Lietuvoje

2021.12.06 12:47

Tarsi perkūnas iš giedro dangaus: Širinskienė pranešė paliekanti „valstiečius“, apie prisijungimą kalbėsis su kita frakcija

atnaujinta 13.39
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.12.06 12:47

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) gretose – netikėtas posūkis. Iš partijos gretų traukiasi viena svarbiausių jos narių Agnė Širinskienė. Portalui LRT.lt politikė patvirtino pasitraukianti iš „valstiečių“ gretų ir teigė, kad tokį žingsnį paskatino ne viena priežastis, bet viena svarbiausių iš jų – didelis nusivylimas.

„Vienos konkrečios priežasties nėra. Tiksliau sakant yra, matyt, masė priežasčių, kurios nesisprendė metų metus. Tai nebuvo spontaniškas sprendimas, jis brendo, atvirai pasakius, nuo 2017 metų pabaigos. Bent panašų laikotarpį prašymas išeiti iš frakcijos visuomet buvo mano stalčiuje“, – portalui LRT.lt komentavo Seimo narė.

„Valstiečius“ paliekanti Širinskienė: žinojau, kad po kiekvienos laidos ar interviu sulauksiu priekaištų

A. Širinskienė, vardydama priežastis, kodėl nutarė palikti LVŽS, sakė, kad paskutiniais metais frakcija labai pasikeitė, taip pat pasikeitė jos darbo stilius.

„Greičiausiai kurioziškai skamba, bet vienu metu mes turėjome frakcijoje 11 ar 12 darbo grupių, tenkančių apie 30 žmonių frakcijoje. Realiai iš tų darbo grupių dirbo tik viena, kuri dabar visa yra pas Saulių Skvernelį“, – aiškino politikė.

A. Širinskienė teigė, kad buvo daug chaotiško darbo, „jau nekalbant apie nesąmones, kurios buvo padarytos paskutinį mėnesį“. Kalbėdama apie tai politikė sakė omenyje turinti siūlymus vėl leisti Seimo nariams iš parlamentinių lėšų nuomotis automobilius arba siūlymus kelti Seimo narių atlyginimus. Kaip sakė A. Širinskienė, LVŽS frakcijos nariai „labai aktyviai tame dalyvauja“.

„Tie pasikeitimai mane labai liūdina“, – sakė Seimo narė.

A. Širinskienė teigė, kad prie jos išėjimo iš frakcijos prisidėjo ir darbas šešėlinėje vyriausybėje, kurioje jai teko šešėlinės teisingumo ministrės pareigos.

„Kartais ta mūsų veikla panašėjo, švelniai tariant, į darbo imitavimą. Man teko kuruoti šešėlinės vyriausybės darbotvarkes. Jeigu aš ar sekretorė parašydavome kolegoms, kad atsiųskite pasiūlymus kitam posėdžiui, tai tų pasiūlymų arba nebūdavo, arba būdavo vienas, nes turime Aurelijų Verygą, kuris yra aktyvus“, – kalbėjo parlamentarė.

Tai reiškia, kaip kalbėjo A. Širinskienė, kad kone visą šešėlinės vyriausybės darbo medžiagą tekdavo rengti jai, taip pat galvoti posėdžių temas ir šnekinti šešėlinį premjerą Ramūną Karbauskį apie tai, „ką mes čia darome“.

„Ne kartą prašiau, kad padėtų ir frakcijoje, ir partijoje, ir šešėlinėje vyriausybėje, kad būtų samdomas teisininkas, nes darbo krūvis buvo nemažas. Aš tuo nesiskundžiu, bet pagalbos būtų reikėję, ypač su idėjų generavimu, bet man visą laiką buvo sakoma, kad teisininko niekas neketina samdyti.

Kai matai tokią situaciją, kai idėjų matai, kad nelabai yra, o paskui turi užkaišioti tas spragas, kai tai tęsiasi ilgą laiką, ypač pastarąjį pusmetį, matyt, suprantate, kad tam tikra neviltis apima. Ji yra gerokai apėmusi“, – pasakojo A. Širinskienė.

Kliuvo bendravimas su žiniasklaida

Portalui LRT.lt A. Širinskienė taip pat pasakojo, kad jau kurį laiką tęsiasi kolegų elgesys, kurį ji sakė galinti apibūdinti kaip pavydą. Anot jos, frakcijos kolegoms kliuvo tai, kad A. Širinskienė yra dažnai kalbinama žiniasklaidos.

„Praktiškai po kiekvienos laidos ar po kiekvieno interviu aš puikiai žinojau, kad, atėjusi į frakciją ar, galų gale, kai buvome valdantieji, atėjusi į koalicijos tarybą, aš susilauksiu priekaištų, kodėl manęs tiek daug yra žiniasklaidoje.

Per penkerius metus nė vieno žurnalisto nesu paprašiusi, kad jis paimtų iš manęs interviu, nesu raginusi manęs klausti, tiesiog kažkodėl jūs, žurnalistai, taip nusprendėte, kad manęs toje žiniasklaidoje yra daug“, – kalbėjo Seimo narė.

Visgi, anot jos, monitoringo duomenys rodo, kad ji nėra dažniausiai žiniasklaidoje šmėžuojanti LVŽS narė.

„Būtų labai keista, jei būčiau pradėjusi bėgioti nuo žurnalistų, nors pasiūlymų bėgti nuo žiniasklaidos esu sulaukusi iš vadovybės. Matyt, tam tikras paskutinis lašas buvo šių metų rugsėjo mėnuo, po S. Skvernelio išstojimo, kada daliai kolegų kilo pavydas dėl matomumo žiniasklaidoje ir man tiesiog buvo patarta vaikščioti per Seimo šalutinę laiptinę. <...>

Man buvo pasakyta nevaikščioti pro tą paradinį įėjimą, pasiūlyta naudotis šalutiniu, atsarginiu įėjimu, kad žurnalistai mane mažiau matytų. Vaikštau taip, kaip vaikštau įprastai, bet išvadas pasidariau“, – kalbėjo A. Širinskienė.

Su S. Skverneliu – nepakeliui

Ji patvirtino, kad ne tik paliks LVŽS frakciją Seime, bet ir pasitrauks iš partijos. Paklausta, ar ketina pasekti kitų „valstiečių“ pėdomis ir jungtis prie rugsėjį sukurtos Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“, kuriai vadovauja buvęs LVŽS premjeras Saulius Skvernelis, A. Širinskienė sakė, kad to neketina daryti nei dabar, nei ateityje.

„Tikrai prie S. Skvernelio frakcijos neplanuoju jungtis ir visiškai netikiu tos politinės jėgos vertybine orientacija. Tai labai prieštarautų mano įsitikinimams, to nedarysiu nei dabar, nei ateityje“, – sakė ji.

Politikė teigė ketinanti rimčiau kalbėtis su Lietuvos regionų partijos ir frakcijos atstovais dėl galimybės jungtis prie jų komandos.

„Esame šnekėję su kitais kolegomis. Matyt, dar šiandien šnekėsime. Nenorėjau dar iki galo su kuo nors susitarti, nes vėlgi, mano galva, būtų buvę nesąžininga tartis už LVŽS nugaros.

Bet tam tikrų pokalbių su Regionų frakcija yra buvę. Manau, kad dabar jau kalbėsimės labai atvirai“, – teigė politikė.

Išeina su nusivylimu

LRT RADIJAS pirmadienio rytą kalbino LVŽS partijos lyderį Ramūną Karbauskį. Paklaustas, ar A. Širinskienė galėtų būti jo pavaduotoja, jis teigė, kad kol kas sunku komentuoti šį klausimą. Pati A. Širinskienė portalui LRT.lt sakė savo sprendimą pasitraukti iš LVŽS aptarusi su R. Karbauskiu.

„Na, ponas Karbauskis apie mano mintis priimti tam tikrus sprendimus žino labai seniai, kad tų minčių yra. Manau, kad ir 2017 metais žinojo, kad tokių svarstymų buvo.

Manau, kad puikiai matė, kad ir rinkimų laikotarpiu labai ilgai sprendžiau, ar man dalyvauti kitos kadencijos rinkimuose. Jis buvo informuotas, buvau sakiusi, kad tokį sprendimą galiu priimti“, – sakė politikė.

Paklausta, su kokiomis emocijomis palieka LVŽS, A. Širinskienė sakė nejaučianti pykčio, o situacija „susiklostė taip, kaip susiklostė“.

„Tikiuosi, kad tie kolegos, kuriems kilo klausimų, kodėl Agnė yra žiniasklaidoje, pradės dirbti ir lygiai taip pat bus matomi, nes jei nėra Seimo nario veiklos, įtariu, kad ir matomumas yra problema.

O apskritai, kalbant apie būseną, esu gerokai nusivylusi, nes jei to nusivylimo nebūtų, matyt, toks sprendimas nebūtų priimtas“, – portalui LRT.lt komentavo A. Širinskienė.

Portalas LRT.lt primena, kad A. Širinskienė kartą jau buvo palikusi LVŽS frakciją. 2019-ųjų liepą politikė prisijungė prie „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos. Naujo frakcijos nario „tvarkiečiams“ prireikė po to, kai jų frakciją paliko „darbietis“ Valentinas Bukauskas. Jam išėjus iš frakcijos, neliko 7 Seimo narių, o toks minimalus skaičius reikalingas, norint sudaryti frakciją.

Frakcijos tada reikėjo tam, kad ši liktų valdančiojoje daugumoje. Tad gelbėti „tvarkiečių“ nuėjo A. Širinskienė. Tiesa, neilgam – ji „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją paliko po poros savaičių, o gelbėti „tvarkiečius“ tuomet ėmėsi kita „valstietė“ Audronė Jankuvienė.

Per praėjusią kadenciją A. Širinskienė vadovavo Teisės ir teisėtvarkos komitetui. Šiuo metu ji eina šio komiteto pirmininko pavaduotojos pareigas, dirba Antikorupcijos komisijoje. Į Seimą ji išrinkta su LVŽS sąrašu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt