Lietuvoje

2021.04.20 08:13

NTAKD vadovas: prasigėrusios valstybės lipduką nuo savęs galime drąsiai nuplėšti

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.04.20 08:13

Kol kas neoficialiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuva nėra pirma pagal alkoholio suvartojimą valstybė pasaulyje, sako Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) vadovas Renaldas Čiužas, pastebintis pažangą kovoje su pertekliniu alkoholio vartojimu.


„Galiu pasakyti, kad, kalbant apie prasigėrusios valstybės lipduką, jį reikėtų drąsiai nuplėšti: tikrai Lietuvoje šiuo metu taip nėra. Negaliu pasakyti šiai dienai oficialiai, nes nepaskelbta, bet galiu tik pasakyti, kad viena iš mūsų kaimynų turbūt tą lipduką dabar turės“, – LRT RADIJUI antradienį sakė R. Čiužas.

Jis svarstė, jog didelį atgarsį šalyje 2016 metais paskelbti PSO duomenys, kad Lietuva suvartoja daugiausiai alkoholio pasaulyje – 16,3 litro gryno alkoholio žmogui – privertė imtis pokyčių teigiama linkme.

„Tai turbūt ne mūsų vienų problema, bet daugelio šalių, kad statistika yra kaip ekvilibristika, kaip kas skaičiuoja – PSO turi savo metodiką, mūsų Statistikos departamentas turi savo, Mokesčių inspekcija taiko akcizo apskaičiavimo metodiką, kuri irgi suplaukia į skaičius. Bet galiu pasakyti, kad kalbant apie prasigėrusios valstybės lipduką, jį reikėtų drąsiai nuplėšti, Lietuvoje šiuo metu to nėra. Negaliu pasakyti, nes oficialiai nepaskelbta, bet viena iš mūsų kaimynių tą lipduką turbūt dabar turės. PSO 2016 metų skaičiai galbūt privertė sunerimti ir pamąstyti, kokį mes rezultatą turime. Neformalioje diskusijoje su PSO ekspertais, kalbant jau apie 2019 metų rodiklį, Lietuva yra padariusi pakankamai neblogą pažangą, jie traktuoja, kad Lietuva šiai dienai suvartoja 12,7 litro grynojo alkoholio – legalaus ir nelegalaus. Pagal mūsų Statistikos departamento duomenis, legalaus alkoholio suvartojimas yra 11,1 litro. Pokytis tikrai yra, bet jeigu siekiame ES vidurkio, turime įvertinti, kad šiai dienai jis siekia 9,4, o pagal PSO – 9,6 litro“, – kalbėjo R. Čiužas.

Pasak NTAKD vadovo, griežtos alkoholio prieinamumo ribojimo priemonės „tikrai turėjo poveikį“ ir tai matyti pagal suvartojimo ir „ligų mažėjimo rodiklius“, tačiau deramam jų įvertinimui turėtų praeiti daugiau laiko.

„Vienaip ar kitaip, manyčiau, tos priemonė yra adekvačios, yra šalių, kurios taiko griežtesnius pavyzdžius – galima kalbėti apie Skandinaviją, kur alkoholis savaitgaliais išvis neparduodamas ir dėl to lyg ir problemos nėra. Kalbant apie sveiką visuomenę, kuo mažesnis prieinamumas, tuo mažiau pagundų, tai natūralu, bet tas, kuris nori alkoholio nusipirkti ir jį vartoti, irgi natūralu – niekas netrukdo padaryti užpirkimo iš anksto“, – sakė R. Čiužas.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt