Lietuvoje

2020.10.02 14:56

Užuominos apie konservatorių, socdemų ir liberalų romaną: nukentėti gali tik viena partija

Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.10.02 14:56

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderiui Ramūnui Karbauskiui užsiminus apie tai, kad socialdemokratai po rinkimų sudarys koaliciją su konservatoriais ir liberalais, politologas Lauras Bielinis tikina, kad tai yra suprantamas „valstiečių“ lyderio manevras, mat tokie pareiškimai, pasak eksperto, gali supykdyti socdemų rinkėjus, nejaučiančius simpatijų konservatoriams. Dėl to, skirtingai negu konservatoriai ir liberalai, socdemai, politologo manymu, turėtų sunerimti.

Šią savaitę „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis pareiškė, kad Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), esą kone visą dabartinio Seimo kadenciją planavę darbą su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais (TS-LKD), po rinkimų bursis į koaliciją su konservatoriais.

„Situacija per tris metus nepasikeitė dėl to, kad projektas, kuris dabar ruošiamas įgyvendinti – koalicija tarp socialdemokratų ir konservatorių, o mes tuo esame įsitikinę – jis yra sukurtas prieš tris metus, kada bandyta Socialdemokratų partiją išvesti iš Seimo ir iš valdančiosios koalicijos. Tokiu atveju būtų buvę išankstiniai rinkimai, galbūt net kitos koalicijos. Toks buvo projektas, kuriame dalyvavo konservatoriai ir, žinoma, prezidentė D. Grybauskaitė. Taip pat ir G. Paluckas. Visgi aš esu įsitikinęs, kad partija apie tai nieko nežinojo tada, nežino ir dabar“, – dėstė R. Karbauskis.

Vėliau LVŽS pirmininkas teigė manantis, kad prie socdemų ir konservatorių koalicijos po rinkimų prisidės ir liberalai.

„Socialdemokratai, konservatoriai ir liberalai dirbs kartu, tas jau yra vieša paslaptis“, – sakė R. Karbauskis.

Jo įsitikinimu, dėl esą neskelbtų TS-LKD ir LSDP susitarimų bus apgauti rinkėjai.

„Žmonės bus apgauti, nes, balsuodami už socialdemokratus, išrinks I. Šimonytę. Ar to nori socialdemokratų rinkėjai? Nenori. Bet bus apgauti“, – sakė R. Karbauskis.

Kirto atgal, bet pažado nedavė

G. Paluckas tokias pavadino manipuliacijomis. Anot jo, „valstiečių“ lyderis tiesiog siekia, kad rinkėjai nenusisuktų nuo jo vadovaujamos politinės ir neperbėgtų į socialdemokratų pusę.

„Ketverių metų laikotarpis leido puikiai suprasti visas manipuliacijas ir netiesos sakymą, kuriuo taip mėgaujasi pats Ramūnas. Ir, akivaizdu, ateina atpildo metas – kai vienintelis būdas išvengti emocinės griūties, matyt, yra sustabdyti pas socialdemokratus perbėgančius rinkėjus gąsdinant konservatoriais. Jis tai pakankamai sėkmingai daro, [...] bet aš nesiruošiu aiškintis. Žmonės žino, kad jis sako netiesą“, – penktadienį „Žinių radijui“ komentavo LSDP lyderis.

Jo teigimu, dalis žmonių tikisi ir net prašo pažadėti, kad socialdemokratai, esant galimybei, koalicijos neformuotų nei su konservatoriais, nei „valstiečiais“. Tačiau, neslepia G. Paluckas, tokio priesako jis duoti negali.

„Man labai daug žmonių rašo: prisiekite, kad neisite į koaliciją su konservatoriais ir „valstiečiais“, ir mes už jus balsuosime. Sunku man prisiekti“, – dėstė politikas.

Politologas: socdemams reikia laviruoti

LRT.lt kalbintas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius, politologas L. Bielinis teigė, kad siekiant suprasti R. Karbauskio pareiškimus ir jų galimą įtaką, reikia prisiminti, kad LSDP šiuo metu yra viena iš trijų populiariausių partijų. Anot pašnekovo, panašu, kad socdemai bus ta jėga, kuri gali iš esmės lemti koalicijos formavimą po Seimo rinkimų.

„Socdemai tampa ta rišančiąja arba lemiančiąja politine frakcija. Kitaip tariant, į kurią pusę jie palinks, toje pusėje greičiausiai bus formuojama koalicija. Socialdemokratams tai yra naudinga, jie tampa auksinės frakcijos turėtojais ir bet kokiai būsimai koalicijai jie galės diktuoti savo sąlygas“, – tvirtino politologas.

R. Karbauskis, pasak L. Bielinio, tai suvokdamas, bando savo pareiškimais išmušti iš vėžių socdemų rinkėjus, juos gąsdindamas LSDP sąjunga su konservatoriais ir liberalais.

„Tai, ką pasakė R. Karbauskis, iš tiesų yra jo nuogąstavimai arba galimos baimės dėl to, kad susiformuos viešoji nuomonė apie tai, jog socialdemokratai gali palinkti į dešinę ir suformuoti koaliciją su dešiniaisiais.

Iš tiesų tiesų tie R. Karbauskio išreikšti nuogąstavimai, kaip tam tikras būsimos koalicijos modelis, gali nepalankiai atrodyti daugeliui kairią mintį palaikančių žmonių, nes socialdemokratai su konservatoriai Lietuvoje iš tiesų yra oksimoronas. Todėl, tai, ką kalba R. Karbauskis, emociškai gali paveikti kairįjį rinkėją ir jį išgąsdinti. Taktine prasme tai yra teisingas veiksmas“, – kalbėjo L. Bielinis.

Anot jo, LSDP, nors ir veikiausiai bus viena svarbiausių partijų, formuojant koaliciją po rinkimų, šiuo metu turi būti labai apdairūs.

„Kiek žinau, socdemų rinkėjus, ypač regionuose esančius, tai jie nėra pozityviai ar bent jau neutraliai žvelgiantys į konservatorius. Iš tikrųjų socialdemokratų rinkėjas yra kategoriškai negatyviai nusiteikęs konservatorių atžvilgiu. O būtent regionuose socdemai tikisi laimėti daugiau rinkėjų balsų. Todėl socdemai, manau, suvokdami tą pavojų, turi kažkaip laviruoti, perdaug nesipykdami su R. Karbauskiu ir per daug neakcentuodami galimybės formuoti koaliciją su konservatoriais“, – svarstė L. Bielinis.

Tuo metu liberalų ir konservatorių rinkėjų, pasak pašnekovo, R. Karbauskio kalbos apie būsimas koalicijas neišgąsdins.

„Konservatorių ir liberalų rinkėjai vengia, nenori klauytis arba tiesiog negirdi, ką sako „valstiečių“ atstovai. Dėl to poveikis jiems bus mažesnis arba jo nebus, nes šių politinių jėgų rinkėjai labiau įsiklauso į tuos argumentus, kuriuos jiems kalba jų lyderiai. Jeigu jų partijų lyderiai pasakys, kad „einame į koalicija su socdemais“, kaip sakė vienas iš liberalų lyderių Eugenijus Gentvilas, tai rinkėjai tą galimybę apsvarstys kaip vieną iš realių, pragmatiškių žingsnių, galvodami „nieko nepdarysi, jei reikės, tai reikės“, – komentavo VDU profesorius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt