Lietuvoje

2021.10.25 11:21

Markauskas – apie „neeilinę žvejybą“ Rusijos pusėje: kelių valandų apklausa, klausimai apie pareigas ir 25 eurų bauda

atnaujinta 12.57
Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.10.25 11:21

Pirmadienį Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas papasakojo apie tai, ką teko patirti sekmadienį netyčia kirtus Rusijos sieną. Jo teigimu, visa „žvejyba“ užtruko daugiau nei 12 valandų, o į namus meras grįžo tik apie vidurnaktį.

Vakar Klaipėdos rajono meras ir du jo kompanjonai iš Minijos kaimos žvejoti išplaukė 9 val. ryte, o namo grįžo tik prieš vidurnaktį. Žinia, ne išskirtiniai lamikiai taip ilgai merą užlaikė išvykusį. Žvejybos Kuršių mariose metu B. Markauskas su išvykos kolegomis netyčia kirto Rusijos sieną.

„Iš tiesų, stengiuosi bent jau du kartus per mėnesį išvažiuoti pažvejoti. Kiekvienas turi savo atsipalaidavimo būdą. Seniai žvejoju ir tai man patinka. Vakar svarstėme, kur važiuoti – ar į Platelius, ar į žemupį, tai nusprendėme važiuoti į žemupį. Pusbrolis Mingėje laiko savo laivelį. Išplaukus pamatėme, kad žemupyje po didelių liūčių yra labai sudrumstas vanduo, plaukia įvairūs nešmenys ir neįmanoma žvejoti ir nusprendėme išplaukti į marias”, – apie žvejybos, kurią prisimins dar ilgai, pradžią pasakojo B. Markauskas.

Netyčia Rusijos sieną žvejyboje kirtęs Markauskas: juokaujame, kad dabar plauksime tik į ežerą

Laiveliu, kurį vairavo ne B. Markauskas, į Kuršių marias išplaukę žvejai patraukė žuvauti ten, kur netoliese pamatė daugiau žvejų. Paaiškėjo, kad ten tinklus statė žvejai verslininkai.

„Tų tinklų buvo pakankamai daug, pradėję tarp jų manevruoti paprasčiausiai nepamatėme. Atrodo, viskas šalia – Nida, kopos. Kadangi nėra tekę giliau į tą pusę paplaukti, net neįsivaizdavome, kad ten yra Rusijos siena. Ir net nepamatėme kada Rusijos pasieniečių kateris priplaukė”, – pasakojo Klaipėdos rajono meras.

Jis taip pat pastebėjo, kad iš tiesų reikia būti įgudus nesuklysti manevruojant tarp žvejų pastatytus tinklus žyminčių vėliavėlių bei plūdurų, kurie žymi sieną.

Prie lietuvių laivo priplaukę pasieniečiai informavo žvejus, jog šie pažeidė Lietuvos ir Rusijos sieną, prišvartavo pažeidėjų katerį prie savo laivo ir netrukus žvejų atvyko paimti kitas kateris.

Pastarasis merą ir du jo žvejybos bendražygius nuplukdė į pasienio ruožą, kuris yra šalia Nidos.

Ten vyrai praleido dvi ar tris valandas.

Tuomet sulaukė atstovų iš Panemunės pasienio posto ir žvejai buvo pergabenti ten apklausai. Vyrai buvo informuoti, kad bus susiekta su Lietuvos pareigūnais ir įvyks perdavimas.

B. Markauskas tvirtino, kad Rusijos pareigūnai bendravo korektiškai, jokio spaudimo ar kitokio netinkamo elgesio sulaikyti lietuviai nepatyrė.

Galų gale vyrai buvo susodinti į autobusiuką ir nuvežti į pasienio ruožą bei perduoti Lietuvos pareigūnams.

Laivas, kuriuo Klaipėdos rajono meras ir du jo kompanionai plaukė žvejoti, savininkui turėtų būti grąžintas šiandien.

Apklausos metu Rusijos pareigūnams B. Markauskas turėjo pasakoti įvairius dalykus, pavyzdžiui, apie savo šeimą, darbą. Taigi, svetimos šalies pareigūnai netruko sužinoti, kad į Rusiją įplaukė politikas, Klaipėdos rajono meras. Išgirdę šį faktą Rusijos pareigūnai jį pasitikslino perklausdami darkart, tačiau didesnio dėmesio B. Markausko užimamas postas neuslaukė.

Pašnekovas pastebėjo, kad procedūras palengvino ir pagreitino tai, jog visi trys vyrai turėjo asmens dokumentus

Tiesa, Rusijos pareigūnai sulaikytiesiems liepė išjungti mobiliuosius telefonus, tačiau susisiekti su šeima ir informuoti apie tai, kas įvyko, leido.

Šeima reagavo audringai: daugiau – jokių žvejybų

Klaipėdos rajono meras neslėpė, kad artimieji išgyveno dėl situacijos, o išgirdę šią žinią esą reagavo blogai.

„Blogai, nes kadangi pakankamai ilgai vyko procedūros, jaudulio, aišku, buvo daug. Natūralu turbūt. Sakė, kad viskas – padžiausi meškeres ir daugiau jokių žvejybų. Bet tikiuosi, kad vyks derybos ir neatims“, – linksmiau pastebėjo B. Markauskas.

Už netyčinį sienos pažeidimą B. Markauskui, kaip ir jo žvejybos bičuliams, skirtos baudos – teks sumokėti po 2 tūkst. rubių, tai yra maždaug 25 eurus. Vis dėlto meras neslėpė, kad patekti į Rusijos pareigūnų rankas – nėra smagu.

„Rusija nėra ta šalis, į kurią mes pastaruoju metu dažnai važiuotume, keliautume ir tikrai yra tam tikra nežinia ir visko susigalvoti gali per tą laiką kol ten esi. Nors šiaip nuramino, kad bus apklausa, bus surašytas protokolas ir bus sutarta su jūsų pusės pasienio apsauga ir įvyks perdavimas. Ir kadangi dokumentus turėjome, tai netgi įvardijo kuris maždaug laikas tai turėtų būti. Nors buvo truputį vėluojama“, – pasakojo B. Markauskas.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas: Kuršių mariose sienos linija yra pažymėta

Tokių istorijų, kokia šį savaitgalį nutiko Klaipėdos rajono merui, nutinka nedaug. Anot Valstybės sienos apsaugos tarnybos patarėjo Giedriaus Mišučio, tai yra pavieniai atvejai, tačiau jų pasitaiko ne tik Kuršių mariose.

„Pavyzdžiui, vakar yra pavyzdys Šešupėje, kur eina siena su Rusija, žvejys Lietuvos pilietis įplaukė į Rusijos pusę, šiek tiek pabuvo ten, grįžo. Pasieniečiai ir tokiais atvejais sulaiko žmones. Šį kartą Lietuvos pasieniečiai sulaikė“, – pasakojo G. Mišutis.

Jis taip pat pastebėjo, kad Kuršių mariose sienos linija yra pažymėta specialiais sienos ženklais, kurie statomi tokiu principu, jog iš bet kurio taško būtų matomi tiek į vieną, tiek į kitą pusę.

„Kitas dalykas, jau čia kapitono, laivavedžio atsakomybė, kad prieš išplaukdamas jis turėtų žinoti, kad yra tam tikros taisyklės. Pagrindinė priežastis, aišku, būna neatsargumas. Tačiau tai turėtų būti tos asmens, kurie yra atsakingas už plaukiojimo priemonės valdymą, rūpestis“, – pastebėjo Valstybės sienos apsaugos tarnybos patarėjas.

Žvejojantiems Kuršių mariose, tačiau jų gerai nepažįstantiems arba esant prastam matomumui patariama nuo sienos su Rusija laikytis saugiu atstumu ir tuomet jokių problemų neturėtų kilti.

„Atsargumas turėtų būti pagrindinis saugiklis nepatenkant į tokias situacijas“, – akcentavo G. Mišutis.

Paprastai už netyčinius valstybės sienos pažeidimus yra skiriamos administracinės baudos. Anot G. Mišučio, šiemet nėra pasitaikę atvejų, kad Lietuvos sieną būtų pažeidę Rusijos piliečiai, tačiau anksčiau pavieniai pasitaikydavo.

„Traktuojame lygiai taip pat kaip ir Lietuvos piliečių neteisėtą sienos perėjimą dėl neatsargumo. Tai ta administracinė atsakomybė už tokius veiksmus galioja ne tik pasienio vandenyse, bet lygiai taip pat taikoma ir pažeidus sausumos sieną. Aišku, yra Baudžiamajame kodekse straipsnis dėl neteisėtos valstybės sienos perėjimo, yra Administracinių nusižengimų kodekse dėl neatsargumo perėjimas. Tai tokiais atvejais, kai tikrai žmonės per išsiblaškymą ar neatidumą, ar kitą priežastį nurodę ir ją pasieniečiai yra išsiaiškinę ir patvirtinę, tik administracinė bauda“, – aiškino G. Mišutis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt