Lietuvoje

2020.11.09 09:57

Konservatoriai, liberalai ir Laisvės partija sukirto rankomis – pasirašyta valdančiosios koalicijos sutartis

atnaujinta 10.54
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.11.09 09:57

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija pirmadienį pasirašė valdančiosios koalicijos sutartį. Partijos vieningai patvirtino, kad sutarė, jog konservatorių atstovė Ingrida Šimonytė bus kandidatė į premjerus, dėl kitų kandidatų į ministrus, kaip teigė naujieji valdantieji, dar nesutarta.

Koalicijos sutartį pasirašė partijų pirmininkai – konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Laisvės partijos vėliavnešė Aušrinė Armonaitė.

TS-LKD lyderis G. Landsbergis po koalicijos sutarties pasirašymo dėkojo koalicijos parneriams už konstruktyvias diskusijas ir surastą sutarimą.

„Turėjome kiek daugiau negu savaitę diskusijų, du derybų raundus“, – teigė G. Landsbergis.

Pasirašyta valdančiosios koalicijos sutartis: Šimonytė – kandidatė į premjeres, dėl kitų ministrų kandidatavimo nesutarta

Jis teigė, kad dabar prasidės diskusijos dėl kandidatų į ministrus ir Vyriausybės programos formavimo darbai.

Liberalų sąjūdžio vadovė V. Čmilytė-Nielsen teigė, kad pasirašyta sutartis taps pagrindu partneriams derėtis toliau.

„Tai yra puikus pagrindas judėti toliau ir planuoti [koalicijos] nuostatų įgyvendinimą“, – tikino Liberalų sąjūdžio vedlė.

A. Armonaitė savo ruožtu teigė, kad koalicijos sutartyje atsispindi svarbiausi Laisvės partijos tikslai, o dabar, anot jos, toliau bus diskutuojama dėl kandidatų į ministrus, į kitas svarbias pozicijas.

„Dabar yra kitas etapas, kada mes pradėsime diskutuoti, kaip ir kas įgyvendins šitos sutarties turinį, ir pradėsime ruošti Vyriausybės programą“, – tikino politikė.

Konservatorių kandidatė į premjerus I. Šimonytė žurnalistams patvirtino, kad naujosios valdančiosios koalicijos partnerės sutarė dėl jos kandidatūros, tačiau dėl kitų pozicijų, politikės teigimu, kol kas nėra sutarta.

„Dabar pranešame, kad bus siūloma mano kandidatūra į ministrus pirmininkus, daugiau, kitos kandidatūros nėra sutartos“, – pažymėjo I. Šimonytė.

Valdančiosios koalicijos dokumente, kurį politikai paviešino praėjusią savaitę, teigiama, kad visuomenė išreiškė pasitikėjimą demokratinėmis nuostatomis, teisės viršenybės principą, žmogaus teises gerbiančiomis politinėmis partijomis, o šalį valdžiusių atžvilgiu sumenkęs pasitikėjimas liudija politinių permainų būtinybę.

Sutartyje išvardyti svarbiausi koalicijos partnerių tikslai ir pasiūlymai.

Naujoji valdančioji koalicija parlamente turėtų turėti 74 atstovus iš 141.

Seimo pirmininko kandidatūra – šią savaitę

I. Šimonytė nedetalizavo, kokiu būdu bus dalijamasi postais koalicijoje, tačiau pažymėjo, kad kai kurios pozicijos turės „didesnį svorį“, o taip pat bus svarbios ir proporcijos, tai yra partijų frakcijų dydžiai.

„Seimo pirmininkas ir ministras pirmininkas turi tarsi didesnį svorį, o šiaip yra objektyviai egzistuojantis dydis, apibrėžiamas kaip frakcijų dydžio tam tikras santykis. Tai, be abejo, visiškai ignoruoti to santykio nepavyks, bet aš tikiuosi, kad žmonių apvalinti skaičiais po kablelio taip pat nereikės, nes žmonės nesiapvalina. Tiesiog ieškosime tokio sutarimo, kuris būtų pakankamai komfortiškas visiems koalicijos partneriams“, – dėstė politikė.

I. Šimonytė teigė, kad diskusijų, derantis dėl ministrų portfelių ir kitų pozicijų, tikrai bus, tačiau, jos manymu, didelių ginčų tarp partnerių kilti neturėtų.

Penktadienį numatytas pirmasis naujai išrinkto Seimo posėdis. I. Šimonytė neatmeta, kad iki tol gali būti sutarta dėl didžiosios dalies kandidatų į ministrų kabinetą. Tiesa, valdančiosios koalicijos partneriai tikina, kad dėl kandidato į Seimo pirmininkus iki penktadienio bus sutarta.

Neoficialiai kaip kandidatai į šią poziciją įvardijami Liberalų sąjūdžio pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen ir TS-LKD lyderis G. Landsbergis.

Laisvės partijos vadovė A. Armonaitė teigė tikinti, kad abu šie galimi kandidatai palaikytų jos vadovaujamos politinės jėgos prioritetus.

V. Čmilytė-Nielsen neslėpė, kad Liberalų sąjūdis siekia parlamento vadovo pareigų.

„Manau, kad turime pagrindo siekto šio posto, bet vėlgi – visos pozicijos šiandien yra ant derybų stalo ir nenorėčiau užbėgti įvykiams už akių“, – pažymėjo ji.

G. Landsbergis žurnalistams sakė, kad su kitomis partijomis dėl paramos kandidatui į Seimo pirmininkus nėra tartasi, kadangi dar nėra sutarta ir dėl pačios kandidatūros. Vis dėlto, konservatorių lyderio teigimu, šiai kandidatūrai bus ieškoma paramos ir parlamento mažumoje.

Jis pripažino, jog tai, kad keli valdančiosios koalicijos atstovai Seime susirgo koronavirusu ir izoliavosi, tad, tikėtina, negalės dalyvauti plenariniame posėdyje penktadienį, yra problema. G. Landsbergis akcentavo tikintis, kad šią problemą artimiausiu metu pavyks išspręsti.

„Ta problema, apie kurią jūs kalbate, išlieka ir mes tikimės ją išspręsti nuotoliniu balsavimu“, – komentavo G. Landsbergis.

Pateikė apie 10 pavardžių

Laisvės partijos pirmininkė A. Armonaitė žurnalistams sakė gavusi koalicijos partnerių pažadą, kad jos vadovaujamos partijos siekiai atsispindės ir Vyriausybės programoje.

„Mes labai laukiame Vyriausybės programos formavimo ir tikimės, kad 80 ar 90 procentų tų pasiūlymų, kuriuos buvome pateikę, – turime partnerių žodį – atsiguls į Vyriausybės programą“, – pažymėjo A. Armonaitė.

Ji patvirtino jau pristačiusi galimų kandidatų į ministrus pavardes I. Šimonytei.

„Esu pateikusi kandidatei į premjerus apie 10 pavardžių kandidatų į įvairių sričių ministrus. Nesame įsikibę nė į vieną kėdę, mes norime, kad kuo geresni kandidatai, kurie turėtų ir koalicijos partnerių, ir premjerės, ir prezidento palaikymą, užimtų tas pozicijas“, – kalbėjo ji.

V. Čmilytė-Nielsen, paklausta apie ministrų kabineto formavimą, nedaugžodžiavo.

„Pateiksime stiprius, kompetentingus kandidatus ir, manau, rasime bendrą sprendimą“, – tikino politikė.

Populiariausi