Lietuvoje

2020.09.08 05:30

Rinkimų kompasas. Ar partijos atsisakytų Seimo narių neliečiamybės?

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.09.08 05:30

Parlamentarų teisinė neliečiamybė neretai tampa diskusijų klausimu, mat, kol vieni mano, kad tai būtina priemonė sauganti politikus nuo persekiojimo, kiti svarsto, kad kai kurie Seimo nariai tokia privilegija piktnaudžiauja. Visgi dauguma rinkimuose dalyvausiančių partijų pasisako už Seimo narių teisinio imuniteto išsaugojimą.

Nežinote, kuri partija geriausiai atspindi Jūsų pažiūras? Portalas LRT.lt pradeda straipsnių ciklą „Rinkimų kompasas“, kurio tikslas – padėti geriau pažinti spalį vyksiančiuose rinkimuose dalyvausiančias partijas ir suprasti, kurios jų yra artimiausios Jūsų pažiūroms. Portalas LRT.lt prašė, kad į klausimus atsakytų partijų pirmininkai arba rinkimų sąrašo lyderiai. Į klausimus atsakė ne visos partijos.

Klausimas partijoms – ar reikėtų panaikinti Seimo narių teisinę neliečiamybę?

Šiuo metu galiojančiuose teisės aktuose yra įteisinta Seimo narių teisinė neliečiamybė. Seimo statutas numato, kad Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime, t.y. Seimo, Seimo komitetų, komisijų ir frakcijų posėdžiuose negali būti persekiojamas, tačiau už asmens įžeidimą ar šmeižtą jis gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka.

Taip pat numatoma, kad Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė, išskyrus atvejus, kai jis užtinkamas bedarantis nusikaltimą.

Generalinis prokuroras gali prašyti Seimo, kad šis panaikinti parlamentaro teisinę neliečiamybę, tačiau parlamentas gali nesutikti to daryti.

Atsakymai pateikiami abėcėlės tvarka pagal partijos pavadinimą.

Centro partija – Tautininkai

Taip.

Darbo partija

10 metų gyvenome skambučių teisės, slaptų pažymų ir politinio susidorojimo eroje, tad parlamentarų teisinės neliečiamybės panaikinimas galėtų paskatinti naujų diktatorių užgimimą.

Neliečiamybės institutas yra sukurtas tam, kad politikas galėtų dirbti nevaržomai ir nebūti šantažuojamas. Teisinės neliečiamybės klausimą turi spręsti rinkėjas taip, kaip renka, taip reikia ir suteikti visuomenei galimybę spręsti. Tai ne politinių oponentų klausimas.

„Drąsos kelias“ politinė partija

Taip – dabartinis Seimo narių neliečiamybės mechanizmas neapsaugo politikų nuo konkurentų politinio susidorojimo, o tik apsaugo Seimo daugumos narius nuo įtarimų pareiškimo jiems.

Kartų solidarumo sąjunga – Santalka Lietuvai

Ne. Teisinės neliečiamybė ir jos panaikinimas yra reglamentuotas LR Konstitucijos 62 str. ir LR Seimo Statute. Norint panaikinti Seimo narių teisinę neliečiamybę, tektų keisti LR Konstituciją ir tuo pačiu suvaržyti Seimo nario galimybės tinkamai atstovauti ne tik Valstybės, bet ir jį rinkusių piliečių interesams.

Krikščionių sąjunga

Ne.

Laisvės partija

Ne. Teisinė parlamento narių neliečiamybė yra būtina demokratinės santvarkos institucija, apsauganti politikus nuo persekiojimo. Kol saugiai gyvename demokratinėje santvarkoje, ji gali atrodyti mažiau reikšminga ir netgi tapti priedanga žemos politinės kultūros Seimo narių paklydimams, tačiau užtenka vienų radikalams sėkmingesnių rinkimų ar kelių mažiau principingų prokurorų ir diktatūros grėsmė gali tapti daug realesnė.

Panašius scenarijus slenkant link autoritarizmo šiuo metu jau matome ne vienoje Vidurio Europos valstybėje, todėl šiame kontekste būtina išsaugoti net kartais perteklinėmis atrodančias demokratines institucijas.

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis

Ne, tačiau reikia sukurti mechanizmą, kuris greičiau ir paprasčiau sudarytų galimybę esant reikalui panaikinti Seimo nario teisinę neliečiamybę.

Lietuvos socialdemokratų darbo partija

Seimo narių imunitetas yra normali demokratinio pasaulio norma, užtikrinanti parlamentų nepriklausomumą nuo kitų valdžios institucijų spaudimo. Tautos atstovai neturi imuniteto tik autoritarinėse valstybėse, todėl mes nesiūlome siaurinti demokratiją.

Lietuvos socialdemokratų partija

Ne. Konstitucijoje numatytas Seimo nario imunitetas yra skirtas apsaugai nuo įvairaus tipo poveikio ir spaudimo. Tai, jog tam tikrais atvejais Seimo nario teisinė neliečiamybė nėra panaikinama, rodo ne tiek piktnaudžiavimą šia padėtimi, kiek partinių interesų iškėlimą aukščiau valstybės ir žemą politinę kultūrą.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Taip.

Lietuvos žaliųjų partija

Seimo narių teisinė neliečiamybė turėtų užtikrinti jų apsaugą nuo nepagrįsto politinio persekiojimo ir iš esmės tai yra svarbi priemonė, siekiant užtikrinti demokratiją. Kita vertus, pastebime, kad mūsų šalyje teisine neliečiamybe dažnai piktnaudžiaujama, o tai daro žalą visai politinei sistemai.

Siūlymą visiškai panaikinti teisinę neliečiamybę laikome pavojingu valstybės demokratijai, tačiau palaikome diskusiją ir pasisakytume už Seimo Statute įtvirtintų reikalavimų mažinimą, kurie leistų lengviau panaikinti Seimo nario neliečiamybę, kai naudodamasis parlamentiniu imunitetu Seimo narys siekia išvengti atsakomybės už padarytus nusikaltimus.

Nacionalinis susivienijimas

Taip. Tai turėtų būti priverstinė priemonė, kuri normaliomis sąlygomis būtų netaikytina, tačiau Lietuvoje vešint didelio masto politinei korupcijai ji palengvintų kovoti su tokio pobūdžio nusikaltimais.

Partija „Laisvė ir teisingumas“

Nepritariame. Dabar esančios teisinės galimybės leidžia persekioti prasikaltusį Seimo narį. Kitaip gali padidėti Seimo narių šantažo galimybė, o tai prieštarauja pagrindiniams demokratijos principams.

Partija „Lietuva – visų“

Taip, pritariame panaikinimui. Seimo narių teisinė neliečiamybė yra perteklinė privilegija. Seimo nariai gali turėti tik dalinį imunitetą, t.y. negali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn už savo veiklą parlamente. Tokia imuniteto tvarka veikia Jungtinėje Karalystėje, JAV.

Politinė partija „Lietuvos sąrašas“

Spręsti dėl kiekvieno Seimo nario teisinės neliečiamybės panaikinimo ar išsaugojimo turi Seimas, viešai pagrįsdamas argumentais vienokį ar kitokį savo sprendimą.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai

Ne. Pagrindinė teisinio imuniteto paskirtis – apsaugoti jį turinčius asmenis nuo nepagrįsto persekiojimo, spaudimo ir trukdymo vykdyti savo funkcijas. Tačiau ši apsauga nėra ir negali būti absoliuti. Imunitetas negali būti priedanga nuo teisingumo ir atsakomybės, deja praktika rodo, kad politizuoti balsavimai Seime padeda Seimo narius apsaugoti nuo teisėsaugos tyrimų.

Kilus įtarimams, politikai privalo dėti visas pastangas kaip greičiau išsklaidytas metamus šešėlius. Todėl pasisakytume už imuniteto naikinimo procedūros paprastinimą, kuri neleistų Seimo nariams išvengti atsakomybės ir slapstytis nuo teisėsaugos vykdomų tyrimų.

Partijos, kurių atsakymų nėra, arba atsisakė atsakyti į portalo LRT.lt pateiktus klausimus, arba to nepadarė nurodytu laiku.

Populiariausi

Tragiškas gairas Anykščių rajone
9

Lietuvoje

2021.04.14 07:34

Skaudi nelaimė Anykščių rajone: per gaisrą žuvo keturi žmonės, trys iš jų – vaikai

Nausėda reiškia užuojautą; atnaujinta 09.22
9
Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.04.14 12:57

Karantiną Vyriausybei siūloma pratęsti iki vasaros pradžios

daugiau laisvės – persirgusiems ir pasiskiepijusiems nuo COVID-19; atnaujinta 14.59
Skiepijimas nuo COVID-19 Marijampolėje
6

Lietuvoje

2021.04.14 14:25

Vyriausybė siūlo abiturientus susigrąžinti į mokyklas nuo gegužės, svarstomas naujas testavimo būdas darželiuose

nuo balandžio 26 dienos pradinukai blogesnės padėties savivaldybėse testuosis, atnaujinta 15.54
6