Lietuvoje

2020.10.14 16:05

Kol Lietuvą kaustė oro tarša, klaipėdiečiai kvėpavo „tyru“ oru: klaidos priežastis – įrenginiai iš Naujosios Zelandijos

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.10.14 16:05

Padidėjusios oro taršos nefiksavusios Klaipėdos uosto matavimo stotelės artimiausiomis savaitėmis turėtų būti grąžintos į rikiuotę. Neslepiama, kad operatyviai atlikti tokių įrenginių priežiūrą ar remontą gali trukdyti ir tai, jog matavimo stotelių gimtinė – tolimoji Naujoji Zelandija.

Kvietė pasiaiškinti?

Spalio pradžioje uostamiesčio gyventojai garsiai aptarinėjo klausimų sukėlusius uosto oro taršos matavimų stotelių rodmenis, mat tuomet konstatuojant smarkiai padidėjusią oro taršą uosto stotelės rodė ką kitą.

Šiomis dienomis situaciją susitikę aptarė uosto ir miesto valdžios atstovai.

„Pirminė susitikimo priežastis buvo pasklidusi informacija, kad kai buvo padidėjęs užterštumas visoje Lietuvoje dėl gaisrų ir kitų dalykų kažkur toli nuo mūsų, keistokai atrodė, kad matavimo stotelės rodė visiškai priešingus rezultatus“, – po susitikimo apibendrino Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Miesto vadovas pastebėjo, kad užterštumo situacija mieste yra stebima ypač akylai tiek pačių gyventojų, tiek institucijų, tad patikimumas šioje srityje kartu yra ir už įrenginius atsakingų institucijų ar organizacijų prestižo klausimas.

Kaltos – oro pompos

Susitikime dalyvavęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos Infrastruktūros direktorius Vidmantas Paukštė aiškino, kad tokia situacija susiklostė sutrikus trijų uosto matavimo stotelių darbui.

„Gaminys yra senas. Jos yra nupirktos 2015 metais“, – pastebėjo V. Paukštė.

Stoteles esą tikimasi jau greitai sutvarkyti, mat buvo iškviesti stoteles prižiūrinčios įmonės atstovai, kurie identifikavo trūkumus ir juos turėtų pašalinti per maždaug porą savaičių.

Specialistai nustatė, jog reikia pakeisti stotelėse įmontuotas oro pompas. Būtent tai esą ir galėjo turėti įtakos netiksliems matavimų rezultatams.

Aiškinama, kad uosto atstovai stoteles prižiūrinčių specialistų atvykti prašė dar vasarą, tačiau jie pasirodė tik praėjusią savaitę.

Kyla įtarimų, jog gal tokią situaciją lėmė tai, jog stotelių gamintojai įsikūrę kitoje pasaulio pusėje – Naujojoje Zelandijoje, tačiau V. Paukštė tvirtino, kad tai įtakos įrenginių priežiūrai neturi, mat mūsų krašte šie darbai yra patikėti įgaliotam atstovui.

Pašnekovas buvo linkęs neakcentuoti Naujosios Zelandijos fakto aptariant būtent šią konkrečią situaciją, tačiau pripažino, kad keblumų operatyvumo prasme dėl toli esančio įrenginių gamintojo esą gali kilti komunikuojant ar prireikus iš gamintojų užsakyti sugedusių įrenginių dalių.

Statys papildomų daviklių

Uosto atstovai su miesto vadovu aptarė ir ateities planus – ketinama pastatyti daugiau oro kokybę fiksuosiančių įrenginių.

Pasak V. Paukštės, numatoma pastatyti 6 daviklius, kurie fiksuos kietąsias daleles ore ir triukšmingumą. Davikliai turėtų atsirasti ties miesto ir uosto riba.

„Tai mums leis matyti, kokios kokybės oras išeina iš uosto“, – aiškino uosto infrastruktūros direktorius.

Klaipėdos meras V. Grubliauskas akcentavo, jog visų uosto turimų oro kokybę stebinčių įrenginių duomenys turėtų būti vieši ir visiems prieinami.

„Visada laikausi principo, kad jeigu kažkur kažką nutylėjai ar juo labiau nuslėpei, tai tampa vis tiek vieša ir tada apauga pačiomis įvairiausiomis interpretacijomis, kurios vargu ar yra reikalingos ir naudingos“, – pastebėjo V. Grubliauskas.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00