Lietuvoje

2020.08.25 05:30

Rinkimų kompasas. Penkios partijos pasisako už privalomus skiepus vaikams

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.08.25 05:30

Prieš daugiau nei metus Lietuva susidūrė su iššūkiu – tymų protrūkiu. Jau tada pradėta kalbėti apie skiepų būtinybę ir kelti idėją apie privalomo skiepijimo šalyje įvedimą. Tačiau atsirado ir priešininkų, manančių, kad skiepai jokiu būdu negali būti privalomi ir net gali būti žalingi. Portalas LRT.lt rinkimuose dalyvausiančių politinių partijų paklausė, kokia jų nuomonė dėl privalomo vaikų skiepijimo.

Nežinote, kuri partija geriausiai atspindi Jūsų pažiūras? Portalas LRT.lt pradeda straipsnių ciklą „Rinkimų kompasas“, kurio tikslas – padėti geriau pažinti spalį vyksiančiuose rinkimuose dalyvausiančias partijas ir suprasti, kurios jų yra artimiausios Jūsų pažiūroms. Portalas LRT.lt prašė, kad į klausimus atsakytų partijų pirmininkai arba rinkimų sąrašo lyderiai. Į klausimus atsakė ne visos partijos.

Klausimas partijoms – ar pritartumėte, kad vaikai Lietuvoje turėtų būti skiepijami privalomai?

Šiuo metu vaikų profilaktinis skiepijimas Lietuvoje nėra privalomas. Lietuvoje yra sudaromi vaikų skiepų kalendoriai, tačiau ar skiepyti vaikus, kaip numatyta juose, sprendžia tėvai. Politikai ne kartą atkreipė dėmesį į viešojoje erdvėje sklindančią su skiepais susijusią dezinformaciją, skatinančią žmones neskiepyti savo vaikų.

Po to, kai praėjusių metų pavasarį Lietuvą užklupo tymų protrūkis, Seime buvo registruota skirtingų su skiepais susijusių pasiūlymų, tarp jų – privalomas vaikų skiepijimas bei siūlymas į valstybinius darželius nepriimti neskiepytų vaikų. Tiesa, tokie pasiūlymai sėkmės nesusilaukė, Vyriausybė privalomam vaikų skiepijimui nepritarė. Tačiau yra ir parlamentarų, kurie skiepų nauda abejoja ir Seime rengė konferencijas, skirtas vadinamiesiems „antivakseriams“.

Atsakymai pateikiami abėcėlės tvarka pagal partijos pavadinimą.

Centro partija-Tautininkai

Kai vakcinos patikimai patikrintos ir būtinos (pvz., poliomielitas, difterija, kokliušas, hepatitas, tuberkuliozė) – taip. Kai vakcinos patikimai nepatikrintos ar nebūtinos (pvz., gripas ir kt.) – ne.

Darbo partija

Valstybė, net ir gerų tikslų vedama, neturėtų imtis prievartos prieš savo piliečius.

Kartų solidarumo sąjunga-Santalka Lietuvai

Ne. Skiepijimas negali būti politika, kuri tampa „prievarta be žinojimo“. Bet kuris skiepijimasis ir skiepijimas turi būti pristatomas be „vajaus“. Skiepų privalomumas turi būti pagrįstas rimtais moksliniais argumentais ir objektyvia informacija apie jų efektyvumą bei galimus šalutinius poveikius. Galutinį sprendimą dėl vaiko skiepijimo turi priimti tėvai arba įtėviai, o ne valdžios institucijos.

Krikščionių sąjunga

Taip, jeigu nori naudotis valstybės teikiamomis paslaugomis. Negali nuo sąmokslo teorijų, nukreiptų prieš vakcinas, kentėti ir rizikuoti visa populiacija.

Laisvės partija

Privalomų skiepų nesiekiame, tačiau siekiame didesnio vaikų skiepijimo masto. Negalime leisti, kad vaikai beprasmiškai mirtų nuo ligų, kurių vakcinos padėtų išvengti. Esame už mokslu, o ne sąmokslo teorijomis grindžiamus sprendimus. Drauge būtina didinti visuomenės informuotumą apie skiepijimo naudą, stiprinti gamtamokslinį raštingumą dar mokykloje.

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis

Ne, nes gyvename laisvoje valstybėje, kurioje gerbiame pasirinkimų teisę. Tačiau vykdysime aktyvų visuomenės švietimą apie paciento vaidmenį sveikatos sistemoje, jo atsakomybes, teises bei pareigas, taip pat apie jo santykį su sveikatos priežiūros specialistais, įstaigomis, vaistininkais bei vaistinėmis.

Lietuvos socialdemokratų darbo partija

Dėl privalomų vaikų skiepų turėtų spręsti ne politikai, ne tėvai, o specialistai – gydytojai. Visi asmenys Lietuvoje turi konstitucinę teisę į gyvybę ir į sveikatą. Valstybė privalo užtikrinti šias teises ir trukdymai be jokio pagrindo mums nepriimtini.

Lietuvos socialdemokratų partija

Taip. Pastaraisiais metais augo neskiepytų vaikų skaičius, o grįžtančios ligos, tokios kaip tymai, kelia grėsmę visos visuomenės sveikatai. Jeigu kai kurie tėvai vadovaujasi mokslu nepagrįsta informacija, valstybė turi teisę ir pareigą užtikrinti vaikų sveikatą. Skiepijama būtų tuo atveju, jei nėra kontraindikacijų.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Klausimas nėra vienareikšmis. Pirmiausia pasisakome už tėvų švietimą, mažinant su vakcinomis siejamus mitus. Privalomumą turėtų lemti ir tai, kokiai ligai užkirsti kelią skirta vakcina.

Lietuvos žaliųjų partija

Skiepai yra pagrindinė prevencinė priemonė kovojant su tam tikromis ligomis, todėl, norėdami apsaugoti visuomenės sveikatą ir užkirsti kelią masiniam tokių ligų plitimui, privalome skatinti kuo aktyvesnį vaikų ir suaugusiųjų skiepijimą valstybės lėšomis, tobulinti vakcinacijos sistemą.

Vis dėlto laikomės nuomonės, kad sprendimą skiepytis turėtų priimti patys gyventojai, vaikų tėvai. Turime šviesti visuomenę ir skatinti jos sąmoningumą, kad kuo daugiau gyventojų savo noru pasirinktų šį prevencinį sveikatos apsaugos būdą.

Nacionalinis susivienijimas

Ne. Tačiau atsisakantys skiepyti savo vaikus tėvai turėtų prisiimti teisinę ir finansinę atsakomybę už savo susirgusius vaikus, o ypač už neskiepytų vaikų padarytą žalą jų užkrėstiems kitiems vaikams.

Partija „Laisvė ir teisingumas“

Valstybės ir visuomenės interesas yra stiprinti skiepų ir vakcinacijos politiką. Būtinumas skiepytis ir aukščiausios kokybės skiepai bei vakcinos turi būti ne privilegija, o privalomas standartas.

Partija „Lietuva – visų“

Lietuvoje profilaktiniai skiepijimai pagal nacionalinius skiepijimų kalendorius yra rekomenduojami, tačiau būtinas tėvų arba globėjų sutikimas vaiką skiepyti. Europoje veikia įvairios privalomų skiepų praktikos: yra šalių, kur skiepijimas pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra privalomas, pavyzdžiui, Vengrijoje, kai kuriose kitose šalyse yra taikomi privalomi skiepai nuo konkrečių ligų, o dar kitose įrašai apie atliktus skiepijimus yra privalomi ir tikrinami prieš pradedant lankyti ugdymo ar švietimo įstaigą.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas prieš keletą metų yra priėmęs sprendimą dėl siūlytos tvarkos, kad į darželius negalėtų eiti neskiepyti vaikai. Šis sprendimas teigia, kad minėta tvarka prieštarauja teisės aktų hierarchijos principui, nes yra ribojama konstitucinė asmens teisė į fizinę asmens neliečiamybę, kuri, be kita ko, yra ir asmens teisės į privatų gyvenimą dalis.

2019 m. „Baltijos tyrimų“ reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos duomenys rodo, kad gerokai daugiau nei pusė respondentų, t. y. 66,4 proc., visiškai pritarė arba pritarė tam, kad Lietuvoje profilaktiniai skiepai vaikams turėtų būti privalomi. Nepritariančiųjų ar visiškai nepritariančiųjų privalomam profilaktiniam vaikų skiepijimui buvo vos 6 proc.

Laisvė nesirgti šiuo atveju yra svarbesnė už laisvę pasirinkti. Tik išimtiniais atvejais tėvai ar globėjai turėtų turėti teisę atsisakyti privalomų skiepų.

Politinė partija „Lietuvos sąrašas“

Taip.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai

Labiau taip, nei ne. Esame už visuomenės sveikatą ir užkrečiamųjų ligų plitimo suvaldymą. Remiamės mokslu, kad efektyviausiai šių tikslų pasiekti padeda skiepai. Mūsų frakcijos kolegos parengė įstatymų siūlymus, kad, pvz., į ugdymo įstaigas nebūtų priimami neskiepyti vaikai.

Palaikysime iniciatyvas, kuriomis būtų skatinamas vaikų skiepijimas, nepaneigiant žmonių teisės spręsti ir kuo mažiau visuomenę suvaržyti draudimų ir prievolių diktatais. Nesiūlome skiepyti tų, kuriems skiepai pakenktų jų sveikatos būklei.

Partijos, kurių atsakymų nėra, arba atsisakė atsakyti į portalo LRT.lt pateiktus klausimus, arba to nepadarė nurodytu laiku.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt