Nors Seimo kadencija jau perkopė į antrąją pusę, viena pozicija lieka neužimta – mažumoje esančioms frakcijoms vis nepavyksta susitarti dėl opozicijos lyderio. Opozicinių partijų atstovai sutinka, kad turėti opozicijos lyderį būtų naudinga, tačiau pripažįsta, jog šansų, kad lyderį išsirinkti pavyks, nėra daug.
Pavasarį, kai parlamentinė opozicija paliko Seimo posėdžių salę ir darbą tęsė istorinėje Kovo 11-osios salėje, opozicinių frakcijų politikai prakalbo apie tai, kad bandys tartis ir išsirinkti opozicijos lyderį. Visgi susitarti nepavyko ir opozicija lyderio neturi iki šiol. O kad ir turės – nepanašu.
„Opozicijos lyderis yra dar vienas opozicijos atstovas valdyboje, o ten irgi būna sprendimų, kurie priimami vieno balso skirtumu, ir tas vienas atstovas iš opozicijos pagerintų [situaciją]. O dar svarbiau, kad opozicijos lyderis padėtų konsoliduoti opoziciją, padėtų mums pabandyti surasti sąlyčio taškų ten, kur jų surasti galime“, – portalui LRT.lt kalbėjo Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.
Visgi, kaip apgailestavo „darbiečių“ vadovas, dėl kai kurių partijų vadovų nubrėžtų labai ryškių raudonų linijų opozicijos lyderio paieškos procesas yra „klampus ir be šviesesnės perspektyvos“.
„Diskusijų buvo, bet žinote, kai Karbauskis sako, kad nešnekės su Skverneliu, socialdemokratai sako, kad išvis su niekuo nešnekės, nes patys sau gražūs... Tos kalbos darosi gana sudėtingos, kai visi apsibraižo, kas su kuo nešnekės, užuot ieškoję, su kuo galėtų šnekėtis ir sprendimų ieškoti.
Natūralu, kad visais klausimais tikrai nesutarsime, bet tų struktūrinių pozicijų, kurios priklauso opozicijai parlamente, neišnaudojimas yra opozicijos apsileidimas ir toks atsainus požiūris į veikimą opozicijoje“, – komentavo A. Mazuronis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Jonas Jarutis portalui LRT.lt teigė, kad opozicija yra įvairialypė ir bendrų vardiklių rasti jai nepavyksta: „Kiekviena grupė turi tam tikrų savo interesų. Tai nepadeda opozicijos veiklai.“
J. Jarutis sakė manantis, kad opozicijos lyderis šiuo metu vis dar yra reikalingas, nes tai atstovavimą opozicijai pakeltų į naują lygmenį.
„Tai būtų visai kitas lygmuo ir svoris Seimo vadovybės darbe, būtų daugiau atstovaujama. Bet tiesiog nesutariame, nerandame“, – atviravo „valstietis“.

Visais klausimais vienybė – negalima
Šiuo metu populiariausios opozicinės partijos Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis žurnalistams komentavo, kad opozicijoje yra labai skirtingų nuomonių ir visais klausimais būti vieninga ji tiesiog negali.
„Yra pozicijų, kur skiriasi vertybės, skiriasi pasaulėžiūra, ir taip nebus, kad sugalvojo kas nors, kad reikia, sakykime, pagal „valstiečių“ arba Darbo partijos, arba mūsų partijos valią balsuoti. Mes esame skirtingi. Jei nebūtume skirtingi, būtų viena partija ir viena frakcija. Tais klausimais, kur sutampa mūsų pozicijos, tikrai atstovaujame ir susitariame“, – dėstė S. Skvernelis.
Kalbėdamas apie tai, kodėl nepavyksta išsirinkti lyderio, jis teigė, kad didžiausia bėda ta, jog kai kurie opozicijos atstovai tiesiog nemato prasmės to daryti.

„Kiti mano, kad formaliai kas nors bus, bet realiai bus vis tiek kas nors kitas. Treti kokių nors asmeninių nuoskaudų turi. Yra įvairiai. Nėra tai nėra. Aišku, tai nėra labai gerai, nes būtų paprasčiau apibendrintas pozicijas išsakyti vienam asmeniui. O dabar pakalbame visi po truputį“, – aiškino parlamentaras.
Susitinka pasitarti
Socialdemokratų frakcijos seniūnė Orinta Leiputė portalui LRT.lt komentavo, kad šiuo metu apie tai, jog reikėtų išsirinkti opozicijos lyderį, parlamente nediskutuojama, tačiau opozicija bendradarbiauja – kas savaitę susitinka pasitarti.
„Dabar nėra tokio poreikio. Pavasarį gal buvo kilę, nes provokavote jūs [žiniasklaida], kadangi dirbome atskirai nuo valdančiųjų maištaudami dėl nesiskaitymo. Bet dabar net nėra diskusijos apie tai, nematome tokio poreikio.
Renkamės kartą per savaitę per sesiją prieš posėdžius, apsitariame, pasikeičiame nuomonėmis ir tiek. Kai būna plenariniai posėdžiai, kiekvieną antradienį mes renkamės ryte 8 val. ir pasišnekame“, – kalbėjo O. Leiputė.

Opozicijos lyderis trumpai, bet buvo
Portalas LRT.lt primena, kad šios kadencijos Seime opozicijai buvo pavykę sutarti dėl lyderio. Tiesa, tuomet ir opozicinių frakcijų buvo gerokai mažiau. 2021-ųjų pavasarį dėl lyderio rotacijos susitarė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir Darbo partija. Tiesa, tuomet dar „valstiečių“ nebuvo palikęs S. Skvernelis su bendražygiais. Ekspremjeras tuomet ir buvo išrinktas opozicijos lyderiu.
Tačiau opozicijos lyderiu S. Skvernelis ilgai nebuvo, nes po kelių mėnesių, rugsėjį, jis su kolegomis paliko LVŽS gretas ir įkūrė Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“. Nuo tada Seimo opozicija liko be lyderio.






