Lietuvoje

2021.09.22 21:47

Dar rugsėjis, bet mokyklose chaosas – tūkstančiai izoliuojasi, trūksta sveikatos priežiūros specialistų, PGR tyrimo kai kur laukiama 2 savaites

Giedrė Skridailaitė, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.22 21:47

Vos įpusėjus pirmajam mokslo metų mėnesiui, mokyklose chaosas – tūkstančiai moksleivių izoliuojasi, kai kur trūksta sveikatos priežiūros specialistų, PGR tyrimo kai kur tenka laukti ir dvi savaites. Kol ugdymo įstaigos bando spręsti problemas, Sveikatos apsaugos ir Švietimo ministrai žada keisti moksleivių izoliacijos tvarką.

Ištuštėjusios ne tik Klaipėdos gatvės, bet ir Agnės sūnaus Barto mokyklos koridoriai. Mokslo metai nauji, bet scenarijus tas pats kaip pernai. Mokykloje nustatytas kontaktas su sergančiuoju COVID-19, o vėliau gauta įspėjamoji žinutė izoliuotis dvi savaites ir atlikti PGR tyrimą.

„Kyla toks retorinis klausimas – ar mes turim tik lozungus, kurie skelbia, kad pirmenybė ir prioritetas yra vaikams, ar lozungai yra sau, o realus gyvenimas sau? Nes užsiregistruoti testui man buvo pasiūlyta spalio 1 dieną, tuo tarpu mūsų izoliacija baigiasi rugsėjo 30-ąją“, – sako moksleivio mama Agnė Bukartaitė.

Chaosas mokyklose: tūkstančiai moksleivių priversti izoliuotis, o eilės testui – ilgesnės nei trunka izoliacija

Agnės sūnui dėl izoliacijos taikoma išimtis, nes jis aukšto meistriškumo sportininkas, tačiau mamos rūpestis dėl galbūt nešiojamo viruso privertė atverti piniginę ir testą atlikti privačioje laboratorijoje.

Sveikatos apsaugos ir Švietimo ministrai jau greitu metu žada keisti moksleivių izoliacijos tvarką.

„Keisime izoliavimosi laiką, na, tarkim, nuo keturiolikos iki dešimties“, – sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Izoliuosis tik tie asmenys, kurie serga, o kiti, kurie turėjo kontaktą, bus testuojami, teigia švietimo ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Kol tėvai piktinasi dėl saviizoliacijos tvarkos ir nusidriekusių eilių prie mobiliųjų COVID-19 punktų, mokyklos bando užlopyti darbuotojų trūkumo spragas. Ugdymo įstaigoje dirbantis visuomenės sveikatos priežiūros specialistas privalo būti įgijęs visuomenės sveikatos krypties išsilavinimą. Vien Vilniaus miesto ir rajono ugdymo įstaigose 60 procentų darbuotojų jo neturi. Tokias pareigas eina felčeriai, higienistai, slaugės ar bendrosios praktikos slaugytojai. Jiems iki 2024-ųjų leista pabaigti reikiamas studijas, tačiau jau dabar kas antra sostinės ugdymo įstaiga apskritai neturi tokių specialistų.

„Situacija šiandien dienai jau yra kritiškai sudėtinga, kalbant apie Vilniaus miestą ir rajoną. Visuomenės sveikatos biuras aptarnauja 485 įstaigas ir net 260 įstaigų mes neturime specialistų. Nuo kovo mėnesio turime net 23 specialistus, kurie išėjo ir nebedirba“, – apie esamą situaciją sako Vilniaus Visuomenės sveikatos biuro direktorė Guoda Ropaitė.

Darbuotojus esą atbaido padidėjęs krūvis ir naujos pareigos – moksleivių testavimas, epideminės situacijos analizė. Jų stygių pajuto ir mokyklos.

„Tikrai jaučiame, kad jo nėra, nes yra padidėjęs krūvis, nes testuojame vaikus“, – sako Vytauto Didžiojo gimnazijos socialinė darbuotoja Aistė Bakanauskaitė.

„Koronos valdymui labai reikalingas žmogus, kuris gali padėti mokyklai, paaiškinti, kaip geriausiai įgyvendinti tuos sprendimus, kurie yra priimami“, – teigia Karalienės Mortos pradinės mokyklos vadovas Donatas Kubilius.

Visuomenės sveikatos biuro direktorės teigimu, operatyviai nustatyti susirgusius ir kontaktą turėjusius moksleivius sunku ne tik dėl darbuotojų trūkumo, bet ir uždelsto paimtų ėminių ištyrimo bei keblumų analizuojant epideminę situaciją. O kol ieškoma būdų, kaip šias problemas spręsti, moksleiviams ir jų tėvams vis mažiau vilties dėl valdžios pažadų užtikrinti kontaktinį ugdymą.

„Aš girdėjau, kaip dvyliktokai ar gal vienuoliktokai, sunku pasakyti, lažinosi tarpusavyje ir sakė, na, kiek ilgai eisim šiais metais į mokyklą. Ir jų statymai buvo vienas mėnuo, tai aš, ko gero, būčiau lygiai tiek pat optimistiška“, – sako moksleivio mama Agnė.

Šiuo metu ugdymo įstaigose registruota 270 aktyvių COVID-19 ligos protrūkių, izoliuojasi beveik 6900 sergančiųjų COVID-19 ar turėjusių kontaktą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI