Lietuvoje

2021.06.12 16:43

Grybauskaitė: už laisvę ir žmogiškumą reikia kovoti kasdien

atnaujinta 18.10
Jūratė Valančiūtė, ELTA, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.12 16:43

Tremtis Lietuvai niekada netaps tolima praeitimi, kad ir kiek metų prabėgtų, sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė, šeštadienį dalyvaudama Lapteviečių brolijos susitikime Rumšiškių liaudies buities muziejuje prie tremtinių žeminukės-jurtos, kur buvo paminėtos Lietuvos gyventojų masinių trėmimų 80-osios metinės.

„Ši žaizda iš tų, kurių laikas negydo. Ši diena taip pat skamba kaip rimtas perspėjimas - atrodo, kad tokie žiaurumai galėjo vykti taip seniai, prieš aštuoniasdešimt metų, tačiau matome, kas vyksta už mūsų sienos - žmogiškumo stoka, savo žmonių naikinimas tik dėl to, kad jie kitaip galvoja, pasirodo, gali būti ir šiandien. Baisiausia, kad istorinės žiaurios pamokos nėra išmokstamos ir kad už laisvę, už žmogiškumą reikia kovoti kasdien“, – sakė prezidentė D. Grybauskaitė.

Prie paminklo tremties kančioms prezidentė padėjo gėlių ir dėkojo lapteviečiams už išsaugotus liudijimus apie sovietinį genocidą, už tremtinių dvasios jėgą, kuria jie dalijasi su mumis visais ir pasauliu.

Žinios. Nuo liepos iš trečiųjų šalių atkeliaujančioms mažos vertės siuntoms bus taikomas pridėtinės vertės mokestis

13 metų prie šaltos Laptevų jūros su šeima ištremta Irena Saulutė Špakauskienė užėjusi į Rumšiškių liaudies buities muziejuje stovinčią žeminukę prisiminė, kad gyveno panašiose jurtose Ledjūrio regionuose. Plikame Laptevų jūros krante jau rugpjūtį sningant tremtiniams namus teko statyti iš ledynų atneštų nuolaužų.

„Iš įvairiausių šakalių reikėjo surinkti, reikėjo skubėti, nes jau snigo, įšalo buvo 10 centimetrų paviršiukyje. Ant virš tai nebuvo durpės, kaip čia“, – prisimena tremtinė.

„Lapteviečių“ brolijos pirmininkas Jonas Markauskas pamena, kad metus buvo Altajaus krašte, o vėliau pateko dar šiauriau.

„Neturėjome lazdos, pagalio užsikurti krosnies. Tai ne krosnis, o „bačka“ geležinė ir visur ledas – ant sienų, grindų. Grindų net nebuvo, o žemė, ir mes su broliu taip ir gulėjome skuduruose 8 mėnesius šaltyje ir tamsoje“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja „Lapteviečių“ brolijos narė Lina Malinauskienė.

Vien per pirmąją trėmimų savaitę, prasidėjusią 1941 m. birželio 14-ąją, iš Lietuvos ištremta kelios dešimtys tūkstančių žmonių.

„Daugelis nesulaukė tos dienos, kada galės grįžti į tėvynę, bet ir dabar mes turime visą laiką grįžti į tėvynę“, – teigia Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.

Skaičiuojama, kad Sovietų Sąjungos okupacijos metais tremčių ir represijų aukomis tapo daugiau nei ketvirtis milijono Lietuvos žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.