Lietuvoje

2021.10.25 21:47

Nausėdos ir LGBT vaiko motinos aptarto Partnerystės įstatymo likimas – miglotas: Seime vienybe nekvepia

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.25 21:47

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasikvietė pasikalbėti LGBT vaiko mamą – gydytoją odontologę Rasą Račienę. Po susitikimo moteris sakė supratusi, kad Gitanas Nausėda ne tik šalies vadovas, bet ir žmogus, kuriam rūpi ir tai, kaip jaučiasi LGBT žmonės. Tiesa, nors kalbėta ir apie Partnerystės įstatymą, šio likimas, matant skirtingas pozicijas Seime, bent jau artimoje ateityje atrodo miglotas.

Kvietimo pas prezidentą LGBT vaiko mama R. Račienė sulaukė, kai į šalies vadovą kreipėsi atviru laišku. Ir pažadėjo kasdien stovėti po prezidentūros langais, kol nesulauks galimybės asmeniškai pasikalbėti. Moteris pas prezidentą sakė einanti su viltimi ir su nerimu. Tuo metu, kai vyko susitikimas prie prezidentūros, susirinko būrys žmonių, kurie sako atėję palaikyti R. Račienės. Tarp jų ir mamos palaikyti atėjusi duktė.

„Aš asmeniškai labai daug nesitikiu, žiūrint į tai, kokia dabar visuomenė, žiūrint į visus komentarus po straipsniais, kada pasišlykštėjimas, baimė, neapykanta ta, šiukšlės verčiamos tiek ant mamos, tiek ant manęs, tiek ant visos LGBT bendruomenės“, – sakė R. Račienės dukra Austėja.

Tarp palaikančiųjų buvo ir trisdešimt metų Lietuvoje gyvenanti suomė.

„Aišku, Suomijoje irgi yra tokių senovinio požiūrio žmonių, bet mažai, labai mažai. Jų nelabai girdi. Jie turi teisę pasakyti, bet agresyvumo, kaip čia, nėra“, – teigė suomė Liisa.

Pusvalandį planuotas G. Nausėdos ir R. Račienės susitikimas truko daugiau nei valandą. Moteris prieš jį taip pat sakė, kad taip pat norėtų prezidento asmeninio pažado, kad Lietuva priims pagarbų ir orų Partnerystės įstatymą, kuris kalbėtų ne apie juridinius, bet „emociniais ryšiais pagrįstus vienalyčių porų santykius“.

„Apie Partnerystės įstatymą tikrai nemažai buvo kalbėta, kokia forma jis galėtų būti – ar Civilinio kodekso keliu, ar atskiru įstatymu. Tai tik detalės, kurios užgožtų esmę, kad bendro gyvenimo sureguliavimas turi būti įgyvendintas Lietuvoje“, – teigė prezidento vyriausiasis patarėjas Povilas Mačiulis.

Pati R. Račienė sakė iš prezidento supratusi, „kad jis nėra vien tik šalies vadovas, jis yra ir žmogus, kaip mamą jis tikrai išgirdo ir jam nėra tas pats, kaip žmonės jaučiasi Lietuvoje, įskaitant LGBT žmones“.

Prezidento patarėjas P. Mačiulis sakė, kad šalies vadovui į prezidentūrą kviestis homoseksualių porų nėra reikalo, nes su jomis jis bendraująs asmeniškai.

Po komentarų žurnalistams – dukters apkabinimas ir puodelis kavos. Nors moteris sako, kad kava ją vaišino ir prezidentas. Energijos kovoje dar reikės Seimui gegužę nepritarus Partnerystės įstatymui, jis grąžintas iniciatoriams tobulinti. Naują įstatymo variantą Seimui pateikti valdantieji planavo jau rudens sesijoje, tačiau konkrečios datos nėra.

„Mano įsitikinimu, mes turėtumėm šį įstatymą teikti tuomet, kai būsime užtikrinę jam pakankamą palaikymą“, – teigė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Pagal vieno iš Partnerystės įstatymo iniciatorių Laisvės frakcijos deleguoto Žmogaus teisių komiteto pirmininko Tomo Vytauto Raskevičiaus skaičiavimus, užtikrinto palaikymo Seime partnerystei kol kas nematyti.

„Aš manau, mes kalbame ne apie frakcijų palaikymą, mes kalbam apie pavienių Seimo narių palaikymą šiai įstatymo iniciatyvai“, – sako Seimo narys.

Kol kas vieningai už projektą nusiteikusi balsuoti tik Laisvės frakcija. Palaikymo T. V. Raskevičius tikisi iš socialdemokratų.

„Aš labai labai to tikėčiausi, remdamasis Socialdemokratų partijos programa ir vertybiniais įsipareigojimais“, – sako T. V. Raskevičius.

Seimo LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Sysas teigia: „Viltis, taip sakant... motina. Tai aš norėčiau pirmiausia pamatyt įstatymą, nes pirmuoju atveju dalis mūsų nebalsavo už tą įstatymą, prisiklausė įvairiausių gandų ir siaubų arba baubų“.

Konservatoriai iš anksto yra paskelbę, kad balsuos laisvai, nes yra nepalaikančių. Vieningai palaikyti nežada ir liberalai, nors jų deleguota Seimo pirmininkė taip pat viena iš Partnerystės įstatymo iniciatorių.

„Apie tai frakcijoje esam kalbėję ir dar kalbėsim, tačiau, matyt, kad nenuostabu, kad net tose pačiose frakcijose nuomonės dėl tokių vertybinių klausimų kažkiek ir išsiskiria“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Balsuoti prieš žada „valstiečiai“ ir „darbiečiai“, greičiausiai ir Regionų frakcija. Keturi į naują opozicinę Sauliaus Skvernelio frakciją perėję parlamentarai pavasarį partnerystę rėmė.

„Aišku, diskutuojame tikrai, aš galiu pasakyt, matyt, tas variantas, kuris buvo pateiktas, jis nėra priimtinas daugumai frakcijos narių, o kito nėra“, – teigia Seimo demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas S. Skvernelis.

Seimo žmogaus teisių komiteto pirmininkas sako, kad naujajame projekto variante esminių skirtumų nebus ir įregistruoti jį žada, kai bus aptartas su Seimo opozicija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt