Lietuvoje

2020.08.31 15:01

Mažeikis: Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso darinys nusitaikė į nostalgija sovietiniams laikams degančius rinkėjus

Joana Lapėnienė, Kristina Karlonė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.08.31 15:01

Valdančiosios Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos narys Zbignevas Jedinskis tikina, kad Aliaksandras Lukašenka, pasiuntęs ginkluotą jėgą prieš taikius protestuotojus, viso labo gina Konstituciją. Po tokių Lenkų rinkimų akcijos sąrašo lyderio pamąstymų premjeras Saulius Skvernelis svarstė, kad vienas Jedinskis nelemia visos partijos nuomonės.

Tačiau Lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis tvirtino esą Aliaksandrą Lukašenką palaiko dauguma ir kritikavo užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių, kad šis per daug kategoriškas, užkerta kelią dialogui. Čia jau sureagavo Liną Linkevičių į ministrus delegavusios Socialdemokratinės darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas, pareiškęs, kad Tomaševskio nepažagrįstas išpuolis prieš L. Linkevičių apsunkina abiejų partijų bendradarbiavimą valdančiojoje koalicijoje.

Savaitė. Vis dar protestuojanti Baltarusija ir nerimas dėl artėjančių mokslo metų

​„Jedinskio ir Tomaševskio požiūriai, pateisinantys buvusio Baltarusijos prezidento A. Lukašenkos režimo brutalius veiksmus prieš taikius protestuotojus, politinių oponentų persekiojimą ir rinkimų rezultatų klastojimą mums, kaip valdančiosios koalicijoms partneriams, nėra priimtini“, – taip LSDDP sureagavo į koalicijos partnerių komentarus. G. Kirkilas pareikalavo sušaukti valdančiosios koalicijos tarybos posėdį, tačiau po jo valstiečių žaliųjų vedlys Ramūnas Karbauskis nuramino, kad triukšmas sukeltas lygioje vietoje – visa tai tebuvę neteisingos interpretacijos.

Anot politologų, manipuliacijos, nutylėjimai, kartais ištinkanti amnezija – primityvus politikų išsisukinėjimas, bet yla vis tiek išlenda.

„Yra tokia spekuliacija arba manipuliacija, kai tavęs klausia vieno, o tu atsakai kitą ir taip ir neduodi suprasti savo pozicijos. Nors iš kitos pusės mes tą poziciją aiškiai matome: yra pasakoma, kad Lukašenka gina Konstituciją, ant svarstyklių yra padedamas stabilumas ir žmogaus teisės“, – sako Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė.

Lukašenkai rodo nykštį

„Šiek tiek keistai atrodo tokia koalicija, kur užsienio reikalų ministras, premjeras ir, žinoma, prezidentas, kuris yra vienas iš centrų užsienio politikos Lietuvoje, visi žiūri į Baltarusiją kaip suklastotus rinkimus, remia sankcijas, o vat viena koalicijos ranka rodo nykštį Lukašenkai“, – kalba VU TSPMI doc. dr. Mažvydas Jastramskis.

Liepą valstiečiai žalieji nutraukė susitarimą su L. Linkevičiaus vedamais socialdarbiečiais dėl bendradarbiavimo per Seimo rinkimus, bet padėkojo Lenkų rinkimų akcijai už bendrą darbą Seime ir palaikymą esminiais vertybiniais klausimais.

Savo ruožtu V. Tomaševskis priminė, kad Lenkų rinkimų akcija parėmė Seime rezoliuciją, jog A. Lukašenka nėra legitiminis prezidentas. Tiesa, parengto rezoliucijos teksto nepasirašė tik Seimo lenkų rinkimų frakcijos atstovai, o balsuojant nedalyvavo daugiau nei pusė šios frakcijos narių, tarp jų ir Z. Jedinskis bei neseniai apkaltos išvengusi šios frakcijos narė iš Rusų aljanso Irina Rozova.

Profesorius Gintautas Mažeikis sako, kad Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso darinys yra nusitaikęs į sovietiniams laikams nostalgija degančius rinkėjus ir tos krypties keisti, matyt, neketina.

„Yra tam tikra žmonių grupė. Sunku man ją apibrėžti procentais, kiek jų Lietuvoje, bet tai tikrai daugiau, nei 5 proc. galimų balsuotojų, kuriems esant aktyviems viena ar kita politinė partija lošdama Lukašenkos korta, laikydama jį tam tikru herojumi, Lietuvoje galėtų pakliūti į Seimą ir pasinaudoti šiomis nuotaikomis“, – teigia VDU Filosofijos katedros profesorius Gintautas Mažeikis.

Sutampa su Kremliaus pozicija

Lyg to būtų negana, V. Tomaševskis pareiškė, kad rugpjūčio 23-ąją organizuotas „Laisvės kelias“ į Baltarusiją nepavyko. Sutapo taip ar ne, bet tą pačią nuomonę skelbia ir Kremliaus ruporas newsbalt.ru. Profesorė Jūratė Novagrockienė tikina, kad bandydama pateisinti Minsko režimo smurtą, menkindama paramą demokratijos siekiantiems baltarusiams, politikai smarkiai rizikuoja.

„LLRA įkrito į labai neigiamą lauką. Netgi formuojasi prielaidos, kad dalis lenkų gali nepalaikyti LLRA vien dėl tų pareiškimų, kurie išėjo, ir dabar Tomaševskio noras sumenkinti „Laisvės kelio“ akciją tiek apskritai palaikymo būtinybę, reikšmę, kokia jinai yra svarbi, man atrodo, kad tie baltarusiai, vadinamieji „tuteišiai“, dalis jų balsuodavo už LLRA ir čia tai gali kaip tik atsigręžti prieš juos“, – atkreipia dėmesį Karo akademijos profesorė Jūratė Novagrockienė.

Užsienio įvykiai paverčiami rinkimine kampanija

Iki spalio 11-sios balsavimo liko nedaug, tačiau politinės partijos neskuba pristatyti savo rinkimų programų, tenkinasi tarsi iš niekur atsiradusiomis problemomis. Baltarusijos temą puikiai išnaudojo opoziciniai konservatoriai, kėlę triukšmą dėl atominės Astrave.

„Man atrodo, kad jos priprato į situaciją reaguoti ad hoc – tai, kas šiandien svarbu. Kiekviena tarsi buvo nusipaišiusi strategiją, ką darys, bet kažkodėl aktyvumo nematyti ir svarbiausia, kad joms reikia labai skubėti, nes dėl COVID-19 apribojimų ir didėjant atvejų skaičiui neabejotinai turės mažiau šansų būti matomos ir vėl kalbėti apie kažką

Pritilo Baltarusijos atominės grėsmės tema, nors Valstybinė atominės energijos saugos inspekcija perspėja: nors Baltarusija neįvykdė svarbių šios atominės saugai TATENA rekomendacijų, vis tiek tęsia pasirengimą, tuoj įjungs reaktorių. Tačiau problemą nustelbė diktatoriaus likimo klausimas“, – komentuoja J. Novagrockienė.

„Tam yra puikus paaiškinimas, nes suprasti visus atominės elektrinės niuansus, t. y. energetikos klausimus yra labai sudėtinga. Suprasti, kas šiandien vyksta Minske, yra daug paprasčiau. Čia dar yra labai stipri emocinė dedamoji“, – akcentuoja R. Urbonaitė.

Anot viešųjų ryšių eksperto Arijaus Katausko, blogai, kai svarbiausi užsienio politikos, šalies ekonomikos, pramonės klausimai politikų paverčiami jų rinkimų kampanija. Jau trečius Seimo rinkimus svarbiausius šalies energetikos klausimus politinėje kovoje naudojo konservatoriai.

„Kitos partijos tos temos nebemato savo darbotvarkėje, nes visi suvokia, kad jeigu mes pradėsime apie tai kalbėti, konservatoriai atsistos ir pasakys: pagaliau mes pramušėme, tai tapo svarbia tema. Vėl užsidės sau apdovanojimus. Jeigu neliesi tos temos, konservatoriai nebeturės resursų nuolat tą temą palaikyti“, – pažymi A. Katauskas.

Iki Seimo rinkimų vos mėnuo, politinės partijos jau išsidalijo 17 numerių, kuriais jos bus pažymėtos balsalapyje – tiek dalyvaus daugiamandatėje apygardoje. Sociologai pabrėžia, kad sėkmę rinkimuose lemia asmenybės ir politikų gebėjimas atkreipti į save visuomenės dėmesį.

Populiariausi

Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 06:52

Pamatykite: kaip atrodo rytas sostinėje po snygio krituliai tęsis – smarkus snygis kels pūgas, kelininkai įspėja vairuotojus

59
Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.26 11:15

COVID-19 Lietuvoje: NVSC specialistai bando užkirsti židinių plitimą Vilniaus nakvynės namuose ir Grigiškių slaugos ligoninėje per parą – 686 nauji atvejai, paskiepytų žmonių – 36, antra doze – 0; atnaujinta 11.16

8
Olga Vėbrienė

Lietuvoje

2021.01.25 14:21

Aplinkos apsaugos departamento direktorei Vėbrienei suteiktas pranešėjo statusas Aplinkos ministerijos komentaras; atnaujinta 16.22

Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 10:06

Snygis Lietuvą užklupęs jau daugiau nei pusę paros: didžiausios pusnys – nuo Varėnos iki Vilniaus ugniagesiai šalina virtusius medžius, elektros neturi apie 18 tūkst. namų ūkių; atnaujinta 13.23

24