Lietuvoje

2020.06.16 09:19

Dainius Žalimas: valdančiųjų kreipimasis – neleistinas kišimasis į KT veiklą

atnaujinta 11.39
Milena Andrukaitytė, BNS, ELTA2020.06.16 09:19

Valdantieji kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą teigdami, kad Dainiaus Žalimo įgaliojimai kaip Konstitucinio Teismo (KT) pirmininko negalėjo būti pratęsti pasibaigus kadencijai. D. Žalimas teigia, jog valdančiųjų kreipimasis yra neleistinas kišimasis į šio teismo veiklą ir sieja jį su penktadienį priimtu valdantiesiems nepalankiu sprendimu.

„D. Žalimas, nutrūkus jo, kaip pirmininko, įgaliojimams nepaskyrė jokio kito teisėjo, kuris laikinai eitų Konstitucinio Teismo pirmininko pareigas. O įstatymas nenumato KT pirmininko įgaliojimų pratęsimo galimybės tam laikotarpiui, kol bus paskirtas visai kadencijai naujas KT pirmininkas“, – kreipimesi cituojamas „valstiečių“ vadovas Ramūnas Karbauskis.

Anot kreipimosi, „kyla klausimas, ar D. Žalimas šiuo metu teisėtai eina pirmininko pareigas, nes iš esamo reguliavimo panašu, kad jas turėjo eiti kitas, jo paskirtas žmogus, bet tikrai ne jis pats“.

Valdančiųjų koalicinės tarybos pareiškime cituojamas KT įstatymas, kad „nutrūkus Konstitucinio Teismo teisėjo – šio teismo pirmininko įgaliojimams (...) Konstitucinio Teismo pirmininko pareigas laikinai eina Konstitucinio Teismo pirmininko paskirtas Konstitucinio Teismo teisėjas“.

Šio įstatymo 11 straipsnio pirmosios dalies 1 punktas nurodo, kad Konstitucinio Teismo teisėjo įgaliojimai nutrūksta, kai pasibaigia įgaliojimų laikas, tai įvyko šių metų kovo mėnesį, tačiau parlamentas nepaskyrė naujų teisėjų – visos trys teiktos kandidatūros buvo atmestos.

Savo kreipimesi valdantieji prašo prezidentą „imtis politinės lyderystės, užtikrinant, kad sprendžiant dėl laikino Konstitucinio Teismo pirmininko pareigų ėjimo būtų išlaikytos visos įstatyme numatytos procedūros ir nekiltų abejonių dėl Konstitucinio Teismo pirmininko pareigų ėjimo teisėtumo“.

Valdančiųjų koalicinė taryba savo kreipimesi kelia klausimą dėl Konstitucinio Teismo priimtų sprendimų legitimumo.

„Pirmininko pareigų ėjimo teisėtumo klausimas yra ypač svarbus, nes paskui, remiantis teisės principu iš neteisės nekyla teisė, gali būti kvestionuojamas ir jo, kaip Teismo pirmininko, priimtų sprendimų teisėtumas“, – sakoma kreipimesi.

Valdantieji į prezidentą dėl D. Žalimo kreipėsi po Konstitucinio Teismo sprendimo, kuriuo neteisėta buvo pripažinta Seime veikusi komisija. Jai vadovavo „valstiečių“ atstovė, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.

Konstitucinis Teismas penktadienį paskelbė, kad A. Širinskienės vadovauta laikinoji tyrimo komisija, tyrusi galimą poveikį sprendimų priėmėjams ir politiniams procesams, sudaryta pažeidžiant Konstituciją, ir jos išvados yra neteisėtos.

Konstitucinis Teismas pasisakė, kad Seimo laikinajai tyrimo komisijai negalima pavesti neaprėpiamos apimties užduočių, o komisijos gali būti sudaromos ne bet kokiems, o tik ypatingiems, valstybinės svarbos, klausimams ištirti.

Laikinoji komisija dėl galimos neteisėtos įtakos Lietuvos politikams, valstybės tarnautojams ir politiniams procesams dirbo beveik dvejus metus. Gegužės viduryje Seimas patvirtino jos išvadas.

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad kyla abejonių, ar Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Dainius Žalimas, pasibaigus kadencijai, galėjo toliau eiti KT pirmininko pareigas.

„Klausimai yra aktualūs, į kuriuos reikia atsakyti. Ar pirmininkas turėjo eiti pareigas tol, kol bus paskirtas teisėjas į jo vietą. Ar tokiu būdu turėtų būti kitais principais remiamasi ir pasibaigus kadencijai turėjo būti pirmininko paskirtas kitas pirmininkas. Abejonės tokios yra, o atsakymus, matyt, teisės teoretikai išgvildens“, – Seime teigė S. Skvernelis.

D. Žalimas: valdančiųjų kreipimasis – neleistinas kišimasis į KT veiklą

D. Žalimas teigia, jog valdančiųjų kreipimasis į prezidentą yra neleistinas kišimasis į šio teismo veiklą ir sieja jį su penktadienį priimtu valdantiesiems nepalankiu sprendimu.

„Aš tai vertinu kaip neleistiną kišimąsi į Konstitucinio Teismo veiklą už jo priimamus sprendimus, konkrečiai už penktadienį priimtą sprendimą“, – BNS sakė D. Žalimas.

„Raginu liautis kištis į nepriklausomos teisminės institucijos veiklą, kadangi, atkreipiu dėmesį, kad nei mano kaip teisėjo, nei kaip pirmininko įgaliojimai nėra nutrūkę“, – kalbėjo jis.

Įgaliojimai automatiškai pratęsiami, kol nebus paskirti nauji teisėjai, aiškino D. Žalimas.

„Pagal Seimo nutarimą, Konstitucinio Teismo pirmininkas yra skiriamas visam jo kaip teisėjo įgaliojimų laikui, o kadangi mano kaip teisėjo įgaliojimai nepasibaigę, tai nepasibaigę ir pirmininko įgaliojimai. Tai derėtų įstatymus žinoti“, – sakė D. Žalimas.

Jo teigimu, paskirti laikinojo teismo pirmininko jis neprivalėjo: „Aš tą galėsiu daryti tik tada, kada aš žinosiu, kada baigsis mano įgaliojimai“.

D. Žalimas taip pat atkreipė dėmesį, kad klausimai dėl jo įgaliojimų nebuvo keliami anksčiau, iki valdantiesiems nepalankaus KT sprendimo.

G. Landsbergis: kreipimasis dėl D. Žalimo – paskutinė „valstiečių“ kova prieš rinkimus

Seimo opozicijai pasiūlius patraukti parlamentarę Agnę Širinskienę iš Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkės pareigų, konservatorių ir opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis tokį siūlymą aiškina tuo, kad A. Širinskienė, pasak jo, diskredituoja teisininko vardą.

G. Landsbergio teigimu, A. Širinskienė, viešai abejojanti Konstitucinio Teismo (KT) savarankiškumu ir pirmininko Dainiaus Žalimo įgaliojimų teisėtumu, siekia susidoroti su pačiu teismu.

„Atstatydinti „pagrindinį leitenantą“ sudėtinga būtų tikėtis dėl to, kad balsų pusiausvyra yra nepalanki tokiam sprendimui, bet moralinis įvertinimas čia, manau, yra labai svarbus. Yra jo dvi dalys: pirmoji yra susijusi su KT išvada, kuri įvertino kaip antikonstitucinį ponios Širinskienės komisijos sukūrimą ir jos išvadas kaip antikonstitucines, tai reiškia ir negaliojančias. Mes žinome labai aiškią romėnišką aksiomą, kad „iš neteisės teisė negimsta“, ir mano supratimu, TTK vadovė diskredituoja teisininko vardą apskritai turėdama ant savo galvos tokias išvadas“, – antradienį Seime žurnalistams sakė G. Landsbergis.

Pasak jo, valdančiųjų kreipimasis į prezidentą, siekiant įvertinti, ar D. Žalimas teisėtai toliau vadovauja KT, yra tiesiog ataka prieš minėtą teismą ir „paskutinė „valstiečių“ kova prieš rinkimus“.

„Man atrodo, kad jai to įvertinimo pačiai nepakanka ir tai, ką mes matome šiandien – kreipimąsi į prezidentą dėl pono Žalimo, ar jis teisėtai vadovauja KT – yra dar grubesnis veiksmas. Aš jį pavadinčiau paskutiniąja „valstiečių“ kova prieš rinkimus – įveikti, sudoroti KT. (...) Tai yra ataka prieš KT ir tikiuosi, kad prezidentas tikrai nesudalyvaus šitame mūšyje ir nepasiduos tokiai provokacijai, nes tai jau grėstų valstybingumo pamatams“, – pabrėžė G. Landsbergis.
Paklausus, ar tikėtina, kad A. Širinskienė pati pasitrauktų iš vadovaujamų pareigų Teisės ir teisėtvarkos komitete, G. Landsbergis atsakė neigiamai.

„Paskutinė ataka prieš KT parodo, kad ne tik nepasitrauks, o kad pedalą spaus iki galo. Jos taikiklis yra KT ir tie, kurie sakė, kad ji nori būti Konstituciniame Teisme, manau, klysta. Ji nori būti Konstitucinis Teismas ir tol, kol ji juo nėra, tol ta kova vyks. Tiesiog ji turi paimti į savo kumštį ir spausti KT, kad jis nebūtų savarankiškas priimti sprendimus ir tada kova jau būtų baigta – būtų paimta paskutinė institucija, kuri Lietuvoje garantuoja stiprią ir laisvą valstybę“, – pridūrė konservatorių lyderis.

Kovą baigėsi trijų KT teisėjų, tarp jų ir pirmininko D. Žalimo, kadencija, tačiau Seimui atmetus pasiūlytas kandidatūras Konstitucijoje numatyta teisėjų rotacija neįvyko ir Teismas toliau dirba sena sudėtimi.

Seimas balandį atmetė visus tris kandidatus į KT teisėjus. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis į šias pareigas siūlė buvusią KT kanclerę Ingridą Danėlienę, prezidentas Gitanas Nausėda – advokatę Giedrę Lastauskienę, tuometinė laikinoji Lietuvos Aukščiausioji Teismo pirmininkė Sigita Rudėnaitė – šio teismo teisėją Algį Norkūną.

Konstitucija numato, kad Konstitucinis Teismas kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Teismą sudaro devyni teisėjai, skiriami devyneriems metams ir tik vienai kadencijai.

Populiariausi

Petras Gražulis
5

Lietuvoje

2021.04.12 16:02

Akibrokštas Klaipėdoje: miesto centre – Gražulio šokiai skambant prieš homoseksualius asmenis nukreiptam kūriniui

įvykiu susidomėjo pareigūnai, situaciją žada įvertinti ir Seimo etikos sargai
5
Remigijus Šimašius
9

Lietuvoje

2021.04.12 14:13

Šimašius: Vilniaus klinikinėje ligoninėje liko 8 laisvos koronaviruso pacientams skirtos lovos

penktadienį sostinėje bus pradėti skiepyti vyresni negu 55 metų asmenys; atnaujinta 15.12
9