Lietuvoje

2021.03.04 10:57

Teisėsaugos akiratyje – galimas gydymo įstaigų ir privačių įmonių korupcijos voratinklis: kyšiai grynaisiais viršijo 10 tūkst. Eur

atnaujinta 12.42
BNS, Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.03.04 10:57

Įtariama, kad medicinos įranga prekiaujančios įmonės galėjo neteisėtai laimėti įvairių Lietuvos gydymo įstaigų pirkimų už daugiau kaip 3 mln. eurų, ketvirtadienį pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

„STT pareigūnų surinkti duomenys šiuo metu leidžia įtarti, kad medicinos priemonėmis ir įranga prekiaujančių įmonių atstovai, galimai veikdami įvairiomis neteisėtomis priemonėmis, per ilgesnį nei vienerių metų laikotarpį galėjo sudaryti sąlygas įmonėms neteisėtai laimėti įvairių Lietuvos gydymo įstaigų pirkimų už daugiau kaip 3 mln. eurų“, – rašoma tarnybos pranešime.

Šiuo metu įtarimai dėl įvairių korupcinių nusikaltimų pareikšti 35 asmenims, keturi iš jų yra privačių įmonių vadovai ir šeši – gydymo įstaigų vadovai.

Pasak STT, tiriama daugiau kaip šimtas nusikalstamų veikų. Įtariama, kad į jas galėjo būti įtraukta daugiau kaip dešimt gydymo įstaigų iš skirtingų savivaldybių, jų vadovai ir kiti asmenys, atsakingi už viešuosius pirkimus.

Prie neteisėto medicinos įrangos įmonių laimėjimo 3 mln. eurų vertės pirkimuose galėjo prisidėti 35 asmenys

Tiria galimą sisteminę korupciją viešuosiuose pirkimuose

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Žydrūnas Radišauskas ketvirtadienį surengtos spaudos konferencijos metu sakė, kad ikiteisminis tyrimas vykdomas dėl galimos sisteminos korupcijos gydymo įstaigų orgnizuotose viešuosiuose pirkimuose.

„Kovo 2 dieną atlikta plataus masto operacija ikiteisminiame tyrime, kuriam tikrinami, tiriami sisteminės korupcijos požymiai arba sisteminės korupcijos nusikalstamos veikos, pradedant nuo tokių veikų, kaip piktnaudžiavimas, papirkimas, prekyba poveikiu ir baigiant kyšininkavimu“, – pažymėjo prokuroras.

Anot jo, tyrimo laikotarpis apima ilgesnį negu metus laiką. Anot Ž. Radišausko, surinkti duomenys leidžia įtarti, kad viešuosiuose pirkimuose dėl medicinos įrangos buvo ignoruojami kiti galimi tiekėjai, o pirkimų sąlygos suderintos taip, kad konkursus laimėtų konkrečios įmonės.

„Duomenys leidžia manyti, kad gydymo įstaigos, organizuodamos, inicijuodamos tuos viešuosius pirkimus, veikė priešingai tarnybos interesams, galimai vykdant išankstinius susitarimus su suinteresuotom pirkimus laimėti privačiom įmonėm. Tyrimo metu tokių įmonių bent šiam etape nustatytos ne mažiau, kaip penkios“, – dėstė Ž. Radišauskas.

Įtarimai pareikšti gydymo įstaigų vadovams

Prokuroras patvirtino, kad įtarimai dėl nusikalstamų veikų pareikšti šešių gydymo įstaigų vadovams, tai yra Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vadovui Narimantui Markevičiui, Šeškinės poliklinikos direktorei Daivai Kanopienei, Kėdainių ligoninės vadovui Stasiui Skauminui, Plungės ligoninės vadovui Antanui Martusevičiui, Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorei Irenai Janušonienei, Nemenčinės poliklinikos vadovui Olegui Kačanui.

Įtarimų sulaukusi Šeškinės poliklinikos vadovė D. Kanopienė yra Seimo nario, socialdemokrato Vidmanto Kanopos sutuoktinė.

Teisėsaugos atstovai taip pat patvirtino, kad įtarimai šiame tyrime pareikšti medicinos įranga prekiaujančios bendrovės „Limeta“ vadovui, Kretingos rajono tarybos nariui, buvusiam parlamentarui socialdemokratui Virginijui Domarkui, taip pat – įmonės „Limeta NT“ vadovui, abiejų minėtų įmonių akcininkui Kęstučiui Kutkauskui. Jis yra Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės direktorės Jelenos Kutkauskienės vyras.

Įtarimai pareikšti, kaip patvirtino teisėsaugos atstovai, ir Panevėžyje įsikūrusios taip pat medicinos įranga prekiaujančios įmonės „Graina“ valdybos pirmininkui bei akcininkui Erlandui Sudeikiui.

STT Centrinės tyrimų valdybos vadovas Darius Balčiūnas spaudos konferencijos teigė, kad į aktyvius ikiteisminio tyrimo veiksmus per pastarąsias dienas įsitraukė teritorinių STT padalinių pareigūnai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai. Teisėsaugos operacijoje, anot jo, dalyvavo daugiau negu 100 pareigūnų, per pastarąsias dvi paras atlikta apie 150 kratų. Kratos buvo atliktos įtariamųjų gyvenamosiose, darbo vietose (gydymo įstaigose, tarnybiniuose kabinetuose), automobiliuose, kitos patalpose.

„Kratų metu yra rasta ir paimta apie 270 tūkstančių (eurų – LRT.lt) grynųjų pinigų įvairia valiuta“, – pažymėjo D. Balčiūnas.

Jis patikslino, kad ikiteisminio tyrimo taikiklyje atsidūrė gydymo įstaigų organizuoti viešieji pirkimai dėl medicinos įrangos ir medicininių priemonių įsigijimo. Anot STT atstovo, ši įranga nėra susijusi su priemonėmis, kurios yra pasitelkiamos gydymui nuo COVID-19. D. Balčiūnas užsiminė, jog teisėsauga analizuoja viešuosius pirkimus, kurių metu siekta įsigyti arba įsigyta echoskopų, ultragarso, kitų priemonių, įranga, skirta operacijoms.

Prokuroras Ž. Radišauskas pakartojo, kad įtarimai tyrime pareikšti 35 asmenims, didžiajai daliai jų paskirtos kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti iš šalies ir draudimas bendrauti su tam tikrais asmenimis. Vienas įtariamųjų, tai yra įmonės „Graina“ valdybos pirmininkas bei akcininkas E. Sudeikis, yra suimtas, nors į teismą buvo kreiptąsi ir dėl „Limeta“ vadovo V. Domarko bei įmonės „Limeta NT“ vadovo K. Kutkausko suėmimo, tačiau teismas šių asmenų suimti neleido.

Kreiptis į teismus dėl kitų asmenų suiėmimo, pasak prokuroro, artimiausiu metu nežadama. Anot Ž. Radišausko, įtariamųjų skaičius, įtarimų turinys gali kisti.

Kaip teigė Ž. Radišauskas, prokuratūra apie įtarimų pareiškimą gydymo įstaigų vadovams raštu informavo įstaigų steigėjus, tai yra savivaldybes, jų vadovus, Sveikatos apsaugos ministeriją.

„Tų raštų esmė buvo ta, kad nurodant aplinkybes, prašėme spręsti klausimų dėl tų gydymo įstaigų vadovų drausminės atsakomybės inicijavimo ir lygiai taip pat spręsi klausimą dėl jų nušalinimo nuo pareigų“, – sakė Ž. Radišauskas.

Mato organizuoto veikimo požymius

Prokuroras Ž. Radišauskas, kalbėdamas apie ikiteisminį tyrimą, pažymėjo, kad teisėsauga privačių įmonių ir gydymo įstaigų veiksmuose mato organizuoto veikimo požymių.

„Turimi duomenys mums leidžia manyti, kad buvo veikiama tiek iš vienos pusės, tai yra iš privačių įmonių pusės, tiek iš gydymo įstaigų pusės. Aišku, tam tikrų, ne visų, dalies. Tas aplinkybes mes tikriname. (Veiksmai – LRT.lt) turi tam tikrą organizuotumo požymį. Ar tai pavyks patvirtinti ir įrodyti, tai matyt mums parodys tyrimas ir laikas. Bet kad požymių vaidmenų pasiskyrstymo, užduočių pasidalijimo iš bylos medžiagos mes matome, tai taip“, – komentavo prokuroras.

STT Centrinės tyrimų valdybos vadovas D. Balčiūnas pabrėžė, kad teisėsaugos užfiksavo, kad kyšiai buvo imami grynaisiais pinigais.

„Kai kurios sumos viršija 10 tūkstančių eurų“, – tvirtino jis.

Kaip rodo Centrinio viešųjų pirkimų portalo duomenys, įmonės „Limeta“ bei „Graina“ yra laimėjusios dešimtis viešųjų pirkimų įvairiose šalies sveikatos įstaigose.

STT Centrinės tyrimų valdybos tyrimą kontroliuoja, organizuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento bei apygardų prokuratūrų Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrių prokurorų grupė.

SAM pasirengusi bendradarbiauti

STT ir Generalinei prokuratūrai paskelbus apie ikiteisminį tyrimą dėl įtariamos korupcijos sveikatos apsaugos srityje, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys reiškia pasitikėjimą teisėsaugos institucijų veiksmais bei kompetencija, visa Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) komanda yra pasirengusi visapusiškai bendradarbiauti.

Dėl susiklosčiusios situacijos sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys teigia visiškai pasitikintis teisėsaugos institucijomis ir pabrėžia būtinybę užtikrinti visų procesų skaidrumą ir atvirumą visuomenei.

„Visada esame pasirengę bendradarbiauti su teisėsaugos institucijomis. Šiuo sudėtingu metu pasitikėjimas ir skaidrumas yra du esminiai veiksniai, galintys garantuoti tinkamą sveikatos apsaugos sistemos darbą. Nuoširdžiai tikiuosi, kad šis atvejis nesutrukdys sveikatos apsaugos sistemos darbuotojams ir toliau sklandžiai dirbti“, – sako ministras A. Dulkys.

Populiariausi

Kęstutis Vitkus
5

Lietuvoje

2021.04.19 10:19

Mirė garsus chirurgas Kęstutis Vitkus

atnaujinta 12.48
5
Radviliškio mero rinkimai
10

Lietuvoje

2021.04.19 13:28

Po Konstitucinio Teismo sprendimo – merų raginimas keisti Konstituciją

Šimašius: nebalsavau už šį įstatymą; atnaujinta 15.40
10