Lietuvoje

2020.12.11 12:00

Lietuva turi naują Vyriausybę – Seimas pritarė programai, prisiekė ministrai

atnaujinta 14.45
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, Jūratė Skėrytė, BNS2020.12.11 12:00

Seimas penktadienį surengtame neeiliniame posėdyje pritarė Ingridos Šimonytės vadovaujamos Vyriausybės programai. Tuo pačiu patvirtintas ministrų kabinetas, kuris tame pačiame posėdyje ir prisiekė.

Balsuojant dėl programos už pasisakė 78 Seimo nariai, prieš buvo 30, o 20 susilaikė. Po balsavimo Seime prisiekė aštuoniolitktosios Vyriausybės ministrai.

Patvirtinus Vyriausybės programą prisiekė premjerė Ingrida Šimonytė ir 14 ministrų.

Po priesaikos naujoji Vyriausybė įgijo įgaliojimus veikti, o darbą baigė Sauliaus Skvernelio ministrų kabinetas.

Aplinkos ministro pareigas eis liberalas Simonas Gentvilas, ekonomikos ir inovacijų – Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, energetikos – konservatorius Dainius Kreivys, finansų ministrė – Gintarė Skaistė, krašto apsaugos – konservatorius Arvydas Anušauskas, kultūros – liberalas Simonas Kairys, socialinės apsaugos ir darbo – konservatorė Monika Navickienė, susisiekimo – nepartinis Marius Skuodis, sveikatos apsaugos – nepartinis Arūnas Dulkys, švietimo, mokslo ir sporto – konservatorė Jurgita Šiugždieninė, teisingumo – Laisvės partijos atstovė Evelina Dobrovolska, užsienio reikalų – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis, vidaus reikalų – konservatorė Agnė Bilotaitė, žemės ūkio – konservatorius Kęstutis Navickas.

Vyriausybės progranmos svarstymas nepraėjo be kritikos. Opozicijos atstovai pažėrė kritikos dėl nuostatų nesuderinamumo, nukopijuotų priemonių, nuoseklumo ir išsamumo stygiaus.

„Ji kaip koks Frankenšteinas, šiek tiek susiūtas iš atskirų partijų, sudarančių koaliciją, nuostatų. Ir tai labai gerai matosi. Tam tikrų dalių tarpusavio suderinamumo tikrai trūksta ir aš galiu perskaitęs, kokią nuostatą rašė tikras liberalas, o kokias konservatoriai patys rašė“, – svarstant dokumentą Seimo salėje kalbėjo socialdemokratų pirmininkas Gintautas Paluckas.

Be to, G. Paluckas pareiškė, kad jo vadovaujama partija parengė alternatyvią Vyriausybės programą. Pasak LSDP lyderio, penktadienį svarstomai Vyriausybės programai socialdemokratai pritarti negali. Jis vylėsi, kad Vyriausybė daugelį programoje dėstytų nuostatų pataisys ir sukonkretins Vyriausybės programos įgyvendinimo plane.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė vertindama Vyriausybės programą Seimo salėje kalbėjo, kad ji yra deklaratyvi ir stokoja konkretumo. Taip pat, kaip teigė A. Norkienė, programai trūksta vertybinio pagrindo.

„Matome daug ambicingų abstrakcijų, tačiau nepagrindžiama, kokiais būdais ir priemonėmis jų bus siekiama. Mus ypač neramina tai, kad programoje visiškai nėra tokios sąvokos, kaip „gerovės valstybė“. Išskyrus vienintelį sakinį, kuris kalba apie kolektyvinio saugumo garantijas, modernią kariuomenę ir efektyviai viekiančias viešojo saugumo institucijas“, – sakė A. Norkienė, pridurdama, kad kyla klausimas, kiek atsakomybės už piliečių gerovę prisiims valstybė.

Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna ragino Seimo narius balsuojant dėl Vyriausybės programos susilaikyti. Anot jo, programoje pasigesta daugiau dėmesio ir konkretumo regioninėje politikoje, atskirties mažinimui, darbo vietų kūrimui ir investicijų plėtrai, užmokesčio didinimui.

„Turi būti sukurtos ypatingos priemonės ir sąlygos emigrantų grįžimui, kuriantiems motyvuojančią sistemą dirbti tėvynėje“, – teigė V. Jukna.

Įsiklausys, ieškos sutarimo

Valdančiųjų konservatorių atstovė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kalbėjo, kad šiuo metu valstybė gyvena kaip niekada sunkiu laiku ir būtinas visų susitelkimas. Politikė sakė besitikinti, kad patvirtinus Vyriausybės programą bus randama daugiau to, kas jungia nei kas skiria.

„Tikiu, kad šita Vyriausybė sugebės grąžinti pasitikėjimą Seimu, Vyriausybe ir sprendimais. Ši Vyriausybė įsipareigoja savo darbus ir sprendimus grįsti sutarimu ir įsipareigojimu, diskusija, nevaidinti, kad yra visažiniai, išgirsti, atliepti kiekvieną Lietuvos žmogų“, – sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigė, kad programoje atsispindi didžioji dalis šiuo metu valstybei ir šalies pilieičiams reikalingų laikmečio ir krizių diktuojamų iššūkių. Anot E. Gentvilo, Vyriausybės programa numato didelės dalies gerų darbų pratęsimą.

„Dabartinė opozicija iš to galėtų padaryti išvadą, kad džiugu, tęsiami geri darbai. Tačiau yra pateikiama taip, kad naujoji programa plagijuoja, kopijuoja ankstesnės Vyriausybės darbus. Susitarimo reikalas, kolegos. Norite tai vadinti plagijavimu – vadinkite, bet aš traktuoju, kad tai, ką mes matome kaip gerus darbus, juos privalu tęsti“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Laisvės frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė teigė, kad pateiktoje programoje matyti, jog Vyriausybė turi aiškią Lietuvos viziją. Anot jos, programa turtinga sprendimais ir idėjomis, atnešančiomis reikšmingus pokyčius.

S. Skvernelis nebalsuos už I. Šimonytės Vyriausybės programą

Kadenciją baigiantis premjeras Saulius Skvernelis teigė negalintis balsuoti už centro dešinės Vyriausybės programą, nes tai reikštų politinės atsakomybės prisiėmimą už ją.

„Vyriausybės programos patvirtinimas ar pritarimas jai reiškia, kad tos politinės jėgos, Seimo nariai prisiima visišką politinę atsakomybę už Vyriausybę, už Vyriausybės personalinę sudėtį ir už Vyriausybės darbus. Turbūt būtų keista, jeigu opozicija balsuotų ir prisiimtų politinę atsakomybę už pozicijos Vyriausybę“, – penktadienį Seime žurnalistams sakė jis.

Anksčiau kadenciją baigiantis premjeras yra teigęs, kad aštuonioliktosios Vyriausybės programoje rado nemažai sutapimų su savo Vyriausybės darbais.

S. Skvernelis penktadienį teigė, jog gerai, kad Vyriausybės veiklos tęstinumas yra numatytas.

Jis taip pat sakė, jog ateityje tikrai bus projektų, kuriuos teiks naujoji Vyriausybė ir už kuriuos jis balsuos Seime.

„Manau, kad tikrai bus ne vienas teisės aktas, kuriam mes ir pritarsime. Nėra taip, kad viskam, ką teiks aštuoniolikta Vyriausybė, nepalaikysime, tikrai nebus taip“, – sakė S. Skvernelis.

Penktadienį Seimas balsuos dėl konservatorių atstovės Ingridos Šimonytės vadovaujamos Vyriausybės programos.

Ją priėmus ir prisiekus ministrams, aštuonioliktoji Vyriausybė gaus įgaliojimus veikti.

I. Šimonytė: įsipareigoju dirbti geriausiai, kaip sugebu

Pati premjerė I. Šimonytė posėdyje dėkojo komandai, paskirtiesiems ministras, kurie, pasak jos, per labai trumpą laiką sugebėjo parengti, suderinti ir pateikti Vyriausybės programą.

„Aš nesiimu komentuoti priekaištų dėl plagijavimo, nes tenka išgirsti keistų pastebėjimų, kad viena ar kita programa, kuri yra patvirtinta, yra kaži kieno intelektualinė nuosavybė. Žinoma, kad taip nėra. Jei yra patvirtinos programos nuostatos ir jos yra tinkamos, vykdytinos, visiškai natūralu, kad kažkas, kas ateina į vykdomąją valdžią vėliau, apsiima tas nuostatas įgyvendinti.

Taip ir reikėtų vertinti. Ir taip, tai yra komplimentas nueinančiai Vyriausybei, jog patvirtinta programa vienoje ar kitoje srityje yra puiki, galbūt nepakako laiko jos įgyvendinti“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Atsakydama tiems, kurie programoje pasigedo vertybių, politikė teigė, kad „jūs pasigedote savo vertybių ir tai turbūt nėra labai nuostabu.“ Pasak jos, skirtingi politikai turi skirtingas vertybes, o jei to nebūtų, nebūtų ir dėl ko diskutuoti.

„Geri darbai bus tęsiami. Bus tęsiami ir tie darbai, dėl kurių turėjome skirtingas nuomones juos priimant, bet kaip esu ne kartą minėjusi, revoliucijų Lietuvai šiuo metu nereikia. Svarbiausia šiandien yra ne reformos, o kiek žmonių gyvybių sugebėsime išsaugoti. Kuo daugiau išgelbėtų gyvybių būtų geriausia žinia Lietuvos žmonėms Kalėdoms“, – sakė paskirtoji premjerė.

I. Šimonytė sakė įsipareigojanti dirbti geriausiai, kaip sugeba bei teigė, kad su komanda darys viską, kad po ketverių metų niekas negalėtų pasakyti, kad tai buvo ketveri prarasti Lietuvos gyvenimo metai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt