Lietuvoje

2016.11.15 19:14

Ar JK gyvenantys lietuviai dar nerimauja dėl „Brexit“?

Giedrė Baltrušytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.11.15 19:14

Pasaulyje kiek atslūgus pirmam sukrėtimui dėl Donaldo Trumpo išrinkimo JAV prezidentu, vėl atsigręžiama į senesnes problemas. Viena jų – Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš Europos Sąjungos. Ar ši tema tebekelia nerimą Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems lietuviams?

Šalies Aukštajam teismui neseniai paskelbus, kad ministrė pirmininkė be parlamento pritarimo negali inicijuoti išstojimo iš ES procedūros, o vyriausybei atkirtus, kad šį teismo sprendimą bus bandoma užginčyti, nežinia dėl ateities tapo dar didesnė. Nuogąstavimus dėl savo perspektyvų saloje jaučia ir imigrantai, tarp kurių yra daug lietuvių.

Lietuvos ambasadorė Jungtinėje Karalystėje Asta Skaisgirytė pripažįsta, kad nerimo yra, tiek tarp paprastų gyventojų, tiek tarp verslininkų.

„Nieks nežino, kaip iš tikrųjų bus po to, kai, kalbama, kovo mėnesį bus pradėtos derybos. <...> Dveji metai tų derybų, ir kas galų gale bus suderėta ir sutarta – šito niekas kol kas nežino. Blogiausia, kad ir verslas nežino, todėl, kokios bus verslo sąlygos, nėra aišku. Tik dabar mes stebime, kad, krentant svaro kursui, mūsų eksportuotojai į Jungtinę Karalystę susiduria su pabrangusiu eksportu, kas, aišku, jiems nėra gerai. Britų eksportas turbūt džiaugiasi tam kartui, tačiau importuojama taip pat labai daug prekių, todėl yra pliusai, yra minusai“, – sako ambasadorė.

Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė tuo tarpu teigia, kad situacija yra aprimusi.

„Žmonės gyvena savo gyvenimus, dirba savo darbus ir laukia, kas bus toliau. Kiek jūs žinote, paskutinis incidentas, pranešimas buvo kone prieš du mėnesius. Policija iškart po „Brexit“ fiksavo apie 40 procentų daugiau pranešimų dėl ksenofobinių išpuolių, bet tai liečia ne tik lietuvius. <...> Po to ilgainiui tai nutilo“, – sako D. Asanavičiūtė.

Daugiau apie tai – reportaže. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.