Lietuvoje

2020.09.13 16:13

Narkotikai pašto siuntose pareigūnų nebestebina – užsimota drausti jiems gaminti skirtų medžiagų siuntimą

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.13 16:13

Muitinės pareigūnai sako, kad šįmet narkotikų ir medžiagų, iš kurių jų galima pasigaminti, daugiausia į Lietuvą plūsta per paštą. Iš maždaug šimto pradėtų ikiteisminių tyrimų apie 90 buvo būtent dėl bandymų narkotikų parsisiųsti iš Nyderlandų ar Vokietijos.

Siuntos pamėgtos ir kontrabandininkų

Lietuvos pašto sandėlyje nuolat vyksta patikrinimai. Muitinės kinologai sako, jeigu siuntose yra narkotikų, šunys tikrai padės juos surasti. Jų uoslė tūkstančius kartu jautresnė nei žmogaus. Rastos įtartinos medžiagos keliauja į laboratorijas, o ten ekspertai turi nustatyti, ar medžiagos išties skirtos svaigintis.

„Tai nebūtinai būna narkotikai, gali būti ir vaistai, ir anaboliniai steroidai. Kartais gali būti ir visai nekalti dalykai. Atrodo, kad žmonės kartais bando rasti kažkokį pigesnį variantą“, – pasakoja vienos laboratorijos tyrėjų.

Pareigūnai sako, kad narkotikai ir medžiagos, iš kurių jų galima pasigaminti, dažniausiai plūsta per paštą

Šįmet iš 103 pradėtų ikiteisminių tyrimų maždaug 90 buvo būtent dėl pašto siuntose rastų narkotikų. Dažniausiai iš Nyderlandų, Vokietijos jaunuoliai bandė parsisiųsti sintetinių narkotikų – LSD, ekstazio tablečių. Šių metų tendencijos atskleidžia, kad į Lietuvą mažiau siųsta kanapių, tačiau muitininkai sako, kad gyventojai užuot rizikavę, bando vadinamąją „žolę“ auginti patys.

„Dažniausiai perkama internetu, o internete, kaip žinote, ir komentarai laisvesni, ir žmonės laisviau jaučiasi. Atrodo, kad jie nesusekami, nematomi, galvoja, kad tos siuntos nėra tikrinamos ir neįmanoma aptikti net mažo kiekio ir kai į duris pasibeldžia pareigūnai, dažnai jaunuoliai būna šokiruoti, nes jiems atrodo, kad tai nekaltas veiksmas“, – nurodo Muitinės kriminalinės tarnybos atstovas Gediminas Kulikauskas

Muitinės kriminalinė tarnyba sako, kad dažniausiai į Lietuvą kontrabandininkai gabena amfetamino, hašišo. Narkotikų keliai suka į Rusijos pusę – dažnai pasitaiko atvejų, kai iš Vakarų Europos turistaujantys baltarusiai ar rusai grįžta prikimštais automobiliais narkotikų. Šįmet muitininkų didžiausias laimikis – apie 75 kilogramų kokaino ir amfetamino siunta.

„Jeigu mes prieš dešimtmetį, prieš keliolika metų skaičiuodavom dešimtimis, šimtais kilogramų ir būdavo daug, dabar jau skaičiuojame puse tonos, tona sulaikytų narkotikų ir tai nieko nebestebina“, – teigia G. Kulikauskas.

Narkotikų „alchemikams“ – Vyriausybės apynasris

Prieš kelerius metus buvo itin populiaru parsisiųsti atskirų narkotikams gaminti skirtų medžiagų – tai galėjo būti ir buityje naudojami produktai, kuriuos galima paversti narkotikų sudedamąja dalimi. Vyriausybė imasi griežtinti tokių medžiagų, vadinamųjų prekursorių, kontrolę. Net ir įmonės, dirbančios su tokiomis medžiagomis, turės teikti informaciją prieš vykdydamos importą ar eksportą bei tarpininkaujant.

Įmonėms, kurios nepateiktų minėtos informacijos Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui, būtų skiriamos iki 1800 eurų baudos. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, į oficialų sąrašą neįtrauktiems narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakams (prekursoriams) nėra taikomos rinkos ribojimo ir kontrolės priemonės.

„Neužtenka, ko gero, šalims pasyviai stebėti kaip juda efedrinas, pseudoefedrinas, kuris pavyzdžiui naudojamas amfetamino gamyboje. Tiesiog buvo tokie įrankiai, jeigu žiūrėti globaliau, dėl ko tas viskas daroma, tai be abejo apsaugoti tiek asmens, tiek visuomenės sveikatą. Tos problemos susijusios su narkotikų vartojimu, tai čia ne vien to asmens, kuris vartoja problema“, – sako Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian.

Vyriausybės siūlymas kelią skinsis Seimo rudens sesijoje. Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) kontrolės įstatymą taip pat siūlomą papildyti nuostata, leidžiančia muitinės tarnybai sulaikyti, konfiskuoti ir sunaikinti į oficialų sąrašą neįtrauktus narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakus.

„Jeigu mes kalbame apie pre-prekursorius, tai yra du žingsniai iki narkotikų, psichotropinių medžiagų, tai iš tikrųjų muitinės departamentas dar neturėjo įrankio būtent sulaikyti, neįleisti į Lietuvos teritoriją tokių siuntų“, – pabrėžia G. Belian.

LRT televizijos naujienų tarybos šaltiniai teigia, kad narkotikų kontrabandą šįmet kiek galėjo sumažinti karantinas, kai šalies sienos buvo užvertos, bet mįsle išlieka ar tas pats karantinas nepakišo kojos muitininkams atlikti daugiau patikrų. Muitinės kriminalinė tarnyba trijų ketvirčių narkotikų kontrabandos detalią statistiką žada pateikti artimiausiu metu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt