captcha

Jūsų klausimas priimtas

Dautarų dvaro istorija: reta konstrukcija, aukcionas ir sovietinė mokykla

Latvijos pasienyje įsikūręs vokiškos architektūros Dautarų dvaras šiandien primena išpuoselėtus rūmus. Tačiau dar prieš dešimtmetį dvaro pastatai buvo avarinės būklės, o juos supantis parkas labiau priminė brūzgynus, pasakoja dabartinė dvaro savininkė Gražina Juknevičienė. 
Dautarai.lt nuotr.
Dautarai.lt nuotr.

G. Juknevičienės teigimu, šis pastatas yra išskirtinis ne tik Lietuvoje reta konstrukcija, bet ir savo istorija.

„Istorinė medžiaga apie šį dvarą niekuomet nebuvo rinkta. Tačiau bendraudami su istorikais išsiaiškinome, kad dvaro čia būta jau nuo XIII–XIV šimtmečio. Iš pradžių lietuviams priklausęs pastatas carizmo laikotarpiu atiteko vokiečių kilmės savininkams, kurie medinius pastatus keitė mūriniais. O vėliau, prasidėjus dvarų nykimo laikotarpiui, dvaras buvo parduotas aukcione“, – pasakoja jo šeimininkė.

Anot G. Juknevičienės, sovietmečiu dvare buvo įkurta mokykla, kuriai buvo reikalinga salė. Tad buvo nuspręsta tiesiog išgriauti kai kurias ne vieną šimtmetį menančias išskirtinės konstrukcijos dvaro sienas.

„Lietuvoje daugiausia išlikę išorinio fachverko pavyzdžių, kurie labiau paplitę pajūrio krašto architektūroje. O šio pastato architektūra priskiriama vidinio fachverko tipui. Iš išorės – mūras, o viduje – medžio konstrukcijos. Galbūt vien dėl to, kad jis taip tvirtai pastatytas, ilgą laiką buvęs avarinės būklės pastatas neprarado savo vertingųjų savybių“, – svarsto šeimininkė.

Kaip atrodo iki smulkmenų atkurtas Dautarų dvaras, žiūrėkite LRT KULTŪROS laidoje „Atspindžiai“.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...