Lietuvoje

2021.01.05 22:50

COVID-19 skiepų eilė kelia aistras: kai kurių grupių atstovai mano, kad turi būti paskiepyti anksčiau, klausimų kelia ir sąvokos

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.05 22:50

Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, visus medikus nuo COVID-19 Lietuvoje tikimasi paskiepyti sausį. Artimiausiu metu bus skiepijami kiti pažeidžiami asmenys. Ministro teigimu, gautas Europos Komisijos bei vakcinos gamintojų patvirtinimas, kad artimiausius tris mėnesius Lietuvą kas savaitę pasieks po daugiau nei 20 tūkst. vakcinos dozių.

Į Šiaulių ligoninę atvežama vakcinos siunta. Pirmoji gydymo įstaigą pasiekė praėjusių metų pabaigoje, ši – antroji. Iš viso į penkias koordinuojančias ligonines pristatoma daugiau kaip 30 tūkstančių dozių.

„Mes galėsime jau visiškai patenkinti visų sveikatos priežiūros, greitosios medicinos pagalbos, gydytojų, slaugytojų, kito personalo, savanorių – visų, kovojančių su COVID-19 pirmose linijose, skiepų poreikį“, – aiškina ministras.

Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kaip Lietuvoje bus vykdomas skiepijimas per tris metų ketvirčius, kai skiepus gaus medikai, savanoriai, dirbantys su COVID-19 pacientais, mobiliųjų punktų ir karščiavimo klinikų darbuotojai, globos namų gyventojai ir darbuotojai. Dar pirmąjį ketvirtį eilė ateis ir kitų sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, vyresnio amžiaus gyventojams.

„Šiuose prioritetuose yra išskirtos pažeidžiamiausios klinikinės grupės – tai pacientai su nepakankamumu, kuriems atliekamos dializės, transplantacijas išgyvenę pacientai, tie pacientai, kuriems COVIDD-19 infekcija pati sunkiausia“, – tikina Asmens sveikatos priežiūros įstaigų grupės vadovas Laimonas Griškevičius.

Pasak policijos generalinio komisaro Renato Požėlos, nuolat serga apie 200 pareigūnų, dar tiek pat izoliuojasi. Komisaro teigimu, policininkai taip pat turėtų būti tarp prioritetinių grupių gauti skiepus.

„Policijos pareigūnai vienareikšmiai yra toje pačioje fronto linijoje kartu su kitais statutiniais tarnautojais, turbūt ir su tais pačiais medikais. Mūsų kasdienybė yra ta, kad kiekvieną dieną turime vis naujus ir naujus kontaktus“, – teigia R. Požėla.

Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas sako, kad mokytojai taip pat turėtų būti paskiepyti pirmąjį ketvirtį.

„Jei mes šnekame apie medicinos darbuotojus, kurie jau tikrai dirba su ligoniais, pareigūnai, tai mokytojai lygiai taip pat privalo dirbti. Jie privalo eiti į darbą, vienaip ar kitaip nuotolinis mokymas turi kažkada baigtis“, – tikina jis.

Antrąjį ir trečiąjį ketvirtį dalį pedagogų planuojama paskiepyti. Tačiau šioje vakcinavimo plano dalyje, pasak Advokatų tarybos pirmininko, yra ir neaiškumų. Pavyzdžiui, kas bus skiepijami, kaip darbuotojai, atliekantys visuomenei svarbias funkcijas. Igno Vėgėlės teigimu, jei į šią grupę patenka teisėjai, prokurorai, turi patekti ir advokatai.

„Jeigu ir būtų bandymai prioretizuoti tam tikras funkcijas, tada reikėtų išskirti tik tuos asmenis, kurie tikrai negali nuotoliniu būdu dirbti“, – aiškina I. Vėgėlė.

Pasak profesorės Aurelijos Žvirblienės, labai svarbus klausimas planuojant vakcinaciją – ar reikėtų skiepyti jau persirgusius asmenis. Jie atsparumą virusui išlaiko mažiausiai pusę metų. Todėl profesorės teigimu, rekomendacija būtų persirgusių žmonių kol kas neskiepyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt