Lietuvoje

2021.11.08 19:55

Naktinis Vilniaus avilys – vėl dėmesio centre: alkoholio prevencijai skirtoje vietoje prekiaujama alkoholiu

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.11.08 19:55

Naktinis Vilniaus avilys vėl atsidūrė diskusijų centre. Vietoje, kuri save apibūdina kaip erdvę alkoholio prevencijai, atsidarė baras, o prie įėjimo iškilo „Studija by Volfas Engelman“ iškaba. Tai priklausomybių srityje dirbantys specialistai apibūdina kaip etinį prieštaravimą ir kritikuoja, kad prevencijos priemonės neturėtų vykti aplinkoje, kurioje parduodami alkoholiniai gėrimai. Vis dėlto Naktinio Vilniaus avilio komanda pabrėžia, kad jau projekto paraiškoje buvo minimas ir atsidarysiantis baras.

Vilniaus miesto savivaldybės teigimu, sutartyje nurodyta, kad prekyba alkoholiniais gėrimais ir maisto gamyba neleidžiama tik antrame Naktinio Vilniaus avilio aukšte, tai reiškia, kad pirmame aukšte šia veikla užsiimti nedraudžiama.

Baro pavadinimo klausimas bus sprendžiamas vyksiančiame savivaldybės komisijos posėdyje.

Internetiniame puslapyje Naktinis Vilniaus avilys apibūdinamas kaip erdvė, kuri turėtų būti prevencinė priemonė alkoholio ir kitų medžiagų vartojimui.

„Tai vieta, kurioje čia įsikūrusių nevyriausybinio ir kitų sektorių organizacijų pagalba stengiamasi kurti atvirą erdvę, kuri taptų prevencine priemone narkotikų, tabako bei alkoholio vartojimui.

Visą parą veikianti erdvė sukuria galimybę ieškoti sau mėgstamos veiklos ir tokiu būdu surasti alternatyvą tradiciniams naktinio Vilniaus gyvenimo įpročiams bei gauti visą reikalingą pagalbą tiems, kurie susiduria su narkotikų, tabako ar alkoholio vartojimo problemomis“, – rašoma Naktinio Vilniaus avilio internetiniame puslapyje.

Įžvelgia prieštaravimų

„Aš esu“ bendruomenės vadovas kunigas Kęstutis Dvareckas svarsto, kad jei prevencija nukreipta į priklausomybės neturinčius asmenis, „galbūt ir nereikėtų demonizuoti“ baro atidarymo. Tačiau prevencija, nukreipta į žalingo vartojimo pasekmes patiriančius žmones, yra nesuderinama su barais arba alkoholio reklamomis, pažymi priklausomiems žmonėms padedantis K. Dvareckas.

„Žmogus turi gauti saugią aplinką be dirgiklių, kad galėtų atviriau pažvelgti į savo gyvenimą ir tuos procesus, kurie pradeda kelti problemų“, – portalui LRT.lt komentuoja bendruomenės vadovas.

Anot jo, kyla klausimų ir dėl to, kaip Naktiniame Vilniaus avilyje vyksta alkoholio prevencija: „Lietuvoje mes visi gal truputį dėl istorinės patirties esame įtarūs ir atsargiai žiūrime, nes tikrai nemažai patyrėme imitacijų, kad po skambiais lozungais ir aukštais tikslais, deja, nėra nuoseklių pastangų ar darbo ta kryptimi.

Į tą avilio idėją žiūrėjau labai atsargiai, nelabai aišku, nei kokia kompanija [prevenciją] įgyvendins, nei kokiais resursais, nei kokiais metodais remdamiesi“.

K. Dvareckas taip pat atkreipia dėmesį į platesnę problemą – nei visuomenė, nei specialistai neturi sutarimo, kokių tikslų siekiama alkoholio prevencija, kokiomis priemonėmis naudojamasi. Pavyzdžiui, pasakoja bendruomenės vadovas, girdime pasisakymų, kad alkoholio prevencija yra mokymas vartoti saikingai.

„Tie, kurie neturi bėdų arba nesusidūrė su skausmu, kurį sukelia konkrečių medžiagų vartojimas, gal ir gali sau leisti kalbėti taip, bet tie, kurie turėję, į tai žiūri kaip į jaunatvišką maištą, kuris, tikėkimės, praeis su minimaliomis pasekmėmis“, – tvirtina K. Dvareckas.

Jis pastebi, kad baro atsidarymas ir užrašo iškėlimas gali suveikti kaip reklama: „Neatsitiktinai ir ten tas užrašas atsirado, ne šiaip iš altruizmo. Galėjo pasamdyti menininką, pafinansuoti, pabūti mecenatais ir galėjo koks nors rimtas meno kūrinys atsirasti, kuris verstų susimąstyti kokiais nors klausimais“.

Kalbėti apie alkoholio žalą ir jį pardavinėti – neetiška

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) specialistai įžvelgia etinį prieštaravimą: „Departamento nuomone, pagrindinis dėmesys turėtų būti skiriamas Vilniaus naktinio avilio vykdomoms prevencijos ir žalos mažinimo priemonėms vykdyti bei jas viešinti. (...) Neetiška kalbėti apie alkoholio vartojimo žalą, vykdomas prevencijos priemones ir tuo pačiu metu pardavinėti alkoholinius gėrimus“.

Departamento atstovai tvirtina, kad Vilniaus miesto savivaldybei būtų buvę tikslinga iš anksto kreiptis dėl nuomonės pateikimo apie tokios iškabos naudojimą, o „ne spręsti klausimus, kai jau atidarytas baras, prekiaujantis alkoholiniais gėrimais ir iškabinta iškaba“.

„Prevencijos priemonės, skirtos tokioms tikslinėms grupėms kaip vaikai ir paaugliai, jų tėvai, mokyklų bendruomenė, neturėtų vykti aplinkoje, kurioje parduodami alkoholiniai gėrimai. Departamento siūlymu tikslinga būtų susitelkti ties žalos mažinimo priemonių taikymu šioje aplinkoje“, – atsakymuose portalui LRT.lt perduoda NTAKD.

Pažymima, kad „daugelyje šalių, organizuojant pramogas, jau seniai pasitelkiamos įvairios priemonės, skirtos sumažinti rizikas pasilinksminimo vietų bei masinių renginių lankytojų sveikatai ir saugumui“. Pasak NTAKD, taip siekiama ne tik apsaugoti lankytojus, eksperimentuojančius psichoaktyviosiomis medžiagomis, bet ir padėti jiems suprasti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo riziką.

„Naktinio avilio“ vykdoma žalos mažinimo veikla, siekiant skatinanti miesto naktinio gyvenimo lankytojus rūpintis savo ir aplinkinių sveikata bei prisidedanti prie jų sąmoningumo didinimo, yra labai svarbi.

Panašios iniciatyvos užsienio valstybių susibūrimo ir pasilinksminimo vietose yra įgyvendinamos jau ne vieną dešimtmetį, o daugelis ekspertų šiandien sutinka, kad mažinti narkotinių medžiagų vartojimo žalą, supažindinant lankytojus su galimomis rizikomis ir, prireikus, suteikiant jiems pagalbą, yra gerokai efektyviau nei gąsdinant, moralizuojant ir baudžiant ar tiesiog ignoruojant problemas“, – tvirtina NTAKD atstovai.

Naktinis Vilniaus avilys: jau projekto paraiškoje buvo minimas baras

Kaip portalą LRT.lt informavo Naktinio Vilniaus avilio komanda, jau projekto paraiškoje buvo minimas ir pirmame aukšte atsidarysiantis baras, kurio veikla bus organizuojama įgyvendinant narkotikų, alkoholio ir tabako žalos mažinimo rekomendacijas tam, kad „naktinis gyvenimas galėtų būtų saugesnis mums visiems“.

Anot Vilniaus Naktinio avilio atstovų, tokia pati sąlyga yra ir projekto sutartyje su Vilniaus miesto savivaldybe: „Vykdome visus jos įsipareigojimus. Mes stengiamės pasiūlyti netradicinį būdą spręsti naktinio gyvenimo problemas. Tikime, jog toks požiūris į žalos mažinimą yra inovatyvus, padedantis dar labiau domėtis alkoholio ar tabako sukeliama rizika mūsų ir aplinkinių sveikatai“.

Kaip rašoma atsakymuose, baro tikslas – išlaikyti antro aukšto kultūrines, prevencijos ir žalos mažinimo veiklas ir jų naudą visuomenei.

„Ne kartą sakėme ir skelbėme, jog Naktinio Vilniaus avilio baras sieks rodyti pavyzdį kitiems: jau dabar mokome tik ką įsikūrusio baro darbuotojus apie psichoaktyviųjų medžiagų prevenciją ir žalos mažinimą; kartu su narkotikų, tabako, alkoholio prevencijos ir žalos mažinimo priemonėmis bei rekomendacijomis siekiame kurti naują baro platformą, kurioje visi jaustumėmės saugiai, mokėtume adekvačiai spręsti ir įvertinti nepatogias situacijas.

Įkūrėme „Saugią erdvę“, kurioje visi norintys pailsėti nuo naktinio miesto šurmulio gali rasti ramesnę vietą poilsiui, o su savanorių pagalba sužinoti apie psichoaktyviųjų medžiagų prevenciją ir žalos mažinimą. Dėl visų šių veiklų nuolat bendraujame su srities ekspertais, atsakingomis institucijomis, laikomės nuomos sutarties su Vilniaus miesto savivaldybe įsipareigojimų“, – LRT.lt sako Naktinio Vilniaus avilio komanda.

Baro pavadinimo klausimas bus vertinamas

Pasak savivaldybės atstovo Pauliaus Vaitekėno, sutartis detaliai baro įkūrimo klausimo nereglamentuoja: „Pagal sutartį, prekyba alkoholiniais gėrimais ir maisto gamyba neleidžiama tik antrame aukšte, tai reiškia, kad pirmame aukšte šia veikla užsiimti nedraudžiama.

Tačiau, aiškinant sutartį, svarbu pažymėti, kad toks baras turėtų būti susijęs su pagrindiniais sutarties tikslais – psichoaktyviųjų medžiagų prevencija ir gyva muzika (kultūros sklaida), šiuos tikslus atitikti“, – LRT.lt teigia P. Vaitekėnas.

Anot jo, baras, tik kitokiu pavadinimu, buvo konkurso laimėtojų paraiškoje.

Kaip pridūrė Naktinės ekonomikos komisijos pirmininkė Deimantė Rimkutė, projekto paraiškoje buvo minima kavinė, o ne baras.

Vilniaus miesto savivaldybės perduotame komentare teigiama, kad ateinantį trečiadienį Naktinės ekonomikos komisijos posėdyje bus vertinamas baro pavadinimo klausimas.

„Šiuo metu laukiame Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento išvados dėl baro pavadinimo, ar juo neskatinimas konkretaus alkoholio gamintojo produktų vartojimas ir taip nepažeidžiamas Alkoholio kontrolės įstatymas“, – LRT.lt sako D. Rimkutė.

Pasak jos, taip pat bus nagrinėjami kiti sutarties įsipareigojimai, pavyzdžiui, įsipareigojimas vykdyti psichoaktyviųjų medžiagų prevenciją ir žalos mažinimą, įrengti gyvos muzikos erdvę, siekti, kad joje vyktų pasirodymai.

„Vilniaus Naktinis avilys yra pateikęs ataskaitas, kurias taip pat vertinsime, siekdami nustatyti, ar sutartis vykdoma tinkamai“, – teigia D. Rimkutė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt