Lietuvoje

2020.05.06 18:30

Karantinas atskleidė naujus smurto mastus, policiją nustebino žmonių abejingumas

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.05.06 18:30

Karantino metu situacija dėl smurto artimoje aplinkoje yra sudėtinga – per keturis šių metų mėnesius Lietuvoje registruota 40 nužudymų, o, kalbant apie karantino laikotarpį, situacija atrodo dar dramatiškesnė – per pusantro mėnesio užfiksuoti 22 nužudymai, sakė generalinis komisaras Renatas Požėla. Anot jo, nors ikiteisminiai tyrimai nėra baigti, apie pusė nužudymų siejami su smurtu artimoje aplinkoje.

Bendrosios pagalbos centro (BPC) informacinėje sistemoje sausio mėnesį registruoti 4 tūkst. 194 pranešimai dėl smurto artimoje aplinkoje, vasario mėnesį – 4 tūkst. 100 įvykių, kovo – 4 tūkst. 758, o balandžio mėnesį iki 22 dienos – 3 tūkst. 654 pranešimai.

Diskusiją Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos metu iškėlusi parlamentarė Dovilė Šakalienė priminė, kad 8 iš 10 aukų smurto artimoje aukų yra moterys, todėl karantino metu buvo jaučiamas smurto prieš moteris padidėjimas ir ryškus augimas.

Pasak Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacijos tarybos narės, specializuoto centro vadovės Nijolės Meilutienės, esminė smurto priežastis yra moterų ir vyrų nelygybė bei galių disbalansas visuomenėje. Asociacijos vadovė Jurgita Cinskienė taip pat pažymėjo, kad karantino metu specializuoti pagalbos centrai sulaukia daugiau pranešimų.

Jos teigimu, karantino pradžioje pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje skaičius buvo sumažėjęs, tačiau nuo balandžio 13 dienos jaučiamas pranešimų šuolis – vidutiniškai fiksuojamas 21 proc. pranešimų augimas. Kai kurie specializuotos pagalbos centrai fiksavo, kad pranešimų skaičius išaugo ir tris kartus, pridūrė ji.

Tačiau J. Cinskienė akcentavo, kad specializuotos pagalbos centrai gauna tik penktadalį visų pranešimų, kuriuos užfiksuoja BPC. Tai reiškia, kad ikiteisminis tyrimas pradedamas dėl kas penkto pranešimo.

Asociacijos vadovė taip pat pabrėžė, kad netiesa, jog žmonėms nepriimtina pagalba nuotoliniu būdu. Kai žmonės turi rimtų problemų, visi pagalbos būdai yra tinkami, o psichologai, dirbantys nuotoliniu būdu, jaučia didesnį darbo krūvį, kalbėjo J. Cinskienė.

Pasak jos, šiuo žmonėms labai reikia emocinės paramos, todėl reikėtų plėsti galimybes pagalbą gauti kitais būdais.

„Tikrai ne visi žmonės jaučia poreikį gyvai konsultacijai akis į akį. Kai kurie jaučiasi drąsiau, kai specialistas jų nemato, žmonės puikiai priima tokią pagalbą, jos poreikis tik auga“, – tvirtino J. Cinskienė.

Per keturis mėnesius – 40 nužudymų

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla pritarė, kad karantino metu situacija dėl smurto artimoje aplinkoje yra sudėtinga, o tai iliustruoja labai konkretūs skaičiai. Iki šios dienos per keturis mėnesius Lietuvoje registruota 40 nužudymų, o tai yra pakankamai ženklus augimas, palyginti su praeitais metais, kai buvo registruoti 26 nužudymai, pabrėžė R. Požėla.

Anot jo, kalbant apie karantino laikotarpį, situacija atrodo dar dramatiškesnė – per pusantro mėnesio užfiksuoti 22 nužudymai, kai analogiškai praėjusiais mėnesiais buvo 10 nužudymų.

„Nors ikiteisminiai tyrimai nėra baigti, tačiau apie pusę nužudymų siejame su smurtu artimoje aplinkoje“, – teigė generalinis komisaras.

R. Požėla sakė, kad beveik 100 proc. šie nusikaltimai yra operatyviai atskleidžiami ir pradedami ikiteisminiai tyrimai, tačiau kai kurių jų pasekmės negrįžtamos. Jis pateikia pavyzdį, kad prieš ilgąjį savaitgalį Klaipėdoje prieš sugyventinę buvo panaudotas smurtas, ji buvo brutaliai nužudyta.

„Šią moterį nužudė abejingumas, nenorėčiau ieškoti kaltininkų, bet situacija buvo tokia: ikiteisminio tyrimo rėmuose aiškinomės situaciją, apie šią šeimą jokios informacijos policija per visą laiką nebuvo gavusi, nors sugyventinis yra teistas asmuo. Pasirodo, smurtas prieš šią moterį buvo anksčiau naudojamas, tai matė kaimynai, tačiau iš jų jokios informacijos negavome“, – apgailestavo R. Požėla.

Generalinis komisaras informavo, kad karantino metu per parą vidutiniškai gaunama virš 150 pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje. Tiesa, pridūrė jis, dalyje pranešimų kreipiamasi dėl to, kad asmuo nenori laikytis karantino sąlygų, dalis pranešimų taip pat užfiksuojami tarp asmenų, kuriems nustatomas girtumas.

Pastebima, kad karantino metu dažnėja konfliktų, kai nukenčia ne moteris, bet tarpusavyje konfliktuoja nepilnamečiai asmenys – broliai ar seserys. Policija gauna pranešimų apie nenorinčius mokytis ar norinčius eiti į lauką vaikus, konfliktuojančias močiutes, uošvius, žentus ar senelius, teigia R. Požėla.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.