Lietuvoje

2021.05.05 23:19

Visuotinio skiepijimo pradžia kelia ir baimių: abejoja, ar sistema paruošta tokiems krūviams, nerimauja dėl galimų trikdžių

Milda Vilikanskytė, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.05 23:19

Visuotinio skiepijimo pradžia jau šį mėnesį, tikslią datą sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žada pranešti ketvirtadienį. Dar vėliau, kitą savaitę, pristatys ir registracijos skiepui sistemą. Tokia sistema jau besinaudojantys Kaunas ir Vilnius baiminasi, ar prijungus visą Lietuvą, sistema atlaikys. Tuo metu tik rankiniu būdu gyventojus skiepui registruojantis Pakruojo rajonas savaitgalį planuoja pradėti savą visuotinio skiepijimo kampaniją.

Iki pandemijos eilės Valstybinėje mokesčių inspekcijoje baigiantis pajamų deklaravimo terminui buvo įprastas vaizdas. Įprasta ir trikdžiais jungiantis internetu. Pasak VMI Mokestinių prievolių departamento direktorės Stasės Aliukonytės-Šnirienės, sistemos perkaitimą lemia tai, kad vietoj įprastų kasdienių 30 tūkstančių klientų, paskutinėmis deklaravimo dienomis prisijungti bando dešimt kartų daugiau – beveik 300 tūkstančių žmonių.

„Paprastai tokius iššūkius sprendžia laikinai padidinant galimybę prisijungti didesniam skaičiui naudotojų, bet labai svarbu ir užtikrinti ir vidinių sistemos procesų veikimą, kad būtų apdorojami tie besikreipiantys klientų skaičiai“, – LRT TELEVIZIJAI aiškina ji.

Žinios. Paaiškėjo, kokias privilegijas suteiks Galimybių pasas

Tokių pačių eilių kaip mokesčių inspekcijoje ar net didesnių galima tikėtis ir prasidėjus visuotiniam skiepijimui. Tikėtis reikėtų ir stringančių sistemų. Kokius besijungiančių krūvius galės atlaikyti šalies mastu naudojama registracijos sistema – Sveikatos apsaugos ministerija vis dar skaičiuoja. Tačiau apkrovų problemą jau dabar pastebi pirmasis platformą naudoti pradėjęs Kaunas.

„Kai vieni buvome, tai buvo sklandžiau. Be to ir tiekėjui... Kai vieną vaiką turi, tai labiau rūpiniesi negu visa grupe. Paskui prisijungė Vilnius, tai buvo savaitgalį šiokių tokių trikdžių – užlūžta, nepaveža <...> arba staiga užsikrauna ir Vilniaus pacientai Kaune pasirodo, Kauno – Vilniuje. Bet tai šitie dalykai greitai pastebimi ir ištaisomi“, – pasakoja Kauno miesto poliklinikos direktorius Paulius Kibiša.

Kad sistema veiktų sklandžiau, norisi ir Vilniui. Vis dėlto, pasak savivaldybės atstovės Viktorijos Turauskytės, mieste, kuriame gyvena kone trečdalis šalies gyventojų, kitos alternatyvos, nei registracija internetu, nėra.

„Jeigu nebūtume įsidiegę, tai rankiniu būdu tokių mastų, tokio kiekio suvakcinuoti pacientų ir pakviesti juos tikriausiai būtų buvę labai sudėtinga. Dabar sunku vertinti, tačiau, kai vakcinų gauname į savaitę, tarkime, praėjusią savaitę virš 46 tūkst., šią savaitę vėl virš 50, – rankiniu būdu tai padaryti būtų labai sudėtinga“, – sako Vilniaus savivaldybės atstovė.

Žingsnį arčiau visuotinio skiepijimo žengia Pakruojo savivaldybė. Čia savaitgalį „Vaxzevria“ (buvusi „AstraZeneca“) vakcina kviečiami skiepytis visi pilnamečiai rajono gyventojai. 19,5 tūkstančio žmonių turintis Pakruojo rajonas tikina sklandžiai skiepijantis be jokios internetinės sistemos.

„Mes turėjome visada savo sistemą. Kaip tik kai rinkome prioritetines eiles taip pat specialistai dirbo. Yra krūva specialistų, yra savanorių, kurie tą darbą jau dirba nuo pat vakcinacijos pradžios. Yra tiesiog paskelbti trys telefono numeriai, trys linijos ir jomis žmonės gali skambinti ir norintys registruotis“, – LRT TELEVIZIJAI sako Pakruojo meras Saulius Margis.

Premjerė Pakruojo savivaldybės planus skiepyti visus, sulaukusius 18 metų, vadina saviveikla, kurios neturėtų būti. Panašių iniciatyvų yra ir daugiau. Marijampolė žada kartoti vakarykštę akciją, kurios metu senjorus skiepytis atvedę bet kokio amžiaus žmonės taip pat gavo skiepą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.