių klausimą. Naujasis vadovas A. Antanaitis savo pozicijos dėl diskusijas keliančios „w“ dokumentuose nėra išsakęs – tvirtina jos neturintis, nes nesusipažinęs su tyrimais, ekspertų nuomone.

Diskusija dėl originalios asmenvardžių rašybos vyksta jau dešimtmečius. Vieni vieni politikai siūlo leisti naudoti lotyniško pagrindo rašmenis asmens dokumentų pagrindiniame puslapyje, kad būtų užtikrinta asmens teisė į jo pavardę, o kiti teigia, kad taip bus sumenkintas valstybinės lietuvų kalbos statusas ir siūlo vardą bei pavardę lotyniško pagrindo rašmenis rašyti tik dokumento antrajame puslapyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt