Lietuvoje

2020.08.26 12:15

Monkevičius: padėčiai pablogėjus, kaukių gali prireikti ir vaikams, o nuotolinį ugdymą galima diegti ir nuo rugsėjo

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.08.26 12:15

Vilniaus Gabijos gimnazijoje ant sienų ar grindų dar nesužymėtos mokinių judėjimo kryptys, bet, kaip sakė direktorė, tai bus netrukus padaryta. Ši mokykla, kaip ir kitos, per likusią savaitę turi pasirūpinti, kad nuo rugsėjo būtų laikomasi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos išplatintų rekomendacijų. Šioje mokykloje lankęsis ministras Algirdas Monkevičius tikras, kad visos mokyklos spės pasirengti, o nuotolinį ugdymą, sakė jis, tam pasirengusios mokyklos gali taikyti, kada panorusios.

„Nerimą jaučiame visi. Ypač mokytojai, mokyklų vadovai. Situacija nėra įprasta, nors turėjome karantiną. Matome, kad pandemija niekur nesitraukia. Epidemiologai pateikė rekomendacijas, kurias mokyklose nėra taip labai paprasta įgyvendinti“, – lankydamasis mokykloje kalbėjo A. Monkevičius.

Jis sakė, kad mokyklos turi pasidariusios schemas, kaip užtikrins ministerijos rekomendacijas.

„Esu tikras, kad mokyklos pasiruoš“, – sakė A. Monkevičius.

Į pamokas eis skirtingu laiku

Anot Vilniaus Gabijos gimnazijos direktorės Vilijos Klimavičienės, kai kurių rekomendacijų bus sudėtinga laikytis. Ji išskyrė rekomendacijas dėl patalpų vėdinimo, srautų kontroliavimo per būrelių užsiėmimus, į kuriuos sueina skirtingų klasių mokiniai.

Pedagogė tikisi, kad tai pavyks sustyguoti jau rugsėjį, nes neformalios veiklos užsiėmimai prasideda kiek vėliau.

„Ir su valytojais kalbame, kiek ten ko jie turės dezinfekuoti. Rankenas bent du kartus per dieną reikės dezinfekuoti, kalbame apie tai“, – pridūrė ji.

Gabijos gimnazija nutarė skirtingu laiku skirtingoms klasėms pradėti pamokas. Nuo rugsėjo 2-osios vieni mokiniai rinksis į pirmąją pamoką aštuntą ryto, kiti – vėliau.

Į valgyklą vienu metu eis vieno srauto mokiniai.

„Tarkim, devintokų turime septynias klases, ateis devintokai. Dešimtokų – penkias. Tad vienu metu ateis dešimtokai“, – aiškino direktorė.

Ji pasidžiaugė, kad prie naujos tvarkos derintis lengviau, nes gimnazija nuo šiol turės naują pastatą, į kurį persikels dalis mokinių.

„Turėjome 1600 mokinius, o dabar lieka 630“, – sakė V. Klimavičienė.

Bet klasėje laikytis dviejų metrų atstumo bus neįmanoma. Direktorė parodė kabinetą, kuriame gali susėsti 30 mokinių, o klasėje būna – tarkim, 28 vaikai.

Mokyklų vadovų nebaus, nebent įžvelgs aplaidumą

„Norint sumažinti riziką, reikia tų reikalavimų laikytis. Yra bendri principai. Pirma, atstumas. Sanitarija. Galbūt organizacinės priemonės, srautų valdymas, tai, kaip organizuoti neformaliąją veiklą, kur tie srautai gali susimaišyti“, – kalbėjo ministras.

Dėl būrelių, į kuriuos sueina skirtingų klasių vaikai, ministras sakė, kad derėtų siekti to išvengti. O jei tai neįmanoma, laikytis sveikatos specialistų patarimų: naudoti kaukes, dezinfekcines priemones, patalpų vėdinimas, paviršių, rankenų, priemonių dezinfekavimas.

Ministras patikino, kad mokyklų vadovai nebus baudžiami, jei jiems nepavyks laikytis visų patarimų, o pedagogams padės Visuomenės sveikatos biurai – konsultuos ir rengiantis mokslo metams, ir jau organizuojant ugdymo procesą.

„Įsivaizduoju, kad galime vertinti visišką aplaidumą, nepaisymą rekomendacijų. Bet abejoju, kad tokio aplaidumo mūsų švietimo bendruomenėje gali būti. Reikia kalbėti ne apie sankcijas, bausmes. Reikia kalbėti apie racionalų susitelkimą mokyklų vadovams, sveikatos specialistams, mokytojams, tėveliams, vaikams“, – kalbėjo ministras.

Jis pabrėžė, kad tiek ministerija, tiek savivalda turi nepalikti mokyklų vienų.

„Turbūt ministerija nevėdins tų patalpų, bet jeigu kils problemų, kur reikia ministerijos pagalbos, visada mes padėsime“, – patikino A. Monkevičius.

Kiek mokyklos galės improvizuoti taikydamos saugumo rekomendacijas?

„Jei mokytojas klasėje negalės laikytis dviejų metrų atstumo, improvizacijai erdvės nebelieka. Jis pats tampa nebesaugus.

Lankiausi mokyklose. Beveik visur rekomenduos savo mokytojams ir susitars, kad tai taptų norma. Visi turės veido apsaugos priemones“, – sakė ministras.

Jei padėtis pablogėtų, kaukių gali prireikti ir mokiniams, sakė A. Monkevičius.

Ministras pabrėžė, kad jei susiklostys tokia padėtis, kad virusas išplistų konkrečioje mokykloje, operacijų vadovas gali inicijuoti tvarką, kad mokykla pereina prie nuotolinio ugdymo. Dėl to spręstų Vyriausybė kartu su steigėja savivaldybe. Toks sprendimas galėtų būti priimamas dėl konkrečios mokyklos ar visos savivaldybės ugdymo įstaigų.

Galima imtis ir nuotolinio mokymo

Mokslo metai startuos mokantis mokyklose. Bet, anot A. Monkevičiaus, galima jau nuo mokslo metų pradžios derinti realų ir nuotolinį ugdymą.

„Pakoreguoti ugdymo planai leidžia net iki 30 proc. gimnazijoje, jei mokykla pasirengusi, turi platformas, mokytojai pasirengę, organizuoti ugdymą nuotoliniu būdu“, – sakė ministras.

Monkevičius sakė, kad ministerija pasirūpino ir skaitmenine pagalba mokykloms. Tam skirta per 13 mln. eurų. Kiekvienam mokiniui numatoma skirti 40 eurų šiuo tikslu. Vyriausybė dėl to turėtų apsispręsti šią savaitę.

Taip pat skaitykite

„Tai skaitmeninio turinio speciali priemonė, kaip tikslinė dotacija kiekvienam vaikui, kuri papildys mokinio krepšelį. Tai nuotolinio mokymo priemonės. Nuotolinis gali būti derinamas su įprastu. Jei reikėtų pereiti prie visuotinio nuotolinio, mokyklos turi tai turėti“, – aiškino ministras.

Be to, anot ministro, nuotolinis mokymas vis labiau turi būti integruojamas į įprastą.

A. Monkevičius negalėjo išvardyti konkrečių skaitmeninio turinio priemonių, kurias bus galima įsigyti už minimus 40 eurų.

„Visos, kurios reikalingos ir atitiks kokybės kriterijus, bus įtrauktos į katalogą ir mokyklos galės nusipirkti“, – apibūdino A. Monkevičius.