Lietuvoje

2021.06.10 12:14

Puidokas priešinosi kabinete apsilankiusiems STT pareigūnams, teigia buvęs užpultas: „smaugė, suplėšė rūbus“

atnaujinta 14.25
Gytis Pankūnas, Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, Jūratė Skėrytė, Milena Andrukaitytė, Austėja Masiokaitė, BNS2021.06.10 12:14

Seimo narys, „darbiečių“ frakcijos narys Mindaugas Puidokas teigia esą buvęs užpultas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų parlamente. Kaip kiek vėliau pranešė STT, incidentas įvyko, kai buvo atlikta krata Seimo nario M. Puidoko kabinete – teigiama, kad parlamentaras tam priešinosi.

Pradėtas tyrimas dėl Puidoko padėjėjo veiksmų

STT Centrinė tyrimų valdyba, gavusi Seimo nario Mato Maldeikio pranešimą apie bandymą jį papirkti, pradėjo ikiteisminį tyrimą. Teigiama, kad šiandien sulaikytas Seimo nario M. Puidoko padėjėjas Kęstutis Motiečius, kuris yra įtariamas papirkimu ir prekyba poveikiu, rašoma STT pranešime.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, K. Motiečius Seimo patalpose pasiūlė Seimo nariui M. Maldeikiui 50 tūkst. Eur kyšį, už kurį, kaip įtariama, siekė, kad Seimo narys asmeniškai palaikytų ir paveiktų kitus Seimo narius, kad būtų sustabdytas ir (ar) atidėtas neribotam laikui Lietuvos Respublikos loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pakeitimo projektas.

„Šį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai“, – rašoma pranešime.

„Atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus, buvo atliktos kratos Lietuvos Respublikos Seime, kitose tyrimui reikšmingose vietose. Buvo atlikta krata Seimo nario M. Puidoko kabinete. Taip pat buvo atlikta jo asmens krata. Jos metu siekiant paimti tyrimui reikšmingus daiktus (mobiliuosius telefonus), nebuvo vykdyti pareigūnų teisėti reikalavimai ir jiems buvo pasipriešinta. Dėl šios priežasties tyrimui reikšmingi daiktai buvo paimti prievarta“, – praneša STT.

Puidokas: prieš mane buvo smurtaujama

Pats M. Puidokas teigia buvęs užpultas STT pareigūnų parlamente. Apie tai jis Seime pranešė ketvirtadienį.

„Įvyko precedento neturintis atvejis parlamentarizmo istorijoje. Savo kabinete buvo prieš mane smurtaujama STT agentų – buvau smaugiamas, suplėšė rūbus“, – Seimo plenarinio posėdžio metu pareiškė M. Puidokas.

„Be jokio teisinio statuso nei pagal jų nutartis nesu nei liudininkas, nei įtariamasis. Iš manęs buvo atimti asmeniniai daiktai jėga, buvo iki kraujo sudraskytos rankos, trūko oro, sakiau „aš dūstu, trūksta oro“, bet vis tiek toliau mane smaugė ir savo veiksmų nenutraukė“, – tęsė parlamentaras.

Jis kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, pažymėdamas, kad taip elgtis su parlamento nariu negalima.

„Suprantu, kad tai yra kerštas už mano politinę aktyvią vieklą dėl Partnerystės įstatymo, dėl Stambulo kovencijos, bet, kolegos, jei yra, kas manęs labai nemyli, esu įsitikinęs, kad taip neturėtų būti elgiamąsi nei prieš vieną Seimo narį“, – kalbėjo M. Puidokas.

Jis teigė, kad advokatas nufilmavo, kaip elgėsi STT pareigūnai. Kiek prieš 13 val. M. Puidoko kabinete Seime vis darbo dirbo STT pareigūnai, bandant įeiti į parlamentaro kabinetą, durys buvo užtrenktos. M. Puidokas tikino, kad net ir jam pačiam nėra leidžiama įeiti į jo kabinetą.

Kalbėdamas su žurnalistais M. Puidokas tvirtino, kad į jo kabinetą Seime atėjo 4-5 pareigūnai, kurių viena buvo moteris. Politikas aiškino, kad tuo metu, kai prieš jį buvo naudojamas smurtas, moteris pareigūnė esą buvo išsiųsta iš kabineto, kad „nematytų, kaip prieš jį smurtaujama“.

STT: sulaikytas Puidoko padėjėjas, jis įtariamas bandęs papirkti Seimo narį Maldeikį – siūlė 50 tūkst. eurų kyšį

Jis kalbėjo, kad atvykę pareigūnai jam įteikė dokumentus, kuriuose buvo minimos trys pavardės: jo paties ir abiejų patarėjų. M. Puidokas tikino, kad jos teisinis statusas jam nėra suteiktas. Politikas tvirtino, kad esą „nėra jokių galimybių, kad jo patarėjas būtų siūlęs ar davęs kyšį M. Maldeikiui“. M. Puidokas tikino net nežinantis, apie kurį iš jo padėjėjų kalbama, nes jam dirba du asmenys.

Krata M. Puidoko kabinete buvo baigta kiek po 14 val. Po jos parlamentaras leido į kabinetą užeiti žurnalistams, rodė esą pareigūnų sulaužytus kanceliarinius reikmenis. Anot Seimo nario, jokie kiti daiktai, išskyrus jo mobiliuosius telefonus paimta nebuvo. M. Puidokas tvirtino, kad jokių dokumentų ar kitų daiktų STT nerado ir neišsinešė. Vėliau patikslino, kad buvo paimtas darbinis kompiuteris, priklausantis Seimo kanceliarijai, ir du jo mobiliojo ryšio telefonai, taip pat jo padėjėjo telefonai.

„Kam yra ta nekaltumo prezumpcija, jeigu net neliečiamybę turintį Seimo narį tu gali mušti ir smaugti? Paėmė telefoną, kuriame yra vertinga informacija dėl mano politinės veiklos. Kam to reikia tyrimui? Kaip tai prisidės prie tyrimo, kad aš negalėsiu elektronine bankininkyste naudotis ir kitais dalykais?

Aš imsiuosi visų įmanomų teisinės gynybos veiksmų, kurie yra prieinami man, kaip Lietuvos piliečiui. Tikiuosi, kad šiuo atveju teismas išgirs ir kitą pusę“, – sakė politikas.

M. Puidokas teigė, kad įvykį filmavo jo advokatas. Vis dėlto vėliau, paprašytas žurnalistų, jis tvirtino negalintis šio įrašo paviešinti.

„Jis (advokatas – BNS) sakė, kad video medžiagą mes naudosime byloje ir su juo atskirai reikės tartis, ar tą video medžiagą tikrai rodyti“, – sakė M. Puidokas.

Politikas teigė, kad advokatą, jam reikalaujant, iškvietė STT agentai.

M. Puidokas tvirtino, kad su juo bandoma susidoroti politiškai ir apgailestavo, kad to dalimi tapo jo buvęs studijų draugas M. Maldeikis: „Esu labai nusiminęs, kad jis taip pasikeitė nuo tų laikų, kai kartu mokėmės.“

„Man jokie kaltinimai nėra pareikšti. Aš nesu nei įtariamasis, nei specialusis liudytojas, nei liudytojas, bet yra gautos teismo nutartis dėl kratos, kur dirba padėjėjai ir aš pats“, – sakė M. Puidokas.

Paklaustas, ar tiesa, kad jo padėjėjas siūlė kyšį M. Maldeikiui, M. Puidokas teigė, kad yra „visiškas briedas“. Politikas tvirtino, kad kratos jo kabinete metu STT pareigūnai naudojo smurtą, smaugė jį, suplėšė jo kelnes, įdrėskė rankos odą.

Seimo posėdžiui pirmininkavęs konservatorius Jurgis Razma paragino nedramatizuoti situacijos.

„Nebandykite Seimo posėdžio paversti teismu“, – sakė J. Razma.

Jo pareiškimu pasipiktino Darbo partijos atstovas Artūras Skardžius.

„Mes kalbame apie jėgos struktūros panaudojimą prieš parlamentarą, kuris turi imunitetą. [...] Užpultas parlamentaras parlamente. [...] Čia yra Baltarusija, dar blogiau“, – sakė jis.

Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Eugenijus Gentvilas pažymėjo, kad negalima nekreipti dėmesio į M. Puidoko pareiškimus.

„Aš tikiu M. Puidoku, tikiu, kad taip atsitiko, tačiau turi būti atlikti tam tikri veiksmai, kad išanalizuotume situaciją“, – teigė E. Gentvilas.

Seimo pirmininkė: kanceliarija buvo informuota apie procesinius veiksmus

Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen žurnalistams ketvirtadienį teigė kol kas nenorinti vertinti M. Puidoko pareiškimų apie galimą STT pareigūnų smurtą.

„Įvyko procesiniai veiksmai Seime, M. Puidoko kabinete. Dėl tų veiksmų, apie kuriuos, kalba Seimo narys, kol kas girdėjau tik vieną pusę, jo versiją. Siūlyčiau tiesiog palaukti informacijos“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

„Seimo kanceliarija buvo informuota, kad bus atliekami procesiniai veiksmai“, – sakė ji.

V. Čmilytė-Nielsen tvirtino, kad ketvirtadienį Seimo plenarinio posėdžio metu apie minėtą situaciją Seimo narius informuos Generalinės prokuratūros atstovas.

„Susisiekėme su Generaline prokuratūra ir artimiausiu laiku, manau, kad valandos bėgyje, atvyks Generalinės prokuratūros atstovas ir padarys pareiškimą Seimo posėdžių salėje“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.