Lietuvoje

2017.04.15 21:16

Sodininkystės pliusai sveikatai: net patys nemaloniausi darbai taps malonūs

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2017.04.15 21:16

Visu greičiu įsibėgėja darbai sode ir darže. Žinant jų naudą sveikatai, net ir nemaloniausios sodininkystės užduotys taps malonios. Taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako gydytojas Alvydas Unikauskas.

Gydytojas A. Unikauskas išvardijo sodininkystės privalumus sveikatai.

– Savo sode užaugintos uogos ir vaisiai turi daugiau vitaminų, mineralų, antioksidantų, skaidulų ir mikroelementų nei daržovės, kurios atkeliavo iš kitų kraštų. Šiandien perkami produktai yra mažiau maistingi nei būdavo anksčiau.

1951-aisiais reikiamas vitamino A kiekis buvo gaunamas iš dviejų persikų. Šiandien tam pačiam vitamino kiekiui pasiekti prireiktų 53 persikų. „Tyrimai padaryti tik su persikais, nereikėtų galvoti, kad su agurkais ar moliūgais yra tas pats, tačiau ir tai [mums] jau yra informacija“, – sako gyd. A. Unikauskas.

– Savo sodą turintys žmonės kasdien suvartoja 40 proc. daugiau vaisių ir daržovių nei tie, kurie juos perka. Taip 3,5 kartų padidėja galimybė valgyti tinkamą maistą. Todėl, galima sakyti, kad sodininkystė ir daržininkystė tuo pačiu padeda sumažinti lėtinių ligų riziką.

– Trys valandos intensyvaus darbo sode atitinka valandą sporto klube. Priklausomai nuo svorio, veiklos ir intensyvumo, sodinant ir ravint sudeginama nuo 200 iki 400 kalorijų 

– Sodininkai išlaiko sveiką Kūno masės indeksą (KMI). Tyrime buvo analizuojami 198 sodininkyste užsiimantys žmonės, rezultatai parodė, kad sodininkų KMI yra žymiai mažesnis nei kitų žmonių. Tam įtakos turi didesnis suvartojamo šviežio maisto kiekis ir fizinis aktyvumas.

– Būnant bent 10–15 minučių saulėje tarp 10 ir 14 valandos, gaunamas reikalingas vitamino D kiekis. Šio vitamino trūkumas susijęs su daugeliu ligų: širdies ligomis, išsėtine skleroze, depresija, regėjimo sutrikimais. Šis vitaminas taip pat skatina hormonų gamybą, kurie stiprina kaulus, reguliuoja insulino kiekį ir stiprina imuninę sistemą.

Daugiau apie sodininkystės privalumus – vaizdo įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt