Lietuvoje

2020.04.28 12:59

Veryga: koronaviruso infekcija gęsta, ruošiamės antros bangos scenarijui

atnaujinus skrydžius į oro uostus grįžtų tvarka, kuri buvo karantino pradžioje; atnaujinta 13.50
Aida Murauskaitė, Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt, BNS2020.04.28 12:59

Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, Europos Komisija netrukus turėtų skelbti prognozę šalims dėl koronaviruso. Jis kol kas pasidalijo pirmine žinia: Lietuvai suskaičiuotas užkrečiamumo rodiklis siekia 0,85.

„Tai reiškia, kad infekcija gęsta. Statistiškai vienas žmogus turi galimybę užkrėsti mažiau nei vieną asmenį“, – sakė A. Veryga. Ministras pabrėžė, kad užsikrėtimų kreivė plokštėja.

„Infekcija išlieka, bet nedidelis atvejų skaičius reiškia, kad karantinas, visuomenės sąmoningumas padarė savo“, – kalbėjo A. Veryga.

Karantinas Lietuvoje numatytas iki gegužės 11 dienos. Tikimasi, kad toliau jis nebebus tęsiamas.

„Visuomenė pasiilgusi gerų naujienų. Trečiadienį posėdyje bus svarstomos planinės sveikatos priežiūros paslaugos, galimi prekybos atlaisvinimai, kalbame apie turgavietes ir dar keletas smulkių pakeitimų“, – sakė ministras.

Ministras A. Veryga pagrėžė, kad, net ir atšaukus karantiną, tam tikrų ribojimų, draudimų turėsime laikytis ir toliau.

„Priemonės, kurios yra skirtos išlaikyti tam tikrą mažesnį kontaktą – saugus atstumas, srauto reguliavimas, asmens apsaugos priemonės, rankų dezinfekavimas.

Kas mums buvo neįprasta, į ką per daug nekreipdavome dėmesio, kol nebus aišku, kad infekcija užgeso, turime vaistų ar vakciną, tam tikrų priemonių turėsime laikytis“, – pabrėžė ministras.

Anot A. Verygos, didesnio budrumo turės laikytis ir ligoninės.

„Ne visada, bet tam tikrą laiką, kol bus aiški padėtis. Ruduo vis tiek ateis, tada ir pamatysime bangas, kurios prognozuojamos“, – sakė A. Veryga.

Svarsto dėl įmonių darbuotojų tyrimo

A. Veryga teigė, kad Lietuva kol kas neketina žengti Estijos keliu ir nustatyti datos, kada galėtų vykti masiniai renginiai. Estijoje nustatyta, kad jie galėtų vykti nuo rugsėjo 1-osios.

„Kol kas tikrai data nėra aiški ir aš nedrįsčiau spėlioti apie galimą datą. Net jei norėtume ją pasakyti, reikėtų kalbėti su prognozuotojais ir matematikais, kurie prognozuoja scenarijus, ir jais vadovaujantis spėlioti apie kažkokią datą“, – sakė jis.

Taip pat jis teigė, kad yra svarstoma tvarka, kokiose įmonėse dirbantys darbuotojai galėtų būti tiriami nuo koronaviruso.

„Šiandien nėra atsakymų, kuriam laikui imunitetas susiformuoja, kiek jis yra stiprus“, – sakė A. Veryga.

„Supraskite, kad jeigu staiga visos įmonės sugalvotų ištirti visus darbuotojus, kad būtų tiesiog ramiau, tokios fizinės galimybės nėra. Užtat ir yra sudėliota tam tikra tvarka, tai simptominiai – visi tiriami, taip pat tie, kurie gula į ligoninės, tiriami medikai, pareigūnai, kurie gali turėti kontaktą.

Yra dėliojamas savotiškas planas, kaip profilaktiškai, be tų epidemiologinių tyrimų, tirti vietas, kur aukšta rizika ir daug kontaktų. Pavyzdžiui, tai galėtų būti prekybos centras, kur daug žmonių, o darbuotojai intensyviai kontaktuoja, taip pat vaistinės. Bet kol kas tvarka yra derinama, tai tikrai bus skirta ne visiems“, – sakė jis.

Paklaustas, kaip darbdaviai turėtų elgtis su rizikos grupėje esančiais darbuotojais, A. Veryga primygtinai prašė darbdavių ieškoti sprendimų, kad jiems netektų grįžti į darbą, tačiau prievolės neleisti dirbti nėra.

„Tikrai gali būti įvairiausi sprendimai, nes darbai yra labai skirtingi. Kai kuriais atvejais galima sugalvoti darbą perorganizuoti, kad rizikos grupėse esantys galėtų dirbti ten, kur nereikia intensyvių kontaktų.

Nėra tai imperatvyas, nes puikiai suprantame, kad ne kiekvienu atveju realu realizuoti šiuos dalykus, todėl yra lankstumas, darbdaviai privalo individualiai vertinti ir tai yra rekomendacija.

Bet primygtinai prašome jos laikytis ir ieškoti sprendimų, kad ir kokiu jie bebūtų – ar tam darbuotojui pasiimti atostogų, ar pereiti į nuotolinį darbą. Reikia į tai pažiūrėti kūrybiškai ir lanksčiai“, – sakė jis.

Rekomendacija nekontaktuoti su vyresniais žmonėmis išliks

A. Veryga taip pat pripažino, kad rekomendacija nebendrauti ir nekontaktuoti su vyresniais žmonėmis, esančiais rizikos grupėje, gali išlikti net iki tol, kol nebus sukurta vaistų ar vakcinos.

„Visko gali būti, gali būti kad tokia rekomendacija išliks labai ilgą laiką, tol, kol nebus saugu mūsų senjorams. Tai dvi pagrindinės prielaidos – arba atsiranda vaistai, arba vakcina.

Visais kitais atvejai niekas nieko gudriau nesugalvojo, kaip vengti kontakto“, – sakė jis ir pridūrė, kad bendravimui galima naudoti šiuolaikines technologijas, nes pradėjus bendrauti artimai „kaina gali būti labai didelė“.

Oro uostuose – griežta tvarka

Kadangi jau kalbama, kad pirmieji skrydžiai galėtų būti atnaujinti apie gegužės vidurį, A. Veryga sakė, kad į oro uostus gali grįžti ir ta pati tvarka, kuri buvo karantino pradžioje.

„Jeigu skrydžiai būtų atnaujinti, planuojama, kad galiotų tos pačios priemones, kurios buvo iki uždraudimo – ir tikrinimas, ir registravimas, ir kiti dalykai. Prisimenant, kaip viskas vyko, grįžtų tos pačios priemonės, kurios buvo oro uostuose [tik įvedus karantiną]“, – sakė jis.

Masiškai tirti neketina

Anot ministro, idealu būtų atlikti tyrimus, kad būtų išsiaiškinta, kiek žmonių yra persirgę COVID-19. Tačiau kol kas masiškai tirti visų neketinama.

Anot A. Verygos, ir kai kuriose šalyse naudojami sveikatos pasai nėra geras pasirinkimas. Be to, tarptautinės organizacijos taikyti tokią priemonę nepataria. Anot ministro, tokie pasai būtų prasmingi, kai būtų žinoma, kiek žmonių jau yra persirgę ir įgiję imunitetą.

„Šiandien nėra atsakymų, kuriam laikui imunitetas susiformuoja, kiek jis yra stiprus“, – sakė A. Veryga.

Kaip antradienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), šalyje per parą nustatyti 5 nauji koronaviruso atvejai, tačiau patikslinus statistiką bendras užfiksuotų užsikrėtusiųjų skaičius sumažėjo iki 1344.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras tikslina, kad anksčiau skelbti rezultatai buvo teigiamų tyrimų skaičius, o ne sergančiųjų, todėl realus jų skaičius šalyje yra mažesnis 105 atvejais nuo pirmadienį skelbtų 1449.

Sveikatos apsaugos ministras pabrėžė, kad dabar koronaviruso atvejų duomenys labai tikslūs.

„Galime pasidžiaugti, kad turime aiškesnę statistiką, gal mažiau nesusipratimų kils ateityje“, – sakė ministras.

Užsikrėtė pensiono gyventojas

Pirmadienį šalyje nustatyti penki nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai: po vieną Molėtuose ir Šilutės rajone ir trys atvejai Vilniuje (vienas atvejis įmonėje „Vilnika“, antras žmogus – Kabiškių gyventojas, trečiasis – Antavilių pensiono gyventojas).

Kaip sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė, pirmadienio vakarą gauta informacija apie vieną Antavilių pensiono gyventoją, kuris buvo hospitalizuotas dėl traumos, tačiau patikrinus dėl koronaviruso paaiškėjo, kad jo rezutatas yra teigiamas. Žmogus pervežtas į Santaros klinikas.

Antavilių pensione atliekama epidemiologinė diagnostika ir tyrimai. Anksčiau koronavirusas šioje įstaigoje buvo nustatytas dviem darbuotojams. Nustatyta, kad Antaviliuose sąlytį turėjo 90 pacientų ir 8 darbuotojai, kurie šiuo metu yra izoliuoti.

Pasak NVSC atstovės, situacija kelia nerimą ir dėl to, jog darbuotojai nejautė simptomų.

„Žmonės neturėdami simptomų neįsivaizduoja, kad galėtų kelti grėsmę aplinkiniams, tai visų pirma kelia nerimą“, – sakė G. Megelinskienė.

„Džiugi žinia, kad „Senevitoje“, ištyrus 37 pacientus, nustatyta, kad rezultatai yra neigiami, pacientai šiuo metu neserga. Aštuoni darbuotoja yra saviizoliacijoje“, – sakė Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja.

G. Megelinskienė pabrėžė, kad Klaipėdos hospise padėtis nepasikeitė, bet Klaipėdos viešojoje įstaigoje „Ori senatvė“ susirgo socialinio darbuotojo padėjėjas ir nustatyta, kad paliatyvios priežiūros paslaugos teikiamos pacientų namuose. Nustatytas vienas sąlytį turėjęs darbuotojas ir keturi pacientai. Vienas pacientas hospitalizuotas Klaipėdos ligoninėje.

Nemenčinėje, pasak G. Megelinskienės, buvo atlikti 2,5 tūkst. tyrimų, iš jų nustatyta 40 sergančiųjų.

Patikrino ligonines

Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) patikrinus 86 šalies ligonines, 20-yje jų nustatyti pažeidimai, leidžiantys plisti koronavirusui.

Kaip antradienį pranešė NVSC, patikrinimu siekta išsiaiškinti, kaip įstaigos laikosi infekcijos kontrolės reikalavimų ir kaip valdomi COVID-19 atvejai. Tikrintos slaugos paslaugas teikiančios ir koronavirusu užsikrėtusius pacientus gydančios ligoninės.

„Pažeidimų pobūdis: neužtikrinamas darbuotojų, dirbančių su užkrečiamosiomis ligomis sergančiais pacientais, ir darbuotojų, nedirbančių su tokiais pacientais, srautų valdymas, netinkamai suformuotos darbuotojų pamainos, darbuotojai neapmokyti naudotis asmens apsaugos priemonėmis“, – nurodo NVSC.

Taip pat nustatyta, kad dalis įstaigų neužtikrino sąlygų rankų dezinfekcijai ir higienai, prie izoliavimo patalpų neįrengė asmens apsaugos priemonių, apsirengimo ir nusirengimo vietų, netinkamai tvarkė medicinines atliekas, jose nebuvo asmens apsaugos priemonių, skirtų pacientams.

Gydymo įstaigoms nurodyta trūkumus nedelsiant pašalinti, suteiktos konsultacijos.

Lietuvoje COVID-19 židiniai nuo pandemijos pradžios nustatyti keliose ligoninėse, globos namuose – šio tipo įstaigose draudžiama atvykti lankytojams, taip pat neatliekamos nebūtinos paslaugos. Tačiau slopstant koronaviruso plitimui, Vyriausybė artimiausiu metu ketina atnaujinti didžiąją dalį planinių paslaugų ligoninėse, jei šios užtikrins saugumo reikalavimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.