Lietuvoje

2021.08.23 08:57

Kasdien alkoholį Lietuvoje vartoja apie 2 proc. gyventojų, retėja su alkoholizmu siejamos ligos

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.08.23 08:57

Praėjusiais metais legalaus alkoholio pardavimai Lietuvoje augo, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) sieja tai su karantino aplinkybėmis ir ženklesnio bendro vartojimo augimo nefiksuoja. Kasdien alkoholį Lietuvoje vartoja apie 2 proc. gyventojų, rodo departamento duomenys.

Prieš penkmetį išskirta kaip viena problemiškiausių alkoholio vartojimo atžvilgiu šalių, šiandien, pasak NATKD direktoriaus pavaduotojos Gražinos Belian, „tos etiketės mes atsikratėme, tą pripažįsta ir Pasaulio sveikatos organizacija“.

LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ G. Belian sakė, kad alkoholinių gėrimų vartojimo struktūra nesikeičia daugybę metų – dominuoja alus (apie 44 proc. viso suvartojamo alkoholio), stiprieji alkoholiniai gėrimai (apie 41 proc.), pastaruoju metu kiek pradėjo augti vyno, fermentuotų gėrimų vartojimas (apie 15 proc.).

Praėjusiais metais padidėjo stipriųjų alkoholinių gėrimų pardavimai – jų 2020 m. parduota beveik 15 tūkst. dekalitrų daugiau, tai siejama su karantinu, kurio metu neveikė arba su apribojimais veikė barai. Be to, kaip pažymėjo G. Belian, įtakos galėjo turėti ir tai, jog buvo mažiau galimybių išvykti atostogų į užsienį, kuriose taip pat alkoholis vartojamas. Tiesa, yra ir kiek neraminančių pokyčių.

„Kasdien alkoholinius gėrimus Lietuvoje vartoja apie 2 proc. gyventojų. Šioje vietoje matome grėsmę, kita neraminanti tendencija – kad nuo 2017 metų padaugėjo moterų, vartojusių alkoholio per pastaruosius 12 mėnesių, dalis nuo 76 proc. iki 82 proc. praėjusiais metais. Manome, kad tai yra nemažai“, – sakė G. Belian.

Su pertekliniu alkoholio vartojimu siejamų ligų Lietuvoje pastaraisiais metais fiksuojama mažiau, teigė NTAKD direktoriaus pavaduotojas.

„Lietuvoje nuosekliai mažėja alkoholio toksinis poveikis – apsinuodijimų, ūmių apsinuodojimų mažėja, taip pat lėtinio alkoholizmo, baltosios karštinės atvejų, tikrai mažėja vadinamojo lėtinio alkoholinio pankreatito atvejų, tų pačių alkoholinių psichozių. Tai yra indikacijos, kurios labai reikšmingos, kalbant apie alkoholio vartojimą. Jeigu matome bendras teigiamas tendencijas, kalbant apie asmens ir visuomenės sveikatą, tai galime pasakyti, kad vartojimo augimas nėra reikšmingas, kuris blogintų sveikatą“, – sakė G. Belian.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.