Lietuvoje

2021.09.24 10:00

Adomėnas kreipėsi į Ukmergės valdžią: „Man galva neišneša, kaip mieste stovi paminklas genocido vykdytojui – žydšaudžiui“

LRT.lt2021.09.24 10:00

Užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas socialiniame tinkle paskelbė kreipimąsi į Ukmergės valdžią dėl mieste iki šiol stovinčio partizano Juozo Krikštaponio, dalyvavusio Holokausto žudynėse, paminklo.

Ketvirtadienį buvo minima Lietuvos žydų genocido diena ir, kaip rašė M. Adomėnas, Paneriuose skambėjo gražūs ir skaudūs žodžiai, skirti atminti 200 tūkst. nužudytų, prarastų, pradingusių Lietuvos žydų.

„Mūsų bendrapiliečių, kaimynų, bendramokslių, bičiulių – tiesiog žmonių, sunaikintų vien dėl to, kas jie yra. Skambėjo jų dienoraščiai, dainos, eilės, jų kalba – jidiš, – nužudyta kartu su visais Rytų ir Vidurio Europos žydais, jų maldos ir giesmės. Mėginome pastatyti paminklą bent žodžiuose tiems, kurių daugelio nė vardai neišliko“, – dėstė viceministras.

Jis taip pat rašė atsimenantis žodžius, kuriuos skaitė apie J. Krikštaponį. Portalas LRT.lt jau anksčiau rašė, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) ištyrė, jog J. Krikštaponis buvo vienas tų, kurie davė komandas šaudyti žydus.

„Bataliono kariai varė stovyklos kalinius prie duobių ir šaudė. Komandą šaudyti žmones duodavo Krikštaponis, Juodis, Tamošiūnas ir kitų kuopų būrių vadai“, – sakoma LGGRTC rašte.

Rašte cituojamas buvęs 2-osios kuopos karys Stasys Rutkauskas: „Maždaug už dviejų valandų vokiečiai su vietiniais policininkais atvarė apie 300 suimtųjų. Apie 150 ar daugiau, dabar neprisimenu, atrinko, o kitus paliko bataliono kareiviams saugoti ir suvarė į vagonus. Tuos atrinktuosius, visus žydus ir dalį baltarusių, bataliono kareiviai nuvarė palei geležinkelį link Minsko ir ten sušaudė.

Prieš varymą šaudyti Krištaponis kreipėsi į visus bataliono kareivius, pareikšdamas, kas nori savanoriais eiti šaudyti. Atsirado tokių kareivių apie 30 žmonių, bet pavardžių jų neprisimenu, nes jie buvo iš įvairių kuopų. (...) Su kareiviais į šaudymo vietą nuėjo Krištaponis. Kartu ėjo vokiečių karininkų, vietinių policininkų.“

Kaip sliekų vienoje vietoje būdavo ieškoma slidžių išsisukinėjančių argumentų: o gal ten ne tas žmogus, nes kai kurie liudytojai vadina jį Krištaponiu, o jis gi Krikštaponis.

M. Adomėnas

Adomėnas: galva neišneša

M. Adomėnas rašė dar šiemet važiavęs į Ukmergę kalbėtis su savivaldos atstovais, su vicemere dėl to, kad genocido vykdytojui paminklas Lietuvoje stovėti neturi. Jis taip pat priminė, kad į Ukmergės valdžią laišku kreipėsi ir pats užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Tačiau visi argumentai ir apeliavimas į padorumą atsimušdavo kaip į sieną. Kaip sliekų vienoje vietoje būdavo ieškoma slidžių išsisukinėjančių argumentų: o gal ten ne tas žmogus, nes kai kurie liudytojai vadina jį Krištaponiu, o jis gi Krikštaponis. Negana to, skirtingi liudytojai, liudydami kelių dešimtmečių intervalu, ne visiškai tą patį paliudijo. O gal jie tiesiog norėjo jį apšmeižti. O kodėl Prezidentas kažkada jam suteikė po mirties pulkininko laipsnį – tegu pirma atšaukia. Ir taip toliau.

Aišku viena – Lietuvoje yra žmonių, kurie žūtbūt nori Krikštaponio paminklą išsaugoti. Gal todėl, kad jis Smetonos sesers sūnus. Gal todėl, kad vienas genocidas – nacių, – jiems kažkuo geresnis, negu tas kitas, sovietinis, su kuriuo kovodamas Krikštaponis žuvo. Gal ir todėl, kad slapčia tokiems, kaip Krikštaponis, ir jų tikslams simpatizuoja. Man galva neišneša, kaip trisdešimt antraisiais nepriklausomos Lietuvos metais yra žmonių, kuriems akių ir sąžinės nebado tai, kad jie gyvena mieste, kuriame stovi paminklas genocido vykdytojui – žydšaudžiui. Ir ne tik gyvena – jie aktyviai jį gina“, – rašė M. Adomėnas.

Viceministras savo įraše teigė, kad mieste stovintys paminklai yra to miesto savivaldos kompetencijoje ir nacionalinė valdžia negali tiesiog liepti jų nugriauti. Tiesa, anot M. Adomėno, Seimas galėtų priimti įstatymą kuriame paminklus genocido vykdytojams Lietuvoje tiesiog uždraustų. Tačiau, anot jo, tai būtų bukas ir grubus instrumentas.

„Pats jo naudojimas rodo, kad visuomenės sąžinės ir moralės rezervuaras pernelyg seklus, kad tokių atvejų netoleruotų, kad tokius paminklus savo mieste toliau laikyti taptų tiesiog nebepadoru, neįmanoma.
Man sunku įsivaizduoti, ką šią dieną sau sako, kaip savo elgesį ginant Juozo Krikštaponio paminklą pateisina Ukmergės miesto valdžia – tie, kuriuos tradiciškai buvo įprasta vadinti „miesto tėvais“. <...>

Tačiau žydšaudžio paminklas viename iš Lietuvos miestų nėra tik to miesto, Ukmergės reikalas. Aš noriu tikėti, kad bendrai mes galime parodyti Ukmergės valdžiukei – ir parodyti be specialių įstatymų priiminėjimo, be sunkiosios valstybės galios artilerijos – kad jie klysta. Kad yra gėdinga ginti genocido vykdytoją garbinantį paminklą. Kad yra nesmagu gyventi viename mieste su tokiu nepadoriu objektu. Noriu tikėti, kad kitą Holokausto atminties dieną pasitiksime jau be Juozo Krikštaponio paminklo Ukmergėje“, – rašė viceministras.

Izraelio ambasadorius: prisiminkite pyktį, kurį jaučiate

Izraelio ambasadorius Lietuvoje Yossefas Levy ketvirtadienį kalbėdamas Paneriuose vykusio Lietuvos žydų genocido minėjimo metu kvietė prisiminti eiles žmonių – mamas, vaikus, tėčius – kurie sumušti ir kankinti buvo vedami ten, kur naciai ir jiems padedantys savanoriai juos sušaudė ir sumetė į gilų bendrą kapą.

Y. Levy kvietė atsiminti tragiškas Lietuvos žydų istorijas ir pasakojimus tų, kuriems pavyko išvengti siaubingo likimo. Jis taip pat kvietė atsiminti ir lietuvius, drįsusius padėti nuo mirties bėgantiems žydams. Tačiau jis taip pat kvietė prisiminti ir Ukmergę.

„Atsiminkite, kad net ir šiandien, 2021-ųjų rugsėjį, vis dar stovi paminklas, skirtas pagerbti masinį žudiką Juozą Krikštaponį, pro-vokiško bataliono savanorį, kuris savo rankomis skerdė močiutes ir kūdikius netoli Minsko.

Prisiminkite pyktį, kurį jaučiate, kai praėjus 80 metų po Holokausto susiduriate su šiuo paminklu pagrindinėje Lietuvos miesto gatvėje prie viešosios bibliotekos, tarsi šis gėdingas paminklas stovi buvusioje moralės ir teisingumo teritorijoje“, – tvirtino Izraelio ambasadorius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo
COVID-19 TRUMPAI
Ingrida Šimonytė
2021.10.19 10:29

Šimonytė: susirūpinimą kelia Vėlinės

atnaujinta 10.32