Lietuvoje

2021.11.22 23:59

Šarnelėje įamžintas per Holokaustą gelbėjusių žydus atminimas: čia išgelbėtos dešimtys asmenų

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.22 23:59

Plungės rajone, Šarnelėje įamžintas per Antrąjį pasaulinį karą žydus gelbėjusių žmonių atminimas. Pasaulio tautų teisuolių vardu pavadinta gatvė, kurioje dabar belikusi tik viena – poeto Vytauto Mačernio šeimos –sodyba. Pasak istorikų, šiame kaime buvo išgelbėta dešimtys žydų.

Paminklinis akmuo žymi kadaise čia, Šarnelės pakraštyje, buvusią sodybą, kurioje nacių okupacijos metais slėpėsi žydai. Juozapo ir Adolfinos Karpauskų palikuonis sako, kad seneliai juos slėpė net pusketvirtų metų.

„16 žydų gelbėjo, o jų gausi dar buvo šeima 10 žmonių – 2 tėvai ir 8 vaikai. Tai jau 26 žmonės. Ir dar paprastai prie tokio stambaus ūkio kokie 4 samdiniai, tai reiktų įsivaizduoti, kad kas dieną 30 žmonių“, – pasakoja Aleksandras Karpauskas.

Įamžintas Pasaulio Tautų teisuolių atminimas: Šarnelėje per Antrąjį pasaulinį kaimą išsaugota dešimtys žydų

Šarnelėje atidengtas Pasaulio tautų teisuolius įamžinantis akmuo, jų vardu pavadinta gatvė. Dabar vieninteliai jos gyventojai – Mačerniai, žymaus poeto V. Mačernio giminaičiai. Pasak istorikų, jie žydų savo sodyboje neslėpė, tačiau kaimynų paslaptis žinojo ir jas saugojo.

„Tai yra be galo stiprios dvasios žmonių kaimas. Jie galėjo savo gyvybe, savo šeimomis rizikuoti ir saugoti žydus. Ir tai yra ne vieną dieną, ne dvi dienas. O tai yra metai, daug metų“, – tikina istorikas Bronius Keinauskas.

Išskirtinį šarneliškių dėmesį Holokaustą išgyvenusiai tautai ir jos gelbėtojams itin vertina žydų bendruomenė.

„Kaip pati kilusi iš išgelbėtų žmonių šeimos, aš tiesiog pavydžiu Šarnelės kaimui, nes norėčiau, kad tokia pati gatvė atsirastų, kur gyveno mūsų gelbėtojai ir Veisėjuose. Nuo kur prasidėjo mūsų šeimos epopėja. Be galo stebina Lietuvos institucijų požiūris į tai, kad iki šios dienos nėra nacionalinio paminklo gelbėtojams“, – LRT TELEVIZIJAI sako Žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Pasaulio tautų teisuolių vardu pavadinta gatvė – pirmoji tokia Lietuvoje. Žydų gelbėtojams atminti skverai įkurti Vilniuje ir Šiauliuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
COVID-19 testavimo punktas
COVID-19 TRUMPAI