Lietuvoje

2021.03.04 10:48

STT tyrimas drebina ir šalies rajonų ligonines: įtarimai – šešių gydymo įstaigų vadovams, jie buvo sulaikyti

dalis – jau nušalinti nuo pareigų; atnaujinta 16.18
Radvilė Rumšienė, Valdemaras Šukšta, LRT.lt, BNS2021.03.04 10:48

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai trečiadienį sudrebino Lietuvą didelio masto tyrimu šalies medicinos sektoriuje. Paaiškėjo, kad sulaikyta Šeškinės poliklinikos direktorė Daiva Kanopienė, Vilniaus klinikinės ligoninės direktorius Narimantas Markevičius, medicinos įranga prekiaujančios bendrovės „Limeta“ vadovas, o STT pareigūnai lankėsi dar bent keliuose šalies rajonų gydymo įstaigose.

Teisėsauga ketvirtadienį patvirtino, kad tarp įtariamųjų – dalies šalies regionų ligoninių vadovybė.

Spaudos konferencijos pranešta, kad įtariamųjų sąraše yra Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorius Narimantas Markevičius, Šeškinės poliklinikos direktorė Daiva Kanopienė, Vilniaus rajono Nemenčinės poliklinikos vyriausias gydytojas Olegas Kačanas, Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas, Plungės rajono savivaldybės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius ir Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Irena Janušonienė.

Prie neteisėto medicinos įrangos įmonių laimėjimo 3 mln. eurų vertės pirkimuose galėjo prisidėti 35 asmenys

Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovė Renata Keblienė ketvirtadienio pipetę informavo BNS, kad dėl nušalinimo prokurorai kreipėsi į teismą, kuris S. Skauminą nušalino trims mėnesiams, o A. Martusevičių – pusei metų.

Tokiam laikotarpiui nušalintas nuo pareigų ir vienas Plungės ligoninės darbuotojas.

Klaipėdos meras: poliklinikoje lankęsi pareigūnai paėmė telefonus, kompiuterius

Ketvirtadienį kalbinti kelių rajonų, kuriose lankėsi STT pareigūnai, ligoninių vadovai arba telefonų nekėlė, arba jų atstovai atsisakė bendrauti šiuo klausimu. Nekalbūs buvo ir regionų merai.

Paaiškėjo, kad STT trečiadienį lankėsi ir Klaipėdos miesto poliklinikoje. Kol kas žinoma tik tiek, jog uostamiestyje sulaikytų asmenų nėra, tačiau poliklinikoje pareigūnai išėjo ne tuščiomis – paimti telefonai, kompiuteriai.

Patvirtinama, kad STT pareigūnai lankėsi ir uostamiestyje veikiančioje Klaipėdos miesto poliklinikoje.

Šios įstaigos vyriausiosios gydytojos Loretos Venckienės telefonas ketvirtadienio rytą buvo išjungtas, tačiau vyriausiojo gydytojo pavaduotoja bendriems reikalams Alfreda Pangonienė tvirtino, kad vyriausioji gydytoja dirba ir šiuo metu dalyvauja nuotoliniuose susitikimuose. A. Pangonienė patvirtino, kad poliklinikoje šiomis dienomis lankėsi STT pareigūnai, tačiau plačiau komentuoti situaciją esą gali tik L. Venckienė.

Apie įvykius glaustai pakomentavo Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

„Žinau, kad Klaipėdoje bent niekas nėra sulaikytas. Bent negirdėjau, kad būtų sulaikytas, skirtingai nei kitais atvejais kitur Lietuvoje. Kaip suprantu, kalba yra apie tam tikrus medicininės įrangos pirkimo aspektus, kurių tikrai negalėčiau komentuoti nežinodamas aplinkybių, o jeigu net ir žinočiau, matyt, irgi būtų tam tikri ribojimai“, – situaciją uostamiestyje apibendrino V. Grubliauskas.

Mero žiniomis, nors sulaikytųjų nėra, tačiau poliklinikoje lankęsi pareigūnai paėmė telefonus, kompiuterius. Tačiau nekomentuojama, ar paimti daiktai – poliklinikos vadovybės, ar darbuotojų.

„Miesto vadovams kažkokių prašymų, pageidavimų ar reikalavimų teisėsaugos institucijos tikrai nepateikė“, – teigė V. Grubliauskas.

Pašnekovas patikino, kad iki šiol nuolatinis auditavimas ir priežiūra vyko ir vyksta visose savivaldybei pavaldžiose įstaigose, kokia yra ir Klaipėdos miesto poliklinika.

Tyrime figūruojantis socialdemokratas stabdo narystę partijoje

V. Domarkas yra ir Sociademokratų partijos Kretingos skyriaus pirmininkas. Nors su pačiu V. Domarku susisiekti nepavyko, tačiau jo pavaduotojas Tomas Abelkis tvirtino, kad V. Domarkas nėra sulaikytas.

„Tiesiog yra žmonių, kurie nori pakenkti, pasinaudoti ta situacija, bet jis tikrai yra laisvas. Mudu kalbėjomės – viskas tvarkoje. Šiandien kalbėjomės telefonu, aptarėme tą situaciją“, – dėstė A. Abelkis.

Tiesa, įvertinus situaciją, V. Domarkas ketina pasitraukti iš Sociademokratų partijos Kretingos skyriaus pirmininko pareigų. Jas perimti turėtų T. Abelkis. Kol kas dar nenuspręsta, ar pasitraukimas laikinas, ar ne.

„Mes turėsime susirinkti taryba ir spręsti šį klausimą. Kai tokie klausimai sprendžiami karštai – galima prisikalbėti. Palaukime, nusiraminkime. Laukiame, ką pasakys STT patys. Tai, ką kalba žmonės yra viena, o kokia reali situacija – matysime“, – aiškino A. Abelkis.

Vėliau partijos vadovybė patikslino, kad teisėsaugos tyrime dėl gydymo įstaigų viešųjų pirkimų įtariamas bendrovės „Limeta“ vadovas ir Kretingos rajono tarybos narys, buvęs parlamentaras Virginijus Domarkas sustabdė narystę Socialdemokatų partijoje.

„V. Domarkas jau sustabdė narystę ir tai de facto reiškia pasitraukimą iš socialdemokratų“, – BNS sakė partijos atstovas spaudai Justinas Argustas.

„Kol vyksta ikiteisminis tyrimas ir teismas, narystė negali būti atkurta, o jeigu įtarimai pasitvirtins, tai V. Domarkas nebeturės ateities su Socialdemokratų partija“, – teigė jis.

Anot jo, V. Domarko vaidmuo ikiteisminiame tyrime „menkina jo paties ir partijos, kuriai jis priklauso, reputaciją“.

Kretingos meras Antanas Kalnius, susipažinęs su daugiau informacijos apie šiuo metu vykstančius procesus, pastebėjo, kad žmogus nėra laikomas kaltu, kol to neįrodė teismas, tačiau neslėpė, kad susiklosčiusi situacija kelia klausimų.

„Kaip šiandien ir girdime, turime konstatuoti, kad mūsų tarybos nariui yra mesta gana rimta dėmė. Tiek jis pats, tiek Socialdemokratų partija turėtų įvertinti jo narystę tiek taryboje, tiek partijos viduje“, – dėstė A. Kalnius.

Kol kas meras teigė nebendravęs su V. Domarku, tačiau artimiausiu metu ketina su juo susisiekti ir pasikalbėti.

Kėdainių ligoninės vadovas nušalintas nuo pareigų, jis buvo sulaikytas

Trečiadienį buvo skelbiama, kad teisėsauga domisi ir Kėdainių ligonine bei Utenos poliklinika.

Paskambinus numeriu, kuriuo anksčiau atsiliepdavo Kėdainių ligoninės vadovas Stasys Skauminas, ketvirtadienį ragelį pakėlė sekretorė. Ji teigė, kad nieko negalinti komentuoti dėl situacijos šioje įstaigoje. Paklausta, kada būtų galima susisiekti su S. Skauminu, ji atsakė, kad šiuo metu jo nėra darbe ir pasiūlė pamėginti popiet.

LRT.lt kreipėsi komentaro į Kėdainių rajono savivaldybę, ši paprašė klausimus pateikti raštu ir pažadėjo atsakyti artimiausiu metu.

Po kurio laiko savivaldybės atstovai patvirtino, kad šios gydymo įstaigos vadovas nušalintas nuo pareigų.

„Direktorius Stasys Skauminas yra šiuo metu nušalintas nuo pareigų teismo sprendimu 3 mėnesiams“, – LRT.lt sakė Kėdainių rajono mero patarėja Jorūnė Liutkienė.

Ligoninės vadovas, savivaldybės teigimu, nušalintas nuo kovo 3-iosios.

Pasak jos, antradienį teisėsaugos pareigūnai lankėsi Kėdainių ligoninėje.

Utenos pirminės sveikatos priežiūros centro atstovai taip pat teigė, kad su įstaigos vadovu Edvinu Ašokliu net šią savaitę nebūtų galima susisiekti bei taip pat negalintys nieko pakomentuoti dėl situacijos poliklinikoje.

Populiariausi