Lietuvoje

2021.04.22 17:27

LRT FAKTAI. Nauja programa, skirta lytiniam ugdymui: ko iš tikrųjų Lietuvos mokyklose bus mokomi mokiniai?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.04.22 17:27

Lietuvoje keičiasi programa, pagal kurią mokyklose mokoma apie lytinį gyvenimą ir šeimos kūrimą, greičiausiai po kelerių metų atsiras ir nauja pamoka. Tam priešinasi nemažai tėvų grupių socialiniuose tinkluose, kreipiamasi ir į politikus. Programos rengėjai savo ruožtu sako, kad kilę ginčai panašūs į Stambulo konvenciją supančius mitus.

Tėvų grupėse socialiniuose tinkluose tvirtinama, kad mokiniai su nauja programa nebebus mokomi apie gyvenimą šeimoje, lytinis ugdymas apsiribos mokymu apie kontracepciją, vaikai neva bus skatinami keisti biologinę lytį, netgi manoma, kad mokykloje nebebus galima vartoti sąvokų „berniukas“ ir „mergaitė“.


Penkerius metus galiojusi Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programa bus keičiama į Socialinio, emocinio, sveikatos ugdymo ir žmogaus saugos programą – tačiau ką tai reiškia ir kokie pokyčiai iš tikrųjų laukia?

Senoji programa pakeista, nes neveikė

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vedėja Irena Raudienė LRT.lt aiškino, kad programos keičiamos maždaug kas 10 metų, o pakeisti vadinamąją SLURŠ (Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programą) prisireikė dar ir dėl to, kad jos turinys – tokios temos, kaip lytinis ugdymas, taip pat ir sveika gyvensena, mokyklose neretai patekdavo į antrą planą. Atnaujinus programas, gali atsirasti ir nauja pamoka.

„[SLURŠ] yra integruojamoji programa, reiškia, mokyklos kaip sugeba, taip integruoja, mokytojams palikta laisvė nuspręsti, į kokius dalykus <...>. Girdėjome daug pastabų iš mokytojų, kad neveikia, daug pajuokavimų, daug visokių neigiamų komentarų. Tai didelis krūvis mokytojams, didelė našta, nes yra dalyko turinys, kuris irgi yra svarbus. Kaip visa tai suderinti, mokytojams buvo didelis iššūkis“, – sakė ŠMSM atstovė.

Taigi, programa yra keičiama visų pirma dėl to, kad mokyklose iki šiol į sveikatos, lytiškumo, taip pat ir sveikos gyvensenos temas buvo žiūrima neformaliai, mokytojai ne visada jas išdėstydavo. I. Raudienė sako, kad programos keičiamos kas kelerius metus, todėl senos atsisakymas nėra politinis ar ideologinis sprendimas, kaip kartais teigiama.

Be to, nauja pamoka bus skirta ne tik lytiniam švietimui. Ji vadinsis gyvenimo įgūdžių programa, per ją bus mokoma įvairių dalykų – nuo jau minėto lytinio švietimo iki žalingų įpročių prevencijos, emocinės sveikatos. Šio dalyko mokymas galėtų prasidėti jau po kelerių metų, LRT.lt sakė programos rengėjai.

ŠMSM atstovė sako, kad kartais klaidingai teigiama, jog per šiuos užsiėmimus moksleiviams nebus aiškinama apie biologinius lyčių skirtumus. Tėvai taip pat nuogąstauja, kad mokyklose esą liks tik lytinis švietimas, o lytinis ugdymas – tai, kas susiję su etiniais klausimais, psichologija, nebebus aptariama.

Jos teigimu, sąvokos „berniukas“ ir „mergaitė“ mokyklose taip pat liks.

„Tas lytiškumas suprantamas kažkaip keistai, sunkiai suprantamas skirtumas tarp dviejų sąvokų“, – sako I. Raudienė. Jos teigimu, ministerija ir programos rengėjai nelaiko „lytinio švietimo“ ir „lytinio ugdymo“ skirtingais dalykais.

Pasak jos, sąvokos „berniukas“ ir „mergaitė“ mokyklose taip pat liks.

„Jaunesnėse klasėse tikrai taip tiesiogiai apie tai nekalbama, bet tikrai berniukas mergaitė turi atskirti savo skirtumus, pažinti kūną jau nuo pradinių klasių. Nuo 7 klasės jau prasideda temos, susijusios ir su asmens higiena, ir su brendimu, ir su kitais vykstančiais organizmo pokyčiais“, – LRT.lt sakė I. Raudienė.

ŠMSM atstovė sako, kad lytinio ugdymo užsiėmimuose bus mokoma ne vien apie kontracepciją.

„Labai daug dėmesio skiriama atsakingam sprendimų priėmimui, kad žmogus saugotų save, nekenktų kitam, žinotų, kaip apsisaugoti nuo pavojingų santykių, ugdytų tvirtą charakterį pasakyti ne, apie tai daug kalbama. Kadangi programa integruota, daug [moralinių] dalykų atgulę dorinio ugdymo, tikybos, etikos pamokose“, – sakė I. Raudienė.

Ko bus mokoma apie šeimą ir seksualinį gyvenimą?

Viena iš programos rengėjų, sveikatos mokslų daktarė Natalija Fatkulina, rengusi ir ankstesnę programą, dėl kurios keitimo ir kilo ginčų, sako, kad abi programos skiriasi mažiau nei teigiama.

„Nedrįsčiau pasakyti, kad yra atsisakoma 2016 m. patvirtintos Sveikatos, lytiškumo ugdymo, rengimo šeimai programos. Jos tikrai neatsisakyta, tačiau dabar jau yra parengta gyvenimo įgūdžių ugdymo programa, į ją buvo įdėtos visos kompetencijos, siekiniai ir žinios būtent iš SLURŠ programos ir žmogaus saugos programos“, – sakė pašnekovė.

Ji sako, kad kritika, jog mokyklose bus skiriama mažiau dėmesio šeimai, nėra teisinga. Programos tekste iš tikrųjų ne kartą paminėta, kad mokykloje įvairiose klasėse diskutuojama, kas yra šeima, kokios taisyklės joje galioja.

N. Fatkulina atkreipia dėmesį, kad programoje yra ne vien klausimai apie lytinį gyvenimą, nors dėl to kyla daugiausia ginčų.

Tėvai dažnai mano, kad jei vaikams suteikiama informacija apie kontracepciją, tai yra ankstyvų lytinių santykių skatinimas.

„Daug dėmesio skiriama vertybėms formuoti, psichoemociniam pasirengimui, sveikatos įgūdžiams patobulinti, mokymui suteikti pirmąją pagalbą, sveikai gyvensenai. Ne tik papasakoti, kas sveika ir nesveika, bet ir kodėl. [Aiškinama, kad] mūsų pasaulis yra toks, kaip jame gyventi sėkmingam ir laimingam“, – sako programos rengėja.

Jos teigimu, programos kūrėjai laikėsi nuostatos, kad apie lytiškumą moksleiviams reikėtų aiškinti pagal poreikį, todėl, pavyzdžiui, apie kontracepciją bus aiškinama vyresnėse klasėse.

„Tėvai dažnai mano, kad jei vaikams suteikiama informacija apie kontracepciją, tai yra ankstyvų lytinių santykių skatinimas. <...> sėkmingiausios tos šalys, kur lytiškumo ugdymas integruotas į sveikatos ugdymą ir kur gaunama visapusiška informacija“, – teigia N. Fatkulina.

Ginčai primena Stambulo konvenciją

Kita programos rengėja dr. Daiva Šukytė atkreipia dėmesį, kad mokyklose jau kuris laikas atsirado poreikis ugdyti socialinius ir emocinius įgūdžius, tuo ir pagrįsta atnaujinama programa. Jos teigimu, ginčai dėl programos keitimo kiek primena diskusijas apie Stambulo konvenciją, egzistuoja nemažai mitų.

Rengimas šeimai, pavyzdžio rodymas bet kuriuo atveju prasideda šeimoje. Negali būti geresnio ugdytojo nei pati šeima.

„Pavyzdžiui, pasigendama, kad pradinėse klasėse nebėra sakoma, jog berniukas užaugęs gali būti tėčiu, o mergaitė – mama. Bet tai yra ikimokyklinio ugdymo turinys, tikrai nebe pirmoje klasėje vaikus ugdome ir sakome, kad esi mergaitė arba berniukas“, – sako D. Šukytė.

Jos manymu, programos kritikai tikisi, kad mokytojai imsis aiškinti tai, ką vaikams išaiškinti turėtų patys tėvai.

„Rengimas šeimai, pavyzdžio rodymas bet kuriuo atveju prasideda šeimoje. Negali būti geresnio ugdytojo nei pati šeima. Kai kyla noras perkelti ugdymą šeimoje į mokyklą, aš manau, kad tai yra nesąžininga mokytojo atžvilgiu, mokytojai ir taip įpareigoti daryti didelius dalykus“, – sakė programos rengėja.

D. Šukytė sako, kad naująja programa neketinama, kaip dažnai sakoma, raginti keisti lytį, o sveikatos klausimai, kontracepcija nėra vieninteliai programoje apie seksualinį gyvenimą, kaip dažnai teigiama.

„Formuojame tą kritinį mąstymą, kad vaikas augdamas geba panaudoti įgūdžius, kurti santykį, gebėti įvertinti įvairiausias kritines situacijas, grėsmes ir gebėti teisingai pasirinkti.

Jei žiūrėtume į lytiškumą, sprendimo priėmimą, kada pradėti lytinius santykius, tai lytiškumo ugdymo programos pasakoja, kada ir kaip apsisaugoti, kas yra saugus seksas ir nėštumas, o šita programa daugiau orientuota, kad tas klausimas net neiškiltų.

Kai tu gyveni ir tavo gyvenimo tikslas yra orientuotas į tavo ateitį, vertini ir gebi analizuoti grėsmes, kas gali sutrukdyti tavo tikslams. Tai gali būti ir ankstyvas nėštumas. Visiškai kita prieiga prie požiūrio. Tačiau programa siekia suteikti ir žinių, ką daryti, jei taip nutinka“, – LRT.lt sakė programą rengusi ekspertė.

Naujosios programos rengėjai sako, kad ji, priešingai, nei teigiama, neapsiribos pamokomis apie kontracepciją, nebus skatinamas ankstyvas lytinis gyvenimas. Be to, programoje yra mokoma apie gyvenimą šeimoje, klaidinga teigti, kad mokykloje nebebus galima vartoti sąvokų „berniukas“ ir „mergaitė“.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt