Lietuvoje

2020.10.19 06:33

Antrasis rinkimų turas: sostinėje rinkėjai balsuoti renkasi nuo apylinkės atsidarymo pradžios

saviizoliacijoje esantys asmenys gali balsuoti specialiose vietose, atnaujinta 11.12
Milena Andrukaitytė, Ramūnas Jakubauskas, BNS, LRT RADIJAS2020.10.19 06:33

Žvarbų pirmadienio rytą, prasidėjus išankstiniam balsavimui Seimo rinkimų antrame ture, sostinėje, Lukiškių aikštėje, įkurtoje balsavimo apylinkėje nutįso kelių dešimčių rinkėjų eilė.

„Lukiškių apylinkė ir pirmame ture buvo viena populiariausių apylinkių turbūt ir jos buvimo vieta yra labai patogi“, – BNS sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovė Laura Matjošaitytė.

Jos teigimu, išankstinis balsavimas antrame ture prasidėjo sklandžiai.

„Kol kas informacijos, kad yra nesklandumų, neturime. Manome, kad viskas prasidėjo sklandžiai. Kviečiami rinkėjus pasinaudoti galimybe atvykti į išankstinį balsavimą“, – teigė VRK pirmininkė.

Lukiškių aikštėje yra vienas iš penkių sostinėje įsteigtų išankstinio balsavimo punktų, čia pastatyti keli, tarpusavyje sujungti vagonėliai.

Vienas punktas sostinėje ir keliuose kituose šalies miestuose taip pat skirtas saviizoliacijoje esantiems rinkėjams, kurie gali atvykti balsuoti automobiliu.

„Rytas žvarbus, bet pareigą atlikti reikia“

Dar prieš atsidarant apylinkei vienas iš Lukiškių aikštėje įrengtos apylinkės darbuotojų skirstė dviejų metrų tarpus tarp susirinkusiųjų balsuoti, kad būtų išlaikytas saugus atstumas.

„Turiu šiek tiek laiko prieš darbą, sugalvojau prabalsuoti“, – BNS sakė 36-erių valstybės tarnautoja Lina Lukūnaitė-Lukošiūnė.

Taip pat 36-erių Artūras Petrosian teigė, kad balsuoti iš anksto patogiau, jo neatbaidė ir gan žvarbus oras.

„Pirmą kartą balsavau iš anksto, tai ir dabar. Patogiau balsuoti iš anksto. Rytas žvarbus, bet pareigą reikia atlikti“, – sakė leidėju dirbantis vyras.

Pasak valstybės tarnautoja dirbančios Jolantos, balsuoti iš anksto – it išbandymas, ji teigė balsuojanti už teisingą Lietuvą.

„Balsuoti iš anksto tiesiog pasirinkau kaip išbandymui. Šalia dirbu, tiesiog atėjau. Visai nešalta, labai geras oras ir nuotaika labai gera“, – sakė 52-ejų moteris.

Kituose miestuose – aktyvumas mažesnis

VRK vadovė Laura Matjošaitytė sako, kad kituose miestuose nuo pat septintos ryto rinkėjai renkasi vangiau.

„Kituose miestuose po truputį renkasi rinkėjai, rytas ankstyvas – nėra tiek daug žmonių, norinčių balsuoti, bet įdienojus susidomėjimas turbūt bus didesnis“, – kalbėjo L. Matjošaitytė.

Išankstinio balsavimo metu balsuoti bus galima iki aštuntos valandos vakaro.

Šiuose Seimo rinkimuose įrengta daugiau išankstinio balsavimo vietų, tačiau dalyje savivaldybių nebus galima balsuoti pačiame savivaldybės pastate, kaip buvo iki šiol.

Iš trijų didžiausių miestų tik Vilniuje išankstinis balsavimas vyksta ir savivaldybės pastate, tuo metu Kaune ir Klaipėdoje rinkėjai kviečiami balsuoti kitur.

Taip pat per išankstinį balsavimą antrajame ture įrengtos specialios balsavimo vietos saviizoliacijoje esantiems rinkėjams. Į šias balsavimo vietas bus privaloma atvykti automobiliu, galės balsuoti ne sergantys koronavirusu, o izoliacijoje dėl kontakto ar kelionės į užsienį esantys rinkėjai.

„Šiame ture turime naujovę – saviizoliacijoje esantiems asmenims Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Raseiniuose bus įrengtos specialios išimtinai tik jiems skirtos išankstinio balsavimo vietos ir saviizoliacijoje esantys asmenys galės palikti savo saviizoliacijos vietą tam, kad galėtų atvykti balsuoti“, – sakė L. Matjošaitytė.

„Tos vietos yra naudojamos, Vilniuje jau yra apsilankęs ne vienas rinkėjas, esantis saviizoliacijoje, kiek žinome – ir Kaune“,– tvirtino VRK pirmininkė.

Pagal sveikatos apsaugos ministro A. Verygos įsakymą, saviizoliacijoje esantys žmonės palikti namus ir nuvykti balsuoti turės suspėti per tris valandas – tokiam laikui jiems leidžiama palikti saviizoliacijos vietą. Mobilūs punktai veiks nuo pirmadienio iki ketvirtadienio, todėl apie būtinybę izoliuotis sužinoję, pavyzdžiui, šeštadienį, norėdami balsuoti gali susidurti su keblumais, mat neaišku, ar tokiu atveju būtų suspėta registruoti ir aplankyti namuose visus, norinčius atiduoti balsą.

„Pirmajame ture rinkimų komisija dėjo maksimalias pastangas ir darėme, atrodo, ir neįmanomus dalykus, kad tik rinkėjai galėtų pasinaudoti savo teise balsuoti. Prašymai galės mus pasiekti, mes juos registruosime, perduosime apylinkių komisijoms ir jeigu tik turėsime galimybę aplankyti rinkėjus, mes pasistengsime tai padaryti“, – pirmadienį LRT RADIJUI sakė L. Matjošaitytė.

Tokį trūkumą pažymėjo ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

„Logiška būtų, kad ten bent jau iki šeštadienio vakaro būtų galima balsuoti. (...) Jeigu visuomenės sveikatos biuras praneša žmogui, pavyzdžiui, šeštadienį po pietų, kad nuo šiol jis turi būti saviizoliacijoje, natūralu, labai sunku suorganizuoti balsavimą namuose, kai visi jau ruošiasi balsavimui apylinkėse. Vėlgi šioks toks neišnaudotos galimybės jausmas yra, o kad veiks viskas sklandžiai, tuo net neabejoju“, – LRT RADIJUI komentavo R. Šimašius.

Vilniuje šis punktas veiks prie „Litexpo“ parodų ir kongresų centro (Laisvės pr. 5), Kaune – Aleksoto inovacijų pramonės parke (Europos pr. 27), Šiauliuose – Sporto gimnazijos salėje (Vilniaus g. 297), Raseiniuose – turguje (Algirdo g. 1).

Pasak VRK vadovės, Klaipėdoje ir Panevėžyje atskirų punktų nuspręsta nerengti dėl nedidelio saviizoliacijoje esančių rinkėjų skaičiaus.

Ji pabrėžė, kad šiuose punktuose balsuoti galės tik tie asmenys, kuriems nėra diagnozuota COVID-19 infekcija.

Taip pat saviizoliacijoje esantys asmenys gali balsuoti namuose, pateikę prašymą, ne savo gyvenamosios vietos adresu izoliavęsi rinkėjai tai turi padaryti iki antradienio vakaro, savo gyvenamojoje vietoje izoliavęsi – iki trečiadienio vakaro.

Antrasis Seimo rinkimų turas vyks spalio 25 dieną.

Jame varžosi du daugiausiai balsų pirmame surinkę kandidatai. Jau pirmame ture kandidatas išrenkamas surinkęs daugiau kaip pusę rinkėjų balsų.

Pirmame ture į Seimą jau buvo išrinkti trys kandidatai.

Tai – konservatorių sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė, surinkusi 61,17 proc. rinkėjų balsų Antakalnio apygardoje, bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos kandidatai Beata Petkevič su 59 proc. rinkėjų balsų Šalčininkų apygardoje ir Česlavas Olševskis su 52,77 proc. Medininkų apygardoje.

Pirmąjį Seimo rinkimų turą daugiamandatėje apygardoje laimėjo opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai su 24,8 proc. rinkėjų balsų, antra liko valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga su 17,5 proc. balsų.

Darbo partija gavo 9,47 proc. balsų, Lietuvos socialdemokratų partija – 9,26 proc., Laisvės partija – 9,02 proc. balsų, Liberalų sąjūdis – 6,79 proc. balsų.