Lietuvoje

2021.08.18 12:00

Lietuvoje viešintis Sassolis žada paramą kovoje su neteisėta migracija: EP ir kitos institucijos imsis veiksmų

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, BNS2021.08.18 12:00

Lietuvoje viešintis Europos Parlamento (EP) pirmininkas Davidas Sassolis tvirtino, kad Lietuva sulauks reikalingos paramos kovojant su neteisėtos migracijos krize.

Premjerė Ingrida Šimonytė trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo, kad dar birželio pradžioje su D. Sassoliu aptarė tuomečius Baltarusijos režimo grasinimus ir pavienius bandymus išbandyti Europos Sąjungos (ES) sieną, tam naudojant neteisėtą migraciją.

„Per tą laiką situacija, žinoma, ženkliai pablogėjo tuo požiūriu, kad neteisėtai sieną kirto daug žmonių, ypatingai liepos mėnesį. Lietuva susiduria su įvairiomis logistinėmis problemomis, kurias turi spręsti, tuo pačiu turi užtikrinti rytinės ES sienos apsaugą, Šengeno įstatymų laikymąsi.

Tačiau <...> matome tai kaip ne kažkokį Vilniaus ir Minsko konfliktą ar problemą, bet matome tai kaip ataką prieš ES, už ES poziciją dėl žmogaus teisių pažeidimų ir suvaržymų, neteisėtai suvaržytos Baltarusijos žmonių teisės spręsti dėl savo likimo ir, žinoma, keleivinio orlaivio priverstinis nusodinimas siekiant pasiekti režimo kritikus ir jų atžvilgiu pritaikyti režimo sumanytas sankcijas“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

Pasak jos, labai svarbu, kad EP, kai ir visos kitos ES institucijos, mato situaciją kaip Bendrijos problemą, kurią reikia spręsti kartu dedant pastangas. Kaip sakė premjerė, ES institucijos gali turėti diplomatinį poveikį bendraujant su valstybėmis, iš kurių daugiausia migrantų atvyksta į Lietuvą. Be to, gali teikti finansinę bei techninę paramą Lietuvai.

„Lietuva iš savo pusės darys viską, ką privalo daryti, ir stengsis tai padaryti geriausiu įmanomu būdu. Ir, žinoma, bendradarbiaudami su ES institucijomis sieksime, kad šių pastangų poveikis ES būtų kuo greičiau minimizuotas ir nutrauktas“, – dėstė I. Šimonytė.

Ji sakė, kad Lietuva labai rimtai vertina incidentą Baltarusijos pasienyje, kai 12 šios šalies pareigūnų pateko į Lietuvos teritoriją, ir žadėjo diplomatinę, teisinę reakciją, taip pat stiprinti fizinę sienos apsaugą.

„Vertiname labai rimtai, institucijos ėmėsi visų priemonių, kurių turėtų imtis tokioje situacijoje – ar tai būtų teisinės, ar diplomatinės priemonės, ar tai būtų priemonės, kurios dar papildomai stiprina pajėgas, saugančias valstybės sieną“, – teigė ji.

Lietuvoje viešintis EP pirmininkas: matome, kad migrantų stūmimas link Lietuvos yra Lukašenkos režimo organizuota veikla

Anot premjerės, nufilmuota situacija vaizdžiai įrodo Baltarusijos pareigūnų dalyvavimą organizuojant nelegalią migraciją.

„Tai labai vaizdžiai įrodo, kad visos kalbos apie tai, kad žmonės atvykę netyčia išėjo į mišką pasivaikščioti ir netyčia paklydo į Lietuvą arba kad Lietuva kažkokiu būdu bando parūpinti nelegalių migrantų Lukašenkos režimui, ką iš to režimo propagandos kanalų tikrai tenka girdėti ne vieną kartą, tai yra labai akivaizdus įrodymas, kad institucijos dalyvauja ir dalyvauja pažeisdamos įstatymus“, – teigė ji.

„Baltarusijos pareigūnai dalyvauja nusikalstamoje veikloje. Visų priemonių institucijos ėmėsi, šitą situaciją vertiname labai rimtai ir iš jos seks kiti praktiniai veiksmai, kurie tokioje situacijoje turi sekti – jie jau dabar yra įvykę“, – akcentavo I. Šimonytė.

Tuo metu D. Sassolis po susitikimo su premjere pabrėžė, kad siena tarp Lietuvos ir Baltarusijos yra ir ES siena, o Lukašenkos režimas naudojasi vargšais žmonėmis. EP pirmininkas teigė, kad Baltarusijos pasienio pareigūnų veiksmai, kuomet migrantai stumiami per sieną, kelia pasipiktinimą.

„Tai yra žmogiškumo, bet taip pat ir ES sienos apsaugojimo klausimas. Ištekliai ir iniciatyvos kurių imsimės yra tam, kad išlaikytume šios sienos saugumą“, – teigė D. Sassolis.

Jis pabrėžė, kad Europos Parlamentas ir kitos ES institucijos imsis veiksmų, siekiant išlaikyti sienos saugumą.

„Matėme, kad vyrų ir moterų panaudojimas, tas stūmimas link Lietuvos yra Lukašenkos režimo organizuota veikla. Kaip sakiau, reikia turėti priemonių ir išteklių, kad galėtumėme apsaugoti Europos erdvę, taigi ir Europos Parlamentas, ir kitos institucijos imsis tų veiksmų“, – teigė EP vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt