Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Nesutaria, kaip sutvarkyti partizanų ryšininkų namą

Radviliškyje nesutariama, kaip sutvarkyti partizanų ryšininkų namą. Jaunimas norėtų, kad būtų atstatyta visa sodyba, tačiau abejojama, ar verta skirti bemaž pusę milijono litų sodybos atstatymui.

Radviliškyje nesutariama, kaip sutvarkyti partizanų ryšininkų namą. Jaunimas norėtų, kad būtų atstatyta visa sodyba, tačiau abejojama, ar verta skirti bemaž pusę milijono litų sodybos atstatymui.

Jau ne pirmus metus jaunimo iniciatyvinė grupė rūpinasi partizanų ryšininkų Sajų sodybos  atstatymu. Jų teigimu, būtent šioje sodyboje 1949-aisiais buvo spausdinama Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio deklaracija, kurią pasirašė gretimame Minaičių kaime susirinkę partizanų būrių vadai.

Iniciatyvinės grupės nariai sako norintys atstatyti ne tik namą, bet ir visą sodybą. 

„Tai būtų vieta, kur žmonės suprastų, kas yra laisvė, kaip žmonės dėl laisvės kovojo, kiek laisvė kainuoja. Kalbame ne tik apie sodybą – čia yra ir bunkerių sistema“, – komentavo iniciatyvinės grupės narys Gintautas Lukošaitis.

Jaunimą palaiko ir rajono vadovai. Šiemet sodybai atstatyti numatyta 35 tūkst. litų.

„Tai būtų gera edukacinė vieta mūsų jaunimui – mūsų ateičiai. Turime netoliese Šiaulių universitetą, su kuriuo gražiai bendraujame, tad bendri projektai galėtų vykti šioje teritorijoje“, – aiškino Darius Brazys, Radviliškio rajono meras.

Rezistenciją tyrinėję žmonės ragina neskubėti, nes tokių partizanų ryšininkų sodybų yra tūkstančiai.

„Turėtume visas vietas prisiminti, apie jas kalbėti, jas įamžinti“, – sako Seimo narė Dalia Kuodytė.

Sajų sodybos kaip kultūros vertybės konservavimui ar restauravimui turi būti skirta valstybės parama. Pasak paveldosaugininkų, jai atstatyti jau skirta apie 400 tūkst. litų, tačiau įsiplieskus diskusijoms nutarta neskubėti.

„Reikėtų dar kartą pasverti visus išsakytus argumentus, galbūt reikėtų sulaukti papildomų tyrimų išvadų. Pirmiausia reikėtų sugrįžti prie pačios sodybos istorinės paveldosauginės vertės patikslinimo“, – LRT televizijos naujienų tarnybai komentavo Diana Varnaitė, Kultūros paveldo departamento direktorė.

Prieš pustrečių metų gretimame Minaičių kaime atidengtas Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949-ųjų vasario 16-osios nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo memorialas. Jį sudaro atstatytas autentiškas partizanų vyriausiosios vadavietės bunkeris. Šalia jo pastatytas paminklas Lietuvos partizanams.