Lietuvoje

2021.05.05 13:31

Vyriausybė nutarė – Galimybių pasas pradės veikti gegužės pabaigoje

atnaujinta 16.20
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.05.05 13:31

Pirmadienį neformaliame posėdyje aptarusi, kaip turėtų atrodyti Galimybių pasas, trečiadienį Vyriausybė rengiasi priimti galutinį sprendimą ir tokią priemonę įtvirtinti nutarimu.

Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad Galimybių pasas būtų suteikiamas žmonėms, kurie yra persirgę COVID-19, pasiskiepiję nuo šios ligos ar yra pasidarę testą, kurio rezultatas yra neigiamas. Galimybių pasu galės naudotis žmonės, kuriems COVID-19 buvo patvirtintas PGR arba antigeno testu.

Numatoma, kad skiepą gavusiems žmonėms Galimybių pasas galės būti suteikiamas:

– praėjus vienai savaitei po „Pfizer“ ar „Moderna“ vakcinų antrosios dozės;

– praėjus 4 savaitėms po „Johnson & Johnson“ vakcinos suleidimo;

– praėjus 4 savaitėms po pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo, bet ne ilgiau kaip praėjus 12 savaičių.

Tie, kurie norės naudotis Galimybių pasu testo pagalba turėtų žinoti, kad neigiamas testo rezultatas šiai priemonei gauti galios 24 valandas nuo mėginio paėmimo momento. Galimybių pasas taip pat bus suteikiamas vaikams iki 16 metų.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė po Vyriausybės posėdžio komentavo, kad neatmestina, jog vėliau Galimybių pasu galės naudotis ir žmonės, atlikę antikūnų testą ir taip nustačius, kad jie turi imunitetą. Apie tai kalbėjo ir premjerė Ingrida Šimonytė:

„Tai yra klausimas, kuris bus sprendžiamas. Tiesiog yra techninių kliūčių išspręsti ir įtraukti taip pat ir šitą parametrą. Tos techninės kliūtys yra daugiausia susijusios su tuo, kad neįmanoma suprogramuoti užklausos tokio turinio į Registrų centro turimus duomenis.

Bet, mano žiniomis, ta problema yra sprendžiama ir kai tik bus galima tai techniškai padaryti, manau, kad bus papildyta tomis situacijomis, kai žmogus persirgo pats to nežinodamas, pasidarė antikūnų testas ir tas testas įvertino, kad antikūnai yra pakankami.“

Vyriausybės sprendimu, Galimybių pasas įsigalios gegužės 24 dieną. Priemonė veiks e.sveikatos sistemoje, tiems gyventojams, kurie galės naudotis Galimybių pasu, bus suteikiamas QR kodas.

„Iš esmės, šiuo nutarimu apibrėžiame, kokias veiklas pirmiausia ir kokiomis sąlygomis leistumėme su Galimybių pasu. Noriu atkreipti dėmesį, kad sieksime gerėjant epideminei situacijai tuos reikalavimus keisti, juos lengvinti“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Ji teigė, kad Galimybių pasas skirtas šalies viduje reguliuoti karantiną iki kol įvyks masinė vakcinacija, kad būtų galima atverti daugiau veiklų. A. Armonaitė priminė, kad birželį pradėsiantis veikti europinis Žaliasis sertifikatas bus skirtas kelionėms bendrijos viduje, tad šios priemonės nėra tapačios.

„Gali būti, kad bus iššūkių įgyvendinant šitą projektą, bet tai parodo, kad mes galime priimti drąsius sprendimus. Lietuva bus viena pirmoji Europoje su tokiu sprendimu, todėl noriu paprašyti žmonių supratimo, jei bus iššūkių, bet tai yra žingsnis į priekį, ką mes čia darome“, – sakė ministrė.

A. Armonaitė komentavo, kad nėra planuojama riboti, kiek testų galės nemokamai pasidaryti Galimybių pasą norintys gauti žmonės. Ministrė teigė, kad Galimybių pasas taps paskata žmonėms skiepytis bei testuotis tiems žmonėms, kurie turi kontaktų, bet skiepytis negali.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys patikslino, kad interneto puslapyje 1808.lt, skirtame registruotis COVID-19 testui, bus sukurtas atskiras modulis „testas Galimybių pasui“ ir tie, kuriems tai bus aktualu, galės rinktis šią grafą registracijai testui.

Ministrė A. Armonaitė teigė, kad testavimui prireiks laiko įsivažiuoti, o sprendimų, kaip viską vykdyti sparčiau ir sklandžiau, ieškoma su savivaldybėmis: „Ieškosime būdų, kaip plėsti testavimo apimtis būtent šiam, profilaktiniam, ne simptominiam, o būtent Galimybių paso testavimui. Labai reikės savivaldos pagalbos įgyvendinant šį punktą.“

Ji taip pat kalbėjo, kad žmonės, kurie nenorės laukti testo eilėje, bet turės pakankamai finansinių resursų, tai galės atlikti privačiai. Pasak A. Armonaitės, pačių testų skaičius ribojamas nebus, bet visgi bus ribotas vietų, kuriose galima atlikti testą, skaičius.

Kuo galės naudotis turintieji Galimybių pasą?

Turintieji teisę naudotis Galimybių pasu galės plaukioti pramoginiais laivais, kai dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų arba tik asmenys, turintys Galimybių pasą.

Ši priemonė leis lankytis viešojo maitinimo įstaigose, kavinėse, restoranuose bei baruose, esančiuose uždarose patalpose. Numatoma, kad darbo laikas šiose vietose bus ribojamas taip pat, kaip šiuo metu yra ribojamas lauko kavinėse. A. Armonaitė taip pat sakė, kad ši nuostata galėtų keistis.

Jai antrino premjerė Ingrida Šimonytė: „Turint mintyje, kad nutarimas neįsigalioja kitą savaitę, o įsigalioja dar po poros savaičių, per kurias gali atsitikti dalykų, kad mes galime norėti tą nutarimą papildyti ar patikslinti, aš taip pat siūlau laikytis sprendimo, kuris yra, o paskui žiūrėti į bendrą situaciją.“

Tačiau ir toliau negalės būti lankomasi naktiniuose klubuose, lošimo ir lošimo aparatų salonuose, bingo salonuose, lažybų ir totalizatorių punktuose. Naktiniai klubai, anot ekonomikos ir inovacijų ministrės, galėtų atsidaryti turintiems Galimybių pasą, kai gerės epideminės sąlygos.

Taip pat su Galimybių pasu leidžiama rengti asmenines šventes ir nėra ribojamas dalyvių skaičius. Kaip teigė A. Armonaitė, asmeninių švenčių paslaugas teikiančios įmonės bus atsakingos, kad jos vyktų laikantis numatytų sąlygų.

Ši priemonė leistų į darbą grįžti darbuotojams, dirbantiems nuotoliniu būdu. Galimybių pasas taip pat leis apsigyventi daugiau nei vienam žmogui apgyvendinimo paslaugas teikiančiose vietose.

Galimybių pasą turintys žmonės galės dalyvauti tiek uždarose, tiek atvirose erdvėse vykstančiuose renginiuose. Tiesa, dalyvių skaičius, išskyrus atlikėjus, personalą ir t.t., bus ribojamas iki 500. Uždarose erdvėse bus galima užpildyti ne daugiau nei 75 proc. sėdimų vietų.

Be to, renginių organizatoriai privalės užtikrinti bilietų prekybą internetu ir/ar dalyvių registraciją. Prekiauti maistu ir gėrimais bei teikti kitas paslaugas renginių vietose nebus galima. Renginių metu visi dalyviai, vyresni nei 6 metai, privalės dėvėti kaukes.

„Padėliosime ir laisvalaikio veiklas, kurios galėtų vykti viduje“, – apie planuojamus pakeitimus sakė sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė.

Priėmė ir kitus sprendimus

Ministrų kabinetas priėmė sprendimus ne tik dėl Galimybių paso. Vyriausybės sprendimu leidžiama kultūros centrų mėgėjų meno kolektyvų repeticijas, kai užtikrinamas 20 kv. m. plotas vienam asmeniui ir uždarose erdvėse dalyvauja ne daugiau kaip 10 asmenų, o atvirose erdvėse – ne daugiau kaip 20 asmenų. Ši nuostata įsigalios gegužės 10 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.